Django ve Rails Arasında Kalan Geliştirici Adayı

Merhabalar, aklımdaki bir projeyi hızlıca hayata geçirmek için Django veya Rails ile projeyi yapmaya karar verdim. Fakat ikisi arasında seçim yapmakta zorlanıyorum. Halihazırda udemy’de python kursu alıyorum ve gayet verimli ilerliyor. Elimde bir Türkçe Ruby kitabı var fakat Ruby’e o kadar ısınamadım. Ama çoğu yerde Rails frameworkü öve öve bitirilemiyor kolaylığı sebebiyle. Bu sebepten ötürü bir türlü hangi teknolojiyi seçeceğim konusunda kararsız kaldım. Yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler.

Bence en popüleri hangisi ise onu kullan

Ruby on Rails daha popüler fakat Ruby dilinin Python kadar geniş bir kullanım alanı yok.

Böyle dediğiniz için Ruby on Rails diyorum; bir projenin prototipini hızlıca oluşturmak için üstüne yoktur. Öğrenmeye başladığınızda siz de anlayacaksınız. İngilizce’niz varsa şu kılavuzu öneririm: https://www.railstutorial.org/ . Burada Ruby diline de değiniliyor.

İyi çalışmalar.

1 Beğeni

Django’nun da bu konuda iddialı olduğu söyleniyor. Fakat öneriniz yine Rails olacaksa sorum şu.Ruby programlama bilgim çok temel seviyede. Sizce rails öğrenirken eksik noktaları kapatarak mı ilerlenmeli ?

Ben Rails’i bilmiyorum ama önerim Python için bir web çatısı seçerken Flask’ı da alternatifler arasına almanızdır.

Örneğin 22 Ekim’de sadece basit bir tasarım olan bir düşüncenin

http://ddili.org/forum/post/12971

Flask kullanarak nasıl bir tartışma ortamı haline geldiğini görebilirsiniz.

https://programlama.herokuapp.com

Kervan yolda düzülürmüş; yani bu dediğiniz mantıklı. Ancak yine de biraz olsun Ruby öğrenmekte fayda var, örneğin; şu çok basit kılavuzu bitirebilirsiniz: http://tryruby.org

İyi çalışmalar.

Kararımı verdim. Python öğrenmeye devam edip daha sonrasında Django öğrenmeyi hedefliyorum. Projenin Rails ile daha hızlı yapılacağı çok aşikar fakat sadece web tarafından ziyade Python dilinin bir çok alanda önemli kütüphanelerinin bulunması sebebiyle Python tarafında ilerlemeye karar verdim. Yardımınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

1 Beğeni

üstad sizin tercihiniz ne peki? forumdaki konulardan anlayacağınız üzere bende yeni yeni django ile ilgili bir şeyler öğrenmek istiyorum ve işin doğrusu güzel gidiyor. ayrıca python ile ilgili temle seviyede bilgim var ama bu konuda kendimi geliştireceğim. siz web olayı için ne öneriyorsunuz. son günlerde moda olan javascript ve türevleri mi yoksa ruby mi? veya farklı bir şey mi?

Bir şeyleri hızlıca hayata geçirmek için Flask üstüne yok :slight_smile:
İzlemenizi önerdiğim bir video: Flask vs. Django

Biraz farklılık ve renk katma adına Cyrstal dilini öğren, yani Ruby gibi yaz ama C gibi hızlı olsun bir de Kemal Famework’ünü öğrendin mi fırtına hızında bir siten olur. :smiley:

Cyrstal

1 Beğeni

@pipks Ben kariyerimin başında Django derdim. Birkaç sene sonra Ruby on Rails demeye başladım. Ancak şimdi Node.js diyorum. İş web gibi belirli bir alan olunca sadece programlama diline bakmamak lazım. O alandaki hakim çatılara bakmak lazım. Şu aralar web diyince aklımıza hiç şüphesiz JavaScript gelir. Ön uçta zaten JavaScript yazacağız. Angular, React, Vue.js gibi çatıların çıkması ile az buz değil baya yazacağız. E arkada da yazabiliyorken başka bir dil aramaya gerek yok diye düşünüyorum.

