GUI içeren Python dosyalarını PyInstaller ile konsolu saklayarak EXE'ye çevirmek

Merhaba,
İlk defa bugün tkinter modülüyle grafik arayüz tasarlamaya başladım. Daha önce yazılmış bir program için iyi kötü bir arayüz oluşturdum. Daha sonra ise bu arayüzlü kodları PyInstaller ile exe’ye çevirdim. Exe dosyasını çalıştırdım, karşıma önce boş siyah bir konsol ekranı çıktı, hemen sonra da arayüz açıldı. Sormak istediğim soru şu: Arkadaki konsol ekranının açılmamasını sağlayabilir miyiz?

Edit: Sorun çözüldü.

Sorun çözülmüş ama nasıl çözüldüğüne dair açıklama yazılmadığı için ben çözümü yazayım dedim.
PyInstaller kullanılırken “–noconsole” parametresi verilirse (tırnaksız) programı çalıştırdığınızda konsol açılmaz, ayrıca “py/pyc” dosyalarının uzantılarını “pyw” olarak değiştirirseniz program çalıştırıldığında konsol açılmaz.

3 Beğeni

Kusuruma bakmayın, benim hatam, iyi düşünmüşsünüz. İzlediğim yöntem biraz daha farklıydı: sizin söylediğinizle beraber aşağıdaki yöntem de konsolsuz exe dosyası oluşturuyor:

1. yöntem: pyinstaller --noconsole dosya_ismi.py 2. yöntem: pyinstaller -w dosya_ismi.py