Django zaman farkı hesaplamaları

Herkese merhaba,
Arkadaşlar veritabanında bir uygulamaya başlama ve bitirme tarihlerini tuttuğum alanlarım var. Ben bu alanlar arasındaki farkların toplamını saat olarak alıp sunmak istiyorum. Bir kaç deneme yaptım ancak saati 60 dakikada bir devrettirip kalan kısmı dakika olarak sunma olayını yapamadım. Django veya python ile bunu yapmanın en basit yolu nedir? Belgelerdeki timedelta nesnesini de denedim ancak orda da günü dakikaya ya da saniyeyi dakikaya çevirme konusunda yine sıkıntı yaşadım tam olarak istediğim sonucu alabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim? Herkese iyi çalışmalar.

Django bilmedigim için yardımcı olamayacağım.

pythonla kodu ile basit bir sayac:

import time

saniye = 0
dakika = 0
saat = 0
while True:
    time.sleep(1)
    saniye += 1

if saniye == 60:
        saniye = 0
        dakika += 1
    elif dakika == 60:
        saat += 1
        dakika = 0

print("SAAT: {} DAKİKA: {} SANİYE: {}".format(saat,dakika,saniye))

Bunun yerine pythonun kendi time modülünü kullanabilirsiniz.

import datetime
t = datetime.datetime.now()
datetime.datetime.strftime(t, '%c ')

umarım azda olsa yardımcı olmuşumdur yada bir fikir verebilmişimdir. :slight_smile:

1 Beğeni
from django.utils import timezone
timezone.now()

bu timezone.now(), datetime.datetime nesnesidir. O anki sistem zamanını verir.
İşlemlerinizi aşağıdaki linkteki belgelendirmeye göre yapabilirsiniz.

https://belgeler.yazbel.com/python-istihza/standart_moduller/datetime.html

Edit

timezone.timezone nesneleri + ve - işleçleriyle çalışır diye biliyorum. Belgelendirmeyi dikkatli incelerseniz orada olması gerek.

Kitap Günlüğüm projesinin durumu nedir acaba?

1 Beğeni

İlginiz için teşekkürler. Proje sınav günlüğüm olarak başka bir projeye evrildi ve bu zaman hesabına orada ihtiyacım var. Bugün itibariyle de test yapmak amaçlı projeyi yayına aldım dilerseniz sinavgunlugum.com adresinden inceleyebilirsiniz. En kısa zamanda toparlayıp açık kaynak yaparak sizlerinde desteğini almak istiyorum ancak tek geliştirdiğim için oldukça yavaş ilerliyor süreç. :neutral_face:

1 Beğeni