1 Beğeni

@ismailarilik üstad ben kariyerimin başındayım ve işin doğrusu öyle profesyonel olarak bu işi yaptığım söylenemez ama bir şekilde yazılım ile ilgilenmeyi seviyorum. gerçi şimdiye kadar sürekli başladığım işi yarım bıraktım ve öyle kaldı ama bu sefer öyle olmayacak. Ben django konusunda biraz ilerledim belirli bir seviyeye gelmeyene kadar bırakmıyacağım. :slight_smile:

yalnız şöyle bir husus var ben javascript ve türevlerini bilmiyorum. basit bir şekilde bootstrap ile şablonlar oluşturuyorum. şimdi bu söylediklerini göz önüne alırsak javascript için hangi çatıyı öğrenmek daha mantıklı?

hedefim django ile 1-2 ay içerisinde ortaya iyi bir uygulama yazıp işi kavradıktan sonra belirttiğiniz üzere nodjs olayına bakacağım ama öncesinden temel olması açısından django ile birlikte götürebileceğim bir önerin var mı?

@r0ark ve @trdjango önerileriniz için teşekkürler ama yukarda belirttiğim gibi django ile ilerleyip sonrasına bakacağım.

Django veya herhangi bir çatı kullanın, farketmez; günümüzde iki tür web geliştirme deseni var. İlki MVC(Model-View-Controller) dediğimiz görece eski ve her arka uç web çatısının desteklediği desen. İkincisi ise görece yeni SPA(Single Page Application) deseni. İlkinde ön uçta pek JavaScript olmaz. Yönlendirici(router) arkadadır. Diğerinde ise ön uçta bir JavaScript web çatısı kullanmanız gerekir, Angular, React ya da Vue.js gibi. Yönlendirici(router) öndedir. Tabii duruma göre bu ikisinin arasında bir yerlerde de geliştirme yapabilirsiniz. Örneğin; bir SPA uygulamasında yönlendirici arkada da olabilir. Sizin geliştireceğiniz uygulamanın gerekliliklerine göre bunlardan birini seçmelisiniz. Eğer MVC seçerseniz zaten çok JavaScript’e ihtiyaç duymayacaksınız. Ama SPA seçerseniz Vue.js’i öneririm. Öğrenmesi oldukça kolay bir çatı.

Tabii siz Node.js’ten bahsetmişsiniz. Yani arka ucu soruyorsunuz. Ben Express’i öneririm. Hem esnek hem de öğrenmesi kolay bir çatı.

Ayrıca eğer merak ediyorsanız MVC ve SPA’in birbirlerine göre avantaj/dezavantajlarından da bahsedebilirim. Şimdilik daha fazla konu dışına çıkmayayım. :slight_smile:

yani bu konuda forum içerisinde uygun bir başlık açarsanız veya buradan aktarırsanız tabiki zevkle okurum.

javascript olayında hiçbir bilgim olmadığı için ve son dönemlerde node.js ve react.js ismini çok duyar oldum. o nedenle onları sordum ama işte benim gibi hiçbir bilgisi olmayan kişiler için kolay öğrenilebilecek ve iş görecek çatılar tabiki önemli. ama ingilizce konusunda sıkıntı yaşadığım için popüler çatılar ile ilgili Türkçe kaynağa erişmek daha kolay.
bu django ile ilgili biraz yol aldıktan sonra mutlaka javascript olayına döneceğim ve sizden büyük bir zevkle yol haritası alabilirim :slight_smile:

not: daha önce yaşadığım gibi şuan django olayını bırakmak istemiyorum. bu sefer bitirmeden bırakmıyacağım :slight_smile: yoksa şimdiye çoktan javascript için kolları sıvamıştım :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

MVC’nin avantajı ön uçta çok karmaşıklık olmaması; JavaScript ile çok fazla uğraşmak zorunda kalmamanız. Ayrıca arka uçtaki teknolojiler daha oturmuş olduğu için MVC uygulamalar SPA’lere göre daha sağlıklı olma eğilimindeler.

SPA’in en büyük avantajı ön uçta kullanıcı ile her türlü etkileşimde rahatlıkla bulunabiliyor olmanız; tarayıcılar programlama dili olarak sadece JavaScript’i desteklerler.

Django da karar kılman sevindirici, ama kesinlikle django-channels modülünü de öğrenmeni tavsiye ederim, chat uygulamalarında çok lazım olacak eğer bir kaynaktan ulaşabilirsen channels eğitimine, dökümanları yazbel de de ders notları diye paylaşırsan çok hora geçer, django deniz derya spa’dan tut da asenkronize programlamaya kadar tüm teknolojileri destekliyor ek modüllerle, yalnız işte şu ingilizce konusunu çözmek gerek, Türkçe hiç bir programlama dilinde ve framework’de yeteri kadar kaynak yok, tüh ki tüh :smiley: hele şu django-channels için kaynak ispanyolca bile var da Türkçe yok gel de badi ekrem gibi ağlama bir tek bizim bayrağımız çekilmedi diye:D

1 Beğeni