Django templates hk

Merhabalar django öğrenmeye yeni başladım aklıma takılan bir kaç soru var template hakkında.

1. {% extends ‘blog/base.html’ %} extends’,in anlamı nedir burada
  2. base.html’e header ve footer kısımlarını include ile eklendiğini gördüm incelediğim örneklerde, fakat django sitesinde " * using {% block %} is faster than using {% include %}"
    diye bir ifade gördüm header ve footeri include fonksiyonu ile sayfalara ekliyorum block kullanarak mı yapmam gerekir.
    4.yan menüyü ayrı yan menünün itemlerini ayrı ayrı klasörleyip sonra base.html e eklesem hız konusunda sıkıntı olur mu yani demek istediğim
    nav.html içinde nav-menu-item.html’i include edip sonra nav.html’i de header.html’e include edip daha sonra header.html’i de base.html’e include edersem hız konusunda problem olur mu
  3. css,js ve img dosyalarını base.html’e nasıl include etmeliyim extends static diye kısımlar gördüm fakat tam anlayamadım

1- Genişletmek demek. Aslında kalıbı çoğaltmak gibi bir şey.
2- Facebook’un sitesini kullanıyorsanız yavaşlığını hissetmişsinizdir. Fakat kimse de bu duruma ses çıkartmıyor. O yüzden çok umursamayın. Nasıl rahatsanız öyle kullanın.