Fatal error in launcher hatası

Fatal error in launcher: Unable to create process using ‘“C:\Users\SELENAY\AppData\Local\Programs\Python\Python39\python.exe” “C:\Users\SELENAY\AppData\Local\Programs\Python\Python39\Scripts\pyuic5.exe” -x uygu_a.ui -o uygu_a_run.py’: Sistem belirtilen dosyay? bulam?yor.

Bu hatayı alıyorum yardımcı olabilecek var mı

Sizin yerinize google da ben baktım.

Bu hatayı alanların ;

python -m pip install --upgrade pip

komutu ile python güncelleyerek çözeni olmuş.

python ı kaldırıp yeniden kuran olmuş.

python path’ini düzgün ayarlamadığından bu hatayı alan olmuş.

Path ayarlamak için ;

Add to the PATH on Windows 10 and Windows 11 | Architect Ryan

Bir de bu hatayı nerede aldığınızı bilsek daha iyi olabilirdi. Mesela pycharm kullanıyorsanız editör ayarlarınızla alakalı olabilir.

Ama hatadan gördüğüm kadarıyla python yolu bulunamıyor. Bu nedenle kurulumunuzu gözden geçirin, kodlama hatası değil bu nedenle zaman ayırıp, yeniden yüklemek, güncellemek, dosya yollarınızı düzenlemek gibi bir sorun olabilir ve bunu buradan çözmek sıkıcı olabiliyor.

bunu yaptım ama düzelmedi o yüzden burdan sormuştum teşekkürler yine de

Yaptıklarınız ve diğer denemelerinizi söyler hangi editörü hangi işletim sistemini kullandığınız gibi bilgileri verek soru sorarsanız tahmin oyunlarımız daha kısa sürer.

Sanal makinede mi çalışıyorsunuz, ortam değişkenleriniz mi hatalı buradan uzaktan tahmin etmek zor oluyor.

Hata mesajından anlaşılan belirtilen dizin yolunda ya python kurulu değil. Ya sizin o yola erişiminiz yok.

python.exe

Dosyası belirtilen path içinde mi?

Dosya adınız nedir? Nasıl bir kodu çalıştırmayı denediniz. Başka dosya ismi ve başka kod denemelerinizde de mi aynı hatayı alıyorsunuz. Bu konularda biraz daha bilgi vermeniz gerekebilir.

Bu şekilde google da 10 milyon sonuç arasında azaltılan ihtimallerle daha tutarlı tahminlerde bulunabiliriz.

kodunuzu -m parametresi ile çalıtırmayı denediğinizde de aynı hatayı alıyor musunuz mesela?