Hangi İşletim Sistemini Kullanıyorsunuz?

Kardeşim Laubalilik sen kimsin de sevmiyorum felan diyorsun ? çok boş konuşuyorsun düzgün konuş böyle durumlarda sanaldan konuşulmaz bilirsin böyle laubalilik felan diyorsan verirsin sana ulaşabileceğim bir mecra ordan konuşuruz birdahada laflarına dikkat et sanaldan olmuyor bu işler sen hiç programlama dili yazdın damı pythonu veya başka bir dili savunuyorsun birader bu işlerden heralde anlamıyorsun kendi kazdığın kuyuya kendin düşmüşsün bir laf vardır bilirmisin bilmem laf yapma icraat yap savunuyorsan atarsın ortaya bir dil o zaman konuşuruz :slight_smile:
Boş yapanı sevmem boş yapacaksan dediğim gibi ver bana sana ulaşabileceğim bir yer ordan kim laubali görelim :slight_smile:

Katılıyorum.

Benim demek istediğim bilinmese bile deneye deneye en çok üçüncüde bulunabileceği; ya Windows’tur ya GNU/Linux’tür ya da Mac OS X’tir.

1 Beğeni

Şahsen ben işten dolayı geçemiyorum. Oyun sebebiyle geçemeyen de çok zannımca.

Ki burdada çekirdek demişim biraz okursanız yorumlarımı :slight_smile:

Ne oldu da birden böyle sinirlendiniz? İlk ben başlamadım, siz yukarıda cevabınızda gereksiz gülücük emojileri kullanmasaydınız, ciddi olduğunuza inanacaktım. İnternette konuşmanın da bir adabı var değil mi?

2 Beğeni

Ben sinirlenmedim burda ileri geri konuşuyorsun bende dedim ki böyle konuşacaksan sanaldan konuşmayalım insan gibi konuşalım orda beğenmiyorsan yaparsın istediğini ben şuandada ciddiyim

Siz nasıl bir dille yazdıysanız, ben de karşılık olarak aynı dille yazdım. Bugüne kadar kimseye karşı ileri geri konuşmadım, çünkü sadece gereksiz bir konu için birisiyle uygun olmayan yollardan bu konuyu halletmeye çalışmak ahmaklıktır.

Bir konuda tartışırken karşıdakini aşağılayacak biçimde cevaplar verildiği zaman bu ileri geri konuşmaktan daha kötüