GitHub'da İlk Projem (S.O.S Oyunu)

Selamlar Dostlar ,

Öncelikle hepinize teşekkür ederek konuya girmek istiyorum arkadaşlar çünkü bana burada kattığınız bilgilerin değeri benim için paha biçilemez . An itibari ile Gİthub üzerinde ilk projemi paylaşmış bulunmaktayım .( Yazbel - Python Programlama Dili) sayesinde başlangıç olarak kendimi bu evrene adım atmış olarak görüyorum ve bu süreçte takıldığım noktalarda sizin desteğinizi de görmek gerçekten beni çok mutlu etti . Umarım bu süreci devam ettirir ve ileride sizin bana yaptığınız gibi ben de başkalarına yardımcı olurum . Bilgi gerçekten paylaştıkça çok güzel . Aşağıya projemin Github linkini bırakıyorum . Vaktiniz olurda bakarsanız ve eleştirirseniz sevinirim .

https://github.com/frknkzlrsln/S.O.S

Teşekkürler Dostlar .

7 Beğeni

Selam dostum, eline sağlık. Özellikle README.md’yi çok beğendim. Küçük bir tavsiye olarak PEP8 kurallarına dikkat et derim. Sonuçta kodlar bizler okuyalım diye insan diline yakın yazılıyor (: eee o zaman okuması kolay olsun. İstersen biçimlendirmek için hazır araçlar black, pylint kullanabilirsin.

https://pep8.org
https://github.com/psf/black
https://www.python.org/dev/peps/pep-0008

2 Beğeni

Çok sevindim , teşekkür ederim .

1 Beğeni

Akşam bakıp kontrol edicem :+1:

1 Beğeni

Merhaba, bu arada benim de bir önerim olacak. Projeye baktığımda üsttekilerin dediği gibi readme.md yi çok beğendim. Ancak readme.md de gözümü kanatan bir şeyler var(şahsi fikrim tabi). Çok önemli değil aslında ama License bölümü için ayrı bir dosya oluşturmak isteyebilirsiniz. LICENSE.md gibi. Mesela ben dosya ağacını şu şekilde yapıyorum.

+ src
    - main.py
+ docs
    - ss.png
- README.md
- LICENSE.md

src nin açılımı source code dur. Ben github’da bir proje yayınlarken artık bu yapıyı tercih ediyorum. Göze baya da hoş hitap ediyor bence.

Ek olarak, kodunuza üstünkörü baktım da, kod bana adeta, abi imdat, ivedilikle bana class lazım diyordu :slight_smile:

Yani kısaca class kullanmanız kodunuzu daha okunaklı yapacaktır diye düşünüyorum. Çünkü while döngüleri içine fonksiyon çakıp geçmişsiniz. Bu yapı, sanki bana class a ihtiyacınız olduğu izlenimini verdi. Ama tabi kodu yazan sizsiniz.

Özet olarak, kod şu anda sanki God and i know .İleride God only knows moduna girebiliriz gibime geliyor.

İyi çalışmalar, elinize sağlık. :+1:

3 Beğeni

Merhaba,

Fonksiyonların while döngüsü içerisinde tanımlandığı dikkatimi çekti. Bunları while döngüsünün dışında tanımlamanızın daha iyi olacağını düşünüyorum. Çünkü while döngüsü her başa sardığında tekrar tekrar tanımlanacaklar. Fonksiyonların kullandığı global değişkenler parametre olarak fonksiyona paslanabilir.

2 Beğeni

Aslında haklısınız bahsettiğiniz bu yapıyı daha önce incelemiş olduğum projelerde görmüştüm , kolaylığa kaçmışım ben biraz . Not aldım buraya bir commit atarım , bahsettiğiniz yapıyı daha büyük projeler oluşturduğumda kullanırım .

Henüz classlar konusuna gelmedim , yukarıda da bahsettiğim gibi Yazbel formundan çalışarak ilerliyorum .
O konuya gelince geri dönüp bir commit de bunun için yaparım artık . Fikirleriniz için de teşekkür ederim . :raised_hand_with_fingers_splayed::smiley:

Dikkate alıcam bu konuyu , teşekkür ederim önerileriniz için :raised_hand_with_fingers_splayed::smiley: