Güncellenebilir program

Selamlar,
Pythonda guncellenebilir program yapmak istiyorum bir kac siteye baktim github veya benzeri bir yerden dosyalari pip --upgrade ile aliyor ama sonra aldigimiz yeni dosyalari ne yapiyoruz? O tarafin mantigini anlamadim baktigim yerlerde guncellenen script .py uzantiliydi .exe bir dosyada nasil aldigimiz dosyalari kullanacagiz? Teorik olarak bilen biri bahsederse sevinirim iyi gunler

Merhaba.

Daha önce yapmışlığım yok ama mantığından bahsedebilirim. Bir kere programınız çalışırken güncellemek diye bir şey yok. Varsa da zordur ve değmez. Arkaplanda sürekli çalışıp güncellemeleri denetleyen bir programlama da uğraşmayın. Programınız her açıldığında programınızın güncellemesi var mı diye kontrol edin, eğer varsa indirin. İndirdiğiniz program dosyalarını programın çalıştığı dizinin içinde farklı bir dizin açarak oraya koyun. Dizinin sonuna dizin numarasını ekleyin. Daha sonra kullanıcıya yeni bir güncelleme olduğunu, güncellemenin yapılabilmesi için programın yeniden başlatılması gerektiğini söyleyin. Program başlatılırken de güncelleme kontrolünden de önce program dizini içindeki kurulumlardan en yüksek sürüm numarasına sahip dizini seçerek oradan programı başlatın. Hatta çok fazla birikim olmaması için eski sürümü de silebilirsiniz. Bu mantık, bildiğim kadarıyla UNIX işletim sistemlerindeki güncellemelerde kullanılıyor; UNIX’te Windows’taki gibi güncellemelerin yapılması için işletim sistemi kapatılmaya zorlanmaz.

İyi çalışmalar.

4 Beğeni

Merhaba. Benim de üzerinde düşündüğüm bir konuydu bu. Kodları derleyip exe ye dönüştürebiliyorum. Bu exe bir bilgisayara kurulduktan sonra güncelleme var ise programa bunu nasıl kontrol ettirebiliriz. Virüs koruma programlarında olduğu gibi bir bildirim, “Yeni güncelleme var indirin” türünde bir mesaj iletebilmek için programa nereyi, nasıl kontrol etmesini söylemek lazım.

Teorik olarak biraz bilgi verebilecek bir arkadaş varsa memnun olurum.
Şimdiden teşekkürler.

Su sayfadan bakabilirsiniz bir kac blog daha var detayli anlatim yapmis.Anahtar kelimelerle bakabilirsiniz(self-update script )