Gelecek İçin Tavsiye

Merhaba, öncelikle konuyu nereye açacağımı tam bilemedim o yüzden buraya açtım. Yanlış olduysa kusura bakmayın.

Şimdi benim sorum şu. Ben bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Sene başında kendimi geliştirmek, algoritma ve kod mantığını anlamak gibi sebeplerden python öğrenmeye başladım. Amacım gelecekte python ile hayatımı devam ettirmek değildi. 1 senedir düzensiz python çalışıyorum. (Bazı sebeplerden bazı aylar çalışamadım). Teorik olarak python’un temel kısmını az çok öğrendiğimi düşünüyorum. Önümde arayüz tasarlama , web geliştirme(flask,django), veri analizi gibi daha ileri seviye kısımlar var. Benim sorum şu. Ben java öğrenerek mobil programcı olmak istiyorum. Asıl amacım bu. (Bu konuda öneri de alabilirim) . pytq5 ve qtdesigner derslerini çalışırken aklıma bir anda şu soru belirdi. Ben ilerde java ile çalışmak istiyorsam neden python’da bu kadar ilerliyorum ki? Java’da da aynı işlemleri yapabilirim. Yani toplayacak olursak şuanda ne yapacağım konusunda çok kararsız kaldım. Şuan python’u bırakıp java’ya temel mı atayım? Yoksa pythonda arayüz tasarımı, django gibi kısımları öğrendikten sonra mı java’ya geçeyim. Ek olarak python bilen biri için java öğrenmek zor gelir mi ? Doğru anlatabildim mi bilmiyorum ama şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba,

Madem mobil uygulamalar tasarlamak istiyorsunuz, o zaman Java öğrenmeye başlayabilirsiniz. Java öğrenmek, Python öğrenmek veya başka bir dili öğrenmek zor değil. Hatta bir dile aşinalığınız varsa başka bir dili daha rahat öğrenebilirsiniz. Tabi daha önce öğrendiğiniz dilde bir algoritma yazarken o dilin size sunduğu bazı olanaklar yerine başka olanaklarla karşılaşmanız çok olası. Bunların neler olduğu da zamanla öğrenilir.

peki web geliştirme ve masaüstü programlar için bu iki dil arasında hangisi daha iyi sizce?

Hangi anlamda daha “iyi”? Hangisinin daha “iyi” olduğunu bilmiyorum. Masaüstü uygulamalar bile kendi içlerinde branşlara ayrılıyorlar. Kimi uygulamalar grafik kartının daha çok kullanılmasına yönelik oluyor. Mesela AutoCAD, ArcGIS, 3dsMax gibi programlar bunlara örnek gösterilebilir. Böyle programların görüntü sahneleme işlemleri genelde C++ ile yazılıyor. Bazı programlar ise grafik kartına çok ihtiyaç duymuyor, özel bir işlemi gerçekleştirmek için tasarlanıyor. Böyle programları da hemen hemen her dil ile yazabilirsiniz.

Yani burada önemli olan hangi alanda, hangi seviyede çalışmalarınızı yürütmek istiyor olduğunuz.

Web uygulamaları yapmak için her dilin bir kaç web uygulaması geliştirme çatıları var. Bunların hepsini kullanmadan bir değerlendirmede bulunmak zor benim için.

Mesela benim kardeşim mobil uygulamalar yapmak istediği için doğrudan Java öğrenmeye başlamıştı. Halen de Java ile ilgileniyor. Ben ise daha çok, elle yapılabilir olan bazı işleri otomatik hale getirerek işi pratik bir yoldan yapmakla ve ayrıca veri ayıklamak, veri manipülasyonu yapmak, veri görüntülemek gibi işlemler için gui programları tasarlamakla ilgilendiğimden ve Python da bu işler için yeterli olduğundan, Python kullanmaya devam ediyorum. Python ile tasarlamaya çalıştığım uygulamalar C# veya Java veya başka bir dil ile de tasarlanabilir.

1 Beğeni

teşekkür ederim. “iyi” 'den kastımı ben sonuç olarak gelecekte bu alanda çalışmak istemiyorum. Ama ufak tefekte olsa masaüstü uygulamalar ve web geliştirme bilmemin faydası olacağını düşündüğümden sormuştum. Çok ileri seviyede ihtiyacım olmadığına göre herhalde python veya java ile yazmamın bir farkı olmayacaktır.

Hız farklarına baktınız mı?