FLASK-HTML-CSS ile kodladığım statik websitesiyle ilgili yardım

Guncelleyiciye ozel bir arayuz sunabilirsin:

data:text/html,Urun1%3A%3Cinput%20value%3D%2242%22%2F%3E%3Cbr%2F%3EUrun2%3A%3Cinput%20value%3D%222.5%22%3E%3Cbr%2F%3E%3Cinput%20type%3D%22button%22%20value%3D%22Guncelle%22%3E

(adres cubuguna copy-paste)

Buradan gelen datayi web sitesine aktarmak icin aklima gelen basit yontemler, sirasiz:

text dosyasi (urunId;fiyat\n formatinda)
JSON dosyasi
pickle dosyasi
SQLite
Flask’in sevdigi baska herhangi bir veri formati (var mi bilmiyorum)

Veya fiyat update’i geldiginde HTML dosyalarini yeniden yaratacak bir sistem bile olusturabilirsin, ama elinde Flask varken cok sacma olur.

Sahi, Flask’i ne icin kullaniyorsun?

1 Beğeni

Sadece Flask kullanmayı bildiğim için. Aslında şu an sitenin %90’ı html css ile oluşturuldu doğal olarak, flask sadece aradaki bağlantıyı kuruyor. Zaten dediğim gibi sitenin dinamik bir yapısı yok yani site tamamen statik sadece arada bir fiyat güncellemesi gerekiyor.

Aslında direkt Flask’ı devre dışı da bırakabilirim ama başka alternatif yok kullanmayı bildiğim.

Şu an github’da bazı çözümler buldum (Flask-admin gibi)…

Ama bilmiyorum HTML dosylarım işin zor kısmıydı ve onlar halloldu devamını nasıl yapacağıma henüz kesin karar vermiş de değilim. O yüzden demiştim tavsiyelere açığım diye…

Flask’i nginx veya Apache gibi bir HTTP sunucusu sunuyorsa dogrudan kullanabilirsin, evet. uWSGI gibi bir WSGI sunucusu sunuyorsa olmaz. Flask’in embedded sunucusunu kullaniyorsan (Flask’i dogrudan kullaniyorsan / onunde bir sey yoksa) onune bir sey koymak lazim, zira kullanim icin tasarlanmadi (veya son baktigimda oyleydi.)

Ama:

Bunun dogrusu bir template motoru bulup (belki flask’ta vardir) HTML’leri dinamik yerleri degisecek sekilde template haline getirip, Flask’a istek geldiginde bu template’lari doldurup gostermek.

Template motoru kullanmak yerine basit bir string replace kullanabilirsin tabi. Dosyalari dogrudan sunmak yerine Flask’a istek geldiginde Python’dan acip okuyup sunabiliyor musun? Veya python koduna yazdigin bir "<b>cevap</b>" gibi string’i HTML sayfasiymis gibi sunabiliyor musun?