Fonksiyon içindeki değişkene dışarıdan ulaşma

@@ -0,0 +1,20 @@
import random
import itertools
def comb():
liste=list() #boş bir liste oluşturdum
for i in range(20,42): #20 ile 42 arasında bir öge oluşturdum
#i=int(i)
liste.append(i) #bu ögeleri bir liste yaptım
if(len(liste))==22:
#print(“liste\t:”,liste)
alt_liste=list(itertools.combinations(liste,4)) #1646 adet kombinasyon var
#print(alt_liste)
w=random.choice(alt_liste) # bir tanesini aldık
print(w)
soru=random.choice(w)
print(soru)
return soru;
#Buraya kadar bir fonksiyon oluşturdum.
comb()
sayaç=1
sual=input("{}- Plakası {} olan ilimiz hangisidir?".format(sayaç,soru))

Kodun biraz başlarına

soru = None

bu kodu ekleyin.

Sonra fonksiyonun içinde ilk satıra

global soru

yazın.

Bu arada kodunuzu ``` (üç çentik) arasına alırsanız daha okunaklı ve düzgün olur.

1 Beğeni

Çentik deniyor ve alt gr ile “,” (virgül)'e aynı anda 2 kez basınca 4 adet çıkıyor.

Nasıl yapıldığını biliyorum ama ne dendiğini bilmiyordum :smiley: Teşekkürler.

Yardımlarınız için gönülden teşekkür ederim. Sanırım başardım. Sağolun. Erol KARA

1 Beğeni

Rica ederim. (20 karakter sınırından dolayı bu parantez içindeki yazı var.)

Aynen. Çünkü çentik bazı harflerde kullanılıyor. Mesela şu: à (Çentiğe basıp a tuşuna basınca oluşur.). Sadece çentik koymak istiyorsanız mecbur iki tane koyup sonra birini sileceksiniz (Daha kolay bir yolu da olabilir ama ben bilmiyorum.).

20 karakter sınırından kurtulmak için böyle yollar seçmek sadece biz Türkler’in yapabileceği bir şey. Senelerdir Stack Overflow’dayım, böyle bir şey görmedim. Bu forumda ise bu ikincisi. :smile: Şaka bir yana, “Rica ederim, ne demek.” yazsanız da 20 karakteri geçerdi. :slight_smile: Aslında bu kısıtın amacı küçük çok da önemli olmayan sözcüklerin yazımını engellemek. Mesela siz burada “Rica ederim.” demişsiniz. Bu güzel bir şey. Normalde günlük hayatımızda birebir konuşmalarda da kullanıyoruz. Ama burada farklı bir durum var: Bu küçük gönderiniz buradaki herkese gönderiliyor ve onların az da olsa zamanını alıyor. Ki çoğu için bir anlamı yok bu cümlenin. Bu şuna benziyor: Bir konferanstasınız. Size soru soruluyor, siz de cevap veriyorsunuz. Her soru-cevaptan sonra da soru soran kişi teşekkür ediyor, siz de rica ederim diyorsunuz. Ancak bilen bilir, genelde böyle olmaz. Çünkü o teşekkür-rica cümleleri vakit kaybıdır. Genelde soruyu soran sorusunun sonunda teşekkür eder. Cevaplayan kişi de cevabının başında bir nezaket sözcüğü/cümlesine yer verebilir. Daha fazlası olmaz. Bu forumu (ve diğerlerini) da aynı bu şekilde düşünmek gerek. Hatta forumlarda bu konuda daha da dikkatli olmak lazım, forumun doğası gereği gereksiz olabilecek ifadeler kişilere daha fazla zaman kaybettirebilir. Peki o zaman ne yapmak lazım karşıdaki kişiye minnetimizi göstermemiz için. “Beğen” tuşu bu ifadeyi oldukça iyi karşılayabilir, onu kullanın…

2 Beğeni

Ben dikkat ettim, kodlardaki girintileme ve renklenme için illa 3 çentiğe gerek yokmuş, sayısı fark etmiyor kendim denedim.

İlginiz için teşekkür ederim.

1 Beğeni

Tek çentikte kod görünümü olur ancak renklendirme olmaz. 3 çentikte eğer programlama dili ilk 3 çentiğin hemen yanında belirtilirse renklendirme olur, diğer türlü olmaz. Çünkü Discourse’un renklendiricisi çentikler içindeki kodun hangi programlama diline ait olduğunu otomatik olarak ayırt etmiyor.

1 Beğeni

Duzeltiyorum, bu sadece Windows uzerinde boyle. Linux’te 1 kere ayni anda basmak yeterli.

Ingilizce klavyede de ` composing (birlesen) karakter olmadigi icin boyle bir sey soz konusu degil. (Bir de Linux’ta compose key var ki, efsane: ײ—øẑ₅©∅≠)

Kod yazan insanlara ingilizce klavye tavsiye ediyorum, alt-gr illetinden kurtuluyorsunuz.

1 Beğeni

Ben klavyemi ingilizceye cevirdim ama o centigi yapmak icin turkce klavyedeki " tusuna 2 kere basmam gerekiyor. (Ingilizce abd alternatif uluslararasi) Bu arada " (tirnak) isaretini de yapamiyorum. Bulamadim.

Eğer gerçekten teşekkür falan değilse 20 karakter olana kadar şu kodları yazabilirsiniz :

<p></p>

Neden Türkçe’yi kullanmıyorsunuz ki?

Bundan dolayi.

HTML’de tanimli bir element olmak zorunda degil. <xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx> de olur.

1 Beğeni