Full-Stack developer öncelik sıralaması

Öncelikle herkese iyi forumlar.
Full-Stack developer olmak için öğrenmem gereken teknolojilere karar verme aşamasını geçtim…
Şimdi ise belirli bir sıraya koymam gerekiyor.Daha önce hiç web ile uğraşmadığım için ilk hangi teknolojiyi öğrenmem gerekiyor bilemiyorum.Sizce ilk olarak hangi teknolojiyi öğrenmeliyim ?
Hangisi web geliştirme mantığını anlamamda bana temel düzeyde bilgi verebilir ?
Şimdiden teşekkür ediyorum.

HTML > CSS > JavaScript > PHP

Daha sonra diğerlerini belirleyebilirsin. Sana kalmış oluyor.

Bu 4’ünde belirli bir temele sahip olman lazım.

Bu kursu izleyebilirsin. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğretiyor ama satın alman gerek :frowning:

Web Developer Kursu

Buradan hepsini yazıyla öğrenebilirsin.

W3SCHOOL

1 Beğeni

Sonuncu hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmak şart değil.

4 Beğeni

PHP hala internet üzerinde en çok kullanılan dillerden bir tanesi. Günümüzdeki sitelerin çoğu PHP ile yazılmış durumda. PHP ile ilgili bir bilgiye sahip olmayacaksa eğer hangi dilde olması lazım?

Capture

1 Beğeni

Javascript ile.

Tabii ki PHP de öğrenmenin zararı yok ama örneğin iş ilanlarına baktığınızda -web development için- başta Node JS olmak üzere Javascript’in backend frameworklerini bilen elemanlar aranıyor. PHP çok güçlü bir dildi, belki hala da öyle ama devir değişiyor.

2 Beğeni

Bu konuda sana katılıyorum o yüzden JavaScript’ten sonra PHP yazdım. Devir ne kadar değişse bile PHP hala günümüzde kullanılan bir dil ve günümüzdeki siteleri anlamak için gerekli olan bir dil.

2 Beğeni

Hepinize yanıtlarınız için teşekkür ederiyorum.
Back-end ve veritabanı kısmını hallettim.Şimdi sadece CSS ve JS kütüphaneleri kaldı.

1 Beğeni

2 Beğeni

Hocam yanıtınız için teşekkür ederim.
Hocam peki bilinmeyen bir teknolojide 10 yıllık deneyim ile para kazanılabilirmi ?

Yani bu istatistiği nereden aldınız bilmiyorum ama ben de stackoverflow üzerinde yapılmış bir anketi paylaşarak bu konuda en çok tercih edilen dilin Javascript olduğunu iddia edebilirim ve PHP kütüphanesi olan Laravel’in aşağılarda kaldığını söyleyebilirim mesela. Sadece söyleyebilirim ama emin olamam.

JavaScipt’tin daha fazla tercih edildiği ile ilgili bir anket bu. Websitelerinde kullanılan alt yapı olarak PHP daha fazla. Eskilerden kalma sistemlerin değişmemesi ve uyum içinde çalışabilmesi için çoğu şirket değiştirmiyor altyapıyı. Bu yüzden PHP kullanmaya devam ediyorlar.