En yaygın 14 dil arasında En çok kullanılan programlama dili 2020

Merhabalar ilk konum olsun hem faydalı hem tartışmalı olsun

Stackoverflow tarafından hazırlanan Yıl bazında en çok kullanılan programlama dilleri grafiği

image

Yorum olarak önümüzdeki süreçte yapay zeka teknolojisi python öncülüğü nedeniyle yine ptyhon programa dilinin önde olacağını düşünüyorum . Sizin düşünceniz nedir ?

KAYNAK

1 Beğeni

yasimdan dolayi(35) arkadas ortaminda bu konuyu ele aldigimzda hep pythonun eksiklikleri ve yapilamicaklari soyleniyor… bilgim olmagimdan merak ediyorum neyi javada yapilirda pytonda yapilamaz buda pythonun onunu kapatir…

1 Beğeni

Evren’de hem Python dilinin hemde Java dilinin bulunma nedeni Python ile Java’nın birbirinin üstünlüğü ve eksikliğidir.

1 Beğeni

Yapılabilecek de bir sürü şey var, tornavida ile duvara çivi çakamamamız tornavidanın işe yaramaz olduğu anlamına gelmiyor.

Bu soruyu bunu söyleyen arkadaşlarınıza da sorabilirsiniz. Ayrıca ilk gönderideki tablo bunu pek de desteklemiyor.

Yaşınızla bu söylenenlerin alakasını anlamadım.

python diger dillere gore yeni bir dil. benim arkadas ortamim yasi ilerledigi icin ve bu isi yapanlar lisans zamani ogrendigi icin daha cok diger eski diller uzerinde yogunlastilar…

aaa gercekten mi sorabilir miyim arkadaslarima?
Ayrica @EkremDincel, sizin ya uslub sorununuz oldugunu dusunuyorum yada davranis olarak birseylerin ters gittigini dusunuyorum, cunku topicteki bir yazima 3 cevap vermissiniz ve 3ude olumsuz, ters ve yikici oldugunu goruyorum…

Yazarken ben de biraz tereddüt etmiştim burası uygun olmadı galiba diye. Kötü bir amacım yoktu, isterseniz mesajı silebilirim.

Yazacaklarımızın hangi bölümle alakalı olduğunu belirtme amaçlı alıntı yapıyoruz, özellikle uzun yazılarda faydalı oluyor. Yanlış anlamanıza gerek yok.
İlk cevabımda kötü bir şey göremiyorum. Eğer daha ayrıntılı bir açıklama istiyorsanız Python’un backend, veri işleme ve yapay zekada bolca kullanıldığı söylenebilir.
Sonuncuyu anlamadığım için sormuştum, sizin dikkat çektiğiniz bir konuyu anlamak istememi niçin yıkıcı olarak değerlendiriyorsunuz? Şimdi anladım, cevap için teşekkürler.
İkincisi uygun olmamış sanırım. Rahatsız olduysanız özür dilerim. Kötü bir niyetimin olmadığını da belirtmek isterim.

Üslub konusunda ciddi yazmamın etkisi oluyor olabilir. Etrafımda gözlemlediğim kadarı ile
yazım kurallarına dikkat etmek de okuyanlarda yazarın sinirli veya aşağılayıcı olduğu izlenimini uyandırabiliyor.

2 Beğeni

Hayir benim tek takildigim nokta arkadaslarinada sorabilirsin olayi oldu…
elbette sorabilirim ama onlar genelde python karsiti olduklari icin net dogru cevabi veremezler vermezler. Bu olayi daha basite indirgersem Galatasaray - Fenerbahce rekabeti gibi dusunelim bir GSliye Fenerin ustun taraflarini sordugumuzda genelde cevap alamayiz. Ama Gsnin ustunlugunu sorarsak cevap aliriz. Ondan bu platformda sormustum.
Birde ben bvu yazilim isine yeni girdigim icin cok bilmedigim alan var ve cok soru sorarak ogrenmeye calisiyorum.

2 Beğeni

Programlama dilleri fanatiklik yapılacak bir konu olmadığı için, bunun fanatikliğini yapan kişilerle konuşmanızın bir anlamı olmayacağını bilin yeter bence :slight_smile:

8 Beğeni

Belki de ileride başka bir dil çıkacak ve piyasayı süpürecek bilemeyiz.
Çok kullanılması da Python dilini dillere üstün yapmaz. Çünkü çoğu dilin kendince bir kullanım alanı var.
Ama Python topluluk olarak gerçekten güzel gidiyor ve proje süresini de kısaltıyor gördüğüm kadarıyla.

1 Beğeni

İşim gereği yaptığım çalışmaları Excel makroları kullanarak çözüyorum. Fakat niyetim bütün işlemleri tek çatı altında toplamaktı. Bu sebeple excel makro dili olan visual studio yu kurdum. Bir kaç denemeden sonra sıkıldım. Çok fazla kaynak bulamadım çünkü. Sonra python a başladım. cacaleno nun da dediği gibi python topluluğu daha paylaşımcı. Neredeyse her konuda döküman bulunabiliyor.

Yine de günün sonunda yapmak istediğim şeyi Python değil de başka bir dille yapmam gerekebilir. Temel mantığı öğrendikten sonra başka dilde çalışmak çok zor değil. Hatta yeri gelir bir projede birden fazla dili bir arada kullanabilirim.

Bildiğim kadarıyla büyük ölçekli projelerde tam da böyle yapılıyor. Birden fazla dil bir arada kullanılıyor.

1 Beğeni

evet.Hız ,esneklik bunlar çoklu dil kullanımının sebepleri