Favori programlama diliniz

merhaba acaba sizin favori programlama diliniz hangisi

favori programlama dilim > python(fayton)

1 Beğeni

peki neden python favori dilin?

Çünkü başka programlama dili bilmiyorum. (html-css hariç)

bir anket yapa bilirsiniz

• C
  • Java
  • Python
  • C++
  • C#
  • Javascript
  • PHP
  • Go
  • Ruby
  • Rust
  • Dart

0 oylayanlar

2 Beğeni

ama ben yazbel forumunda anket yapamıyorum

ingilizce: Python
türkçe : fayton, payton, paytın, gibi söyleniyor ama onun aslı "piton"dur

python sembolüne de dikkatli bakıldığında , yılan resmi olduğu belli olur.

insanlar ruby’ye hiç bakmıyor ve nasıl bir dil bilmiyor, python ile aynı hatta daha kolay olabilir.

1 Beğeni

Windows’a da pencereler mi diyecegiz yani? Hatta apple a elma diyelim? Ozel isimler kendi dilinde okunur. Python’un adi da pitondan gelmez.

4 Beğeni

aynen ben de paytın diye okuyacağım ama siz istediğiniz gibi okuyabilirsiniz ben ona karışamam

sizi anlayamadım ama eğer ruby de güzel demek istiyorsanız evet haklısınız hatta pythonın küçük kardeşi bile diyebilirim :smile:

o dili de seviyorum hatta şuan o dili öğrenmeye çalışıyorum

ve öğreneceğim de ruby’i

anketin sonuçlarına bakarak dedim, yani ruby’i bilen yok. Python kadar ünlü bir dil değil.

o yönden haklısın, kendi okunuşu “payton” şeklinde ama piton kelimesinden gelir, bunu türkçe okumaya çalışıyorsak “piton” denir. (yalnız özel isim konusunda haklısın)

eyvallah reis. Fayton diye okumak hoşuma gidiyor.

1 Beğeni

belki biliyorsundur.
1 Beğeni

gençler Python, “paytın” diye okunmaz, “python” piton’dan da gelmiyor. Elbette duyar duymaz öyle zannetmeniz normal. Fakat python ismi ingiliz tiyatral-komedi ve komedi-müzik grubu Monty Python’dan gelir. Doğru okunuşu “paytan” şeklinde. Burada sondaki a ne "ı"ya yakın ne de uzak şekilde söylenir uluslararası ses kodlamasındaki “æ” karakteri gibi.

Monty Python’ın bu meşhur şarkısının bir kısmını duymuş olabilirsiniz reklamlardan.
Bu arada anketlerinize R dilini de ekleyin, yakında o da meşhur olacak büyük ihtimal.
Kolay gelsin.

Guido van Rossum yani pythonun yaratıcısı dilin adını “Monty Python’s Flying Circus ” BBC şovundan almış yani yılan gibi yemek için diğer hayvanları uzun vucuduyla etrafında bir daire oluşturarak sıkıp öldürüyor ne alaka anlamadım ama adam bu şovu seviyormuş işte adını vermiş dile