For döngüsüyle siteden alınan veriler üzerinde işlem yapmak

BeautifulSoup ile bir urlnin içindeki tablodan verileri for döngüsü ile aldım. Aşağıdaki kod ile tablodaki tüm location ve linkleri alabiliyorum ama bunların herhangi birisini seçerek üzerinde tanımlamalar yapamıyorum. Örneğin döngüdeki ikinci location sonucunu “loc2” olarak tanımlamak istiyorum.Ne yapmalıyım? Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

source = soup.findAll(“div”,attrs={“class”:“kanalDiv”})
for links in source:
print (links.a.text) #location
print (links.a.get(“href”)) #link

1. sini loc1, üçüncüsünü de loc3 olarak mı adlandıracağız? n inci indexteki link’e zaten source[n] şeklinde erişebiliyorsunuz?

Ekrem Bey, cevabınız için teşekkür ederim.

source uzunca bir html kodu. source[2] yazdığımda jupyter’de

IndexError Traceback (most recent call last)
in
----> 1 source [2]

IndexError: list index out of range

uyarısı alıyorum. Uyarıdan anladığım kadarıyla [n] fonksiyonunu kullanabilmem için source’un bir liste olması gerek ama liste değil.

(links.a.text) [1] yazdığımda ise döngüden bulduğu son sonucun ikinci harfini veriyor, ama ben döngüde ikinci bulduğu sonucu arıyorum.

Demek ki source listesinin uzunluğu 3’den küçük. Zaten 2. elemana 1. index ile erişiyoruz, indexler sıfırdan başlıyor.

source’un bir liste olduğu hatadan anlaşılıyor, siz nasıl tam tersini anladınız ki?

Sizin ikinci link dediğiniz element source[1] oluyor.

Çok teşekkür ederim.

source’un liste olarak döndüğünü bilmiyordum. işlemi for döngüsünden çıkararak dediğiniz gibi [n] ile çözebildim.