Djangoda html ve css kodlarıma hareketlilik katmak için js şartmı_?

Python ile html kodlarımın arasında script içinde python kodlarını yazarak js gibi hareketlilik katabilirmiyim.
Yada js kullanmadan siteme hareketlilik katabilirmiyim.

Malesef şimdilik bunu Javascript dışında bir dil kullanarak yapmanın bir yolu yok. Yeni geliştirilen Css3 ile bir nebze hareketlilik katılabilir belki ama, Javascript bu işlerin belkemiğidir.

Python’un bu işin içinde olması düşünülemez çünkü Python’un buradaki görevi server olarak çalışmak. Bir browser’dan gelen istekleri yönetip, gerekli belgeleri hazırlayarak karşıya göndermektir, bunun dışında bir görevi yok.

Browser da bu belgeleri yorumlayarak ekranda bir görünüm oluşturur.

Ekleme yapayım. Elbette Javascript dışında script dilleri bulunur. Ancak şu an hiçbiri Javascript ile yarışacak seviyede değil

1 Beğeni

Hareketlilik için python kullanamazsınız. Çünkü tarayıcılarda python yorumlayıcısı bulunmaz. Javascript yorumlayıcısı bulunur.
Eğer c# biliyorsanız unity web player kullanarak c# ile bu hareketliliği sağlayabilirsiniz. Ancak bunun dışında bir alternatif var mı bilmiyorum.

hareketlilik’ten kastın animasyonlar ve farenin bir nesne üzerine geldiğinde oluşan değişiklikler gibi şeyler ise bunu css3 ile de yapabilirsin illa js kullanman gerekmiyor css3 flex yapısını öğren ve css’de animasyon hover konularını öğrenebilirsin incelemek için animate.css ve hover.css yazarak google araştırabilir sadece css ile yaptığınız projelere hareketlilik katabilirsiniz ki bu işlemleri js ile yapmaya çalışsanız bile işin içine yine css giriyor nasıl mı ? şu şekilde mesela örnek vereyim.

<script>
$(".class_name").click(function(){ // class_name sınıfımıza tıklandığında
    $(".other_class_name").css("color", "blue") // other_class_name isimli sınıfımızın rengi mavi olur gibi 
});
</script>

bu kodlara animasyon özelliğide eklenip sitenize hareketlilik katabilirsiniz sonuçta yine işin içine css giriyor., umarım anlatmaya çalıştığım konu alaşılmış yardımı dokumuştur.

Bu konuda tarayıcılar desteği hangi seviyede, bilgi verebilir misiniz?

@tekbir aslında iki yolu var. Birincisi Python kodunu JS koduna çevirmek. Mesela şu: https://www.transcrypt.org/
İkincisi ise WebAssembly kullanmak. Şuraya bakabilirsiniz: GitHub - pyodide/pyodide: Pyodide is a Python distribution for the browser and Node.js based on WebAssembly

Not: Eğer WebAssembly ile ilgili bilginiz yoksa şuradan nasıl bir şey olduğunu öğrenebilirsiniz: WebAssembly : Web hiç bu kadar hızlı olmamıştı | by Deniz İrgin | Codefiction | Medium

Sadece destek verdiğini biliyorum. Hiç denemediğim için seviyesini bilmiyorum.