Görüntüden Konum Tespiti

Merhaba,
Görüntü işleme ile tespit edilen nesnenin konumunu lat ve long olarak buldurmak (yakın bir şekilde tahmin etse de olur.) istiyorum. YOLO ile oluşturulmuş bir görüntü tanıma modeli kullanacağım. Fakat işin içinden çıkamıyorum. Aynı zamanda hedef nesnenin bana olan uzaklığı önemli değil, sadece yönünü tespit etmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim, yardımcı olursanız çok sevinirim. Herkese iyi forumlar dilerim.

Not: Kameranın kendi konumunu bulabiliyorum.

Zor konu. Savunma sanayi tarafında da yapılması zamanında istenilip çok başarılı olduğu söylemeyeceğim bir kısım.

1. Datasetin ne kadar büyük?
  2. Hangi cisimlerden tanımak istiyorsun alanı?
  3. Hangi açıdan bu datasetin toplandı?
  4. Dünya üzerindeki tüm alanları mı bu şekilde bulmaya çalışıyorsun yoksa sadece belirli ve tanıdık alanlar mı?
1 Beğeni

Merhabalar öncelikle
Görüntü işleme ile tespit edilen nesnenin konumunu bunu yapabilmeniz için -YOLO ile ilgili olarak konuşuyorum- bu nesnenin aslında veri setinde var oluyor olması lazım ki algılama yapılabilsin. Bu dediğiniz sistemi şu anda hayvan familyalarına uygulayabilirsiniz ki kesin bir lat ve long bulamayız. Biraz da somut örnek olsun diye bunu anlatıyorum. Örneğin aslanı ele alalım. Aslanın görülebileceği bölgelerin konumlarını veri setinde bulundurmanız lazım ki yapay zekaya aslan gösterildiğinde size tahmini bir lat ve long verebilsin. Biraz karmaşık anlatmış olabilirim ama bu sistem birazcık zor veri setinin olabildiğince büyük olması lazım.

Edit : Bir uygulama vardı sizlere bir görüntü verip buranın nereye ait olduğunu bulduruyordu. Google maps tabanlıydı belki burayı kurcalarsanız veri seti elde edebilirsiniz. GeoGuessr

İlginç bir soru.

Öncelikle geleneksel yöntemlerle içinden çıkılmıyorsa farklı yöntemler kullanmak gerekebilir.

Mesela böyle bir sorun bana gelse ne yapardım diye düşündüm.

Enlem ve boylam bulamadım ama kameranın konumunu bulabiliyorum ne demek hiç anlamadım o da ayrı konu ama her zaman her işin bir hilesi vardır.

Mesela ben olsam ne yapardım.

Yön arıyorum…

Resim time date stamp ine bakar, hangi saatte çekildiğini anlmaya çalışırdım.

Açık havada güneş ışınlarının yönü ve gölge yönlerini alabileceğim bir filreden geçirirdim.

Sonra.

Güneşi Kullanarak Dünyadaki Kordinatımızı Bulmak (burakbayramli.github.io)

EŞLEKSEL GÜNEŞ SAATİ’mizi Geliştiriyoruz (astrobilgi.org)

Gibi bilgilerden faydalanarak. Güneş yönünü tespit etmeye çalışır buradan bir yön çıkarsamasında bulunabilirdim.

Bunların hepsi varsayımsal…

Özetlersem.

Günün hangi saatinde çekildiği bilgisini, görüntü dosyasından edinip.

Işınların yönü veya gölgelerin yönünü belirginleştirecek bir görütü filtresi uygulayıp,

Günün o saatinde güne yönü bu ise bu durumda yönü şudur gibi bir varsayımda bulunulabilir.

Her şeyi, YOLO dan beklememek lazım.

2 Beğeni

Harita verilerinden de yararlanılabilir. Özellikle geniş açılı doğa fotoğraflarında. Yeşillik yaygınsa yeşillik baz alınır, haritadan uygun konum bulunur. Deniz, göl vs.

Konuyu baştan okudum sadece yön ise; gök cisimlerinden yararlanılabilir. Arkadaşın dediği gibi gölgelerden, bilmem aklıma başka birşey gelmiyor :slight_smile: