Flask projelerini internete nasıl paylaşırız?

Merhaba. Flask kullanarak raspberry pi üzerinde güzel bir site ayarladım. Sitemde pi camera görüntüleri ve arduinodan okuduğum birkaç sensör verileri mevcuttur. Bu projeyi internet üzerinden yayınlamak istiyorum. Öğrendiğim kadarıyla iki seçenek var;

1. Server bağlantısı
  2. Statik ip almak

ikinci yöntem pahalı ve erişim kısıtlı. Sadece 1 kullanıcı bağlantısına izin veriyor.
Ücretsiz serverlar ile (mesela heroku ) bağlantı kuruluyormuş. Bunun yerine raspberry pi yi bir server haline getirmek için uğraşıyorum. Heroku kullanmayı pek tercih etmiyorum çünkü ücretsiz kısmı işimi görmüyor.
Rasperry pi yi satik bir ip almadan server haline getirebilir miyim?
Eğer bunu yapabilirsem python ve flask ile ilişkisini nasıl kurabilirim(site yönendirmeleri, sensör bilgileri gibi)?
Server kuramazsam bu projeyi internette kolayca nasıl yayınlayabilirim?
Bu konuda tecrübesizim server-python arasında nasıl bir ilişki kuruluyor bilmiyorum.
Çok fazla soru sordum kusura bakmayın. Faydalı makaleler veya bildiklerinizi söylerseniz memnun olurum

1 Beğeni

socket ile cihaz verisini başka bir bilgisayara oradan web sitesine yönlendirebilirsin bence

Direkt sunucu servisi kullansın o zaman, daha kolay değil mi?

1 Beğeni

Sonuçta bir server kullanmam gerekmiyor mu

Degil. Sadece 1 baglantiya izin Flask’in kisitlamasi (yani baska bir server’da da calistirsan ayni sey olur) ve kodda/ayarlarda bir satirla degistiriliyor.

Bu arada “server baglantisi” dogru bir terim degil (veya anlamini bilmiyorum) ama sorunun geri kalanindaki aciklamalardan cikartabilirim herhalde, sorun degil.

Server saglayan cloud/hosting firmalarindan (mesela Heroku) ucretsiz server temin etmek mumkun, evet.

Cok guzel, bir suru sey de ogretir. Destekliyorum.

Emin misin/nereden biliyorsun? Raspberry Pi cok daha hallice degil.

"Server"in (tr: sunucu) tanimina bagli. Bir flask projesi sunan bir bilgisayar haline getirebilirsin. Bu projeyi internete sunmak istiyorsan internetin sana baglanabilecegi bir IP adresine sahip olman lazim.

"Server"in tanimini “projeyi internete sunan bilgisayar” olarak alirsak; baskasinin kurdugu bir server’la yayinlayabilirsin.

Server’i tanimladim. Bir anlami daha var, “(ilk tanimiyla) server makine uzerinde calisan server program”. Burada internetten gelen programlara (mesela Firefox veya Chrome) cevap veren programlardan (mesela Nginx veya Flask) bahsediliyor. Cogunlukla “HTTP server”, “web server” gibi sunduklari hizmetin veya protokolun ismiyle beraber kullaniliyor bu manadaki “server”. Tek basina “server” bu server programlarini calistiran makineye deniyor.

1 Beğeni