Git/ Github illa ki öğrenilmeli mi?

Dostlar, bu git ve Github yazlım alanında görev alan biri için illa ki öğrenilmesi gereken birşey mi?

Degil. Git yerine baska source control sistemleri kullananlar var. (Hatta hic kullanmayan da var ama onlarla calismak istemezsin.) GitHub ise buyuk/kamusal/acik kaynak kodlu projeler disinda profosyonel dunyada pek kullanilmiyor cunku cok alternatifi var.

2 Beğeni

Şuradaki yazı, bu yazılımlara ne zaman ihtiyaç duyulduğunu gayet güzel açıklamış:

2 Beğeni

tek basina calismiyorsan zaten zorunluluk baslangicta cok kafaya takma sonra bi noktada zaten kendin ihtiyac duyacaksin otursan 2 saatte ogrenirsin zaten basit bise

1 Beğeni

Herhangi bir şirkette çalışacaksan veya 1 den fazla kişi çalışmayı planlıyorsan evet bu bir zorunluluk hatta tek başına olduğun bazı senaryolarda bile bu bir zorunluluk. Örnek vermek gerekirse:

  • Senin veya başka bir developerın yaptığı en ufak güncelleştirmeyi bile ekiple paylaşman gerekiyor, yaptığın değişiklik başkasının bir kodunu veya sistemi etkileyebilir. Bu durumda github/gitlab platformları en efektif platformlar sayılabililr. (Yazdığın kodu ekipteki her bir üyeye mail atmak abi şunun şurasını değiştireceksin demek saçma olacağından dolayı )

  • Localde tuttuğun kodu güncellerken herhangi bir değişikliği geri almak istediğinde veya geçmiş günlerde sildiğin kod bloguna ulaşmak istediğinde eğer bilgisayarında backup almıyorsan o koda ulaşman imkansız ancak github ve gitlab kodunu güncellesen bile geçmiş ayarlarını tutuyor.

  • Kodunu yarın bir gün deploy etmek istersen bu konuda da en ufak güncellemeden saatlerce uğraşmanı önleyecek sistemler mevcut ve bunlar github/gitlab üzerinden çalışıyor.

+++ Çoğu şirket github/gitlab/git kullanımını yazılımcıda hazır bir şekilde gelmesini bekleyebilir.

2 Beğeni

Teşekkür ederim cevabın için gayet açıklayıcı oldu.

1 Beğeni