Hangi GUI ile Başlamak Gerek?

Nihayet İstihza belgelerindeki konuları bitirmeyi başardım. OOP üzerinde kendimi geliştirmeye çalışıyorum şu sıralar ama gönlüm de bir yandan yazdıklarımın gözüme gözükmesini istiyor :smile:

Bu yüzden bir araştırma yaptım hangi GUI’yi öğrenmeye başlasam diye. Pek çok kişi TkInter’in sadeliği ve Python’la birlikte gelmesinin üzerinde dururken, diğerleri Qt platformunun büyüklüğü ve kabiliyetlerinden bahsederek PyQt5’i göstermişler.

Elbette öğrenmenin bir sınırı yok, iki GUI’nin de kendince güçlü yanları var ve ikisini de öğrenmeyi düşünüyorum fakat birinden başlamak gerek. Bu yüzden sizlerin de fikirlerini almayı düşündüm. Özellikle her ikisi ile (elbette varsa daha başka GUI’lerle) çalışmış olan arkadaşların önerilerini bekliyorum. Kolay gelsin :blush:

Ekleme: Şu linkten Python’da var olan GUI’lere göz atabilirsiniz. Daha sonraları başlığa uğrayacak olan arkadaşlar faydalanabilirler.

Normalde en çok kullanılan 4 kütüphane arasında en kapsamlısı wxPython. Ancak bu kütüphane için Türkçe kaynak yok. En çok kullanılan ve dolayısıyla en çok kaynak olan TkInter. Fırat Özgül hem 2x hem 3x için belgelendirilmesini yazmaya başlamıştı. Ancak şu an bu sitede tutulmuyor. Benim tavsiyem TkInter kullanmanız.

1 Beğeni

Tkinter de çok sorun yaşanılıyor bildigim kadarıyla. :slight_smile: WxPython ve PyQt de grafik okarak çok hoş tam masaüstü programı geliştirmek için. :smiley: Birde WxPython ile ilgili türkçe kaynak ilerde çıkabilir. Zaten Wx de bir çalışma yapmaya çalışıyoruz.

@hasser Fırat Özgül’ün 2x için olan belgelerine ulaştım fakat 3x olanı ya bitmemiş ve yayınlanmamış ya da kayıplar. Hiçbir yerde bulamadım ne yazık ki.

@SDSD Türkçe kaynaktan çalışmak elbette işleri çok hızlandırıyor ama elde de yoksa yapacak bir şey yok sanırım. Peki siz WxPython’u mu yoksa PyQt’yi mi önerirsiniz? Ben PyQt5 için de kapsamlı bir Türkçe kaynak bulamadım açıkçası.

1 Beğeni

Ben Wx öneririm, birde Qt yaptıgınız programı satıcaksanız sizde belli bir ücret alıyor. Bende çok bakmadım bir kaynak varmı diye ama ben wx öneririm. :slight_smile: ama ikisinizde grafigi güzel olsada Qt daha güzel geliyor.

(Biraz karışık oldu ama sonuç olarak; ögrenmek ve para kazanmak için WxPython sadece ögrenmek için Qt :slight_smile: )

1 Beğeni

Sanırım ikisinde de biraz ilerleyip duruma göre yöneleceğim. Qt’daki Designer bana çok cazip geliyor açıkçası :smile: Öte yandan Wx’in native wrapping olayı da cezbedici aslında. Deneyip göreceğim sanırım. Teşekkürler @SDSD :blush:

“Native wrapping” ne oluyor?

Lisans ücreti vermende gelir elde edebileceğiniz uygulamalar yapmanıza izin veren bir PyQt alternatifi için PySide’a bakabilirsiniz: Qt for Python - Qt Wiki
Qt tarafından da resmi olarak desteklenmektedir.

WxPython ile alakalı Türkçe örneklere şu adreslerden bakabilirsin.

http://web.itu.edu.tr/~yazicivo/doc/python-ile-wxwidgetsa-giris.html

http://ujk-ujk.blogspot.com/2014/12/wxpython-ornekler.html

2 Beğeni

Konuyla ilgili bilgim olmadığından dolayı okuduklarımdan anladığım kadarıyla işletim sisteminin kendi renk düzeni ve temasına uyum sağlama olayına deniyor sanırım. Elbette ifadeyi yanlış anlamış/yazmış da olabilirim.

PySide’ın gelişim aşamasında olduğunu ve kararlılık problemleri olduğunu okumuştum. Siz kullandınız mı acaba?

Teşekkür ederim, bakıyorum :smile:

PyQt’de de durum böyle sanıyordum, değil mi?

Yok, kullanmadım. Sanırım biraz dediğiniz gibi durum.

Siz söylediğinizde baktım ve evet PyQt’de de durum böyleymiş.

Peki siz hangi GUI kütüphanesi ya da kütüphanelerini kullanıyorsunuz?

Tkinter kullanıyorum ben.