En Minimal Linux Distrosu Hangisi?

Merhaba arkadaşlar;

Ben, (eğer mümkünse) içinde sadece sh/bash, apt ve bunların gerekliliklerni içeren en minimal linux distrosu arıyorum. Böyle bir şey var mı?

Şimdiden teşekkür ederim. :slight_smile:

Arch.

Arch degil. Debian. Minimum gereksinimler, Debian. Arch biraz daha ugrastirir, aptitude de yok zaten.

apt varsa Debian distro’sudur Linux’tan ziyade. Yoksa:

yani sen şimdi sadece terminali olan bir masaüstü olmayan bir linux distrosu mu istiyorsun?

Desktop environment barindirmayan, login olunca tty ekranina atan distrolar var. (Arch da boyleydi galiba, kendin indiriyorsun desktop’i). Onun disinda Windows icin wsl var. Ubuntu wsl, debian wsl…

:sweat_smile: Kusura bakmayın, sanırım apt yazmam, biraz kafa karıştırıcı oldu. Bunlar benim yapacağım iş için fazla gelişmiş. Aslında daha önce internette download kernel binaries şeklinde aramalar yapmıştım ama bir sonuca ulaşamadım.

Ben en iyisi yeni bir X-Y problemi başlamasın diye, direkt ne yapmak istediğimi anlatayım.

Şimdi, Python’un os modülünün kullanılabilmesi için, altında çalışan bir işletim sistemi çekirdeği olması gerekiyor(yanlışım varsa düzeltin). Bende bu, İ.S.Ç. gereksinimini, Linux çekirdeği ile karşılayıp; Python İnterpreter’ini işletim sistemi olarak kullanılabilir mi diye merak ediyorum. Onun için en küçük, sadece temel işletim sistemi görevini yerine getiren ve Python(ve gerekliliklerini)'u çalıştırabilecek bir Linux sürümü arıyorum.

Evet

Bircok distro’nun desktop environment barindirmayan versiyonu var. Olmayanlar icin kendin de silebilirsin.

Kendisinin de kullanilabilmesi icin bir alt katmana ihtiyac var. Sadece os modulune degil.

Bu alt katman, binary dosyalarını çalıştırabilmek için mi?

Cekirdek diyelim. Binary dosyalarini calistirmak icin de cekirdege ihtiyac var cunku.

1 Beğeni

Dediğim gibi Arch kurabilirsin.

Alpine’a bakmadigini goruyorum. O zaman sunlari paylasmak da cok ise yaramayacaktir:

https://hub.docker.com/_/python

(*slim*, *alpine*)

Alpine’in bu kadar çok indirme seçeneği olduğunu sanmıyordum, sanırım bahsettğiniz [MINI ROOT FILESYSTEM] veya [VIRTUAL] başlığı altındakiler.

Bunun ne olduğunu anlayamadım

Bahsettigim sey bir Linux surumu, Alpine. Ne sekile kullanilmak istendigine gore degisik indirme seceneklerinden biri ise yarayabilir.

Docker Hub’dakiler ise sadece Python yuklu gelen Docker imajlari. Docker ile kullanima hazirlar; OCI veya filesystem imajina rahatlikla cevrilebilirler.

1 Beğeni

X-Y problemine dusmemek acisindan bu surumle de ne yapacagini sorabilirim.

Amac virtual machine’den boot etmekse virtual imajlari ideal ama yuklemesi sorun olabilir. Diskten boot edip yuklemek icin netboot imajlari dogru olacaktir, sanirim. Container yapmak icin… Docker’dakiler (ve filesystem imaji) zaten container.

Kisacasi distro bulmak yetmeyebilir, kullanim amacina gore o distroyu sekillendirmek/yuklemek de lazim.

Dediğim gibi, “Python, işletim sistemi -komut satır- gibi kullanılabilir mi?” sorusunun cevabını araştıracağım. O yüzden, Python’u çalıştırabilecek yeterlilikte bir Linux sürümü arıyorum.

NetBoot, cihazı ağ üzerinden önyüklemek demek değil mi?

Nasıl bir sorun mesela?

?

Çok soru soruyorsam kusuruma bakmayın. :sweat_smile:

Herhangi bir distroda shell’i /usr/bin/python olan bir kullanici yaratarak deneyebilirsin.

Olabilir, dene ve gor.

Dene ve gor.

Google’la.

Bunu araştıracağım teşekkür ederim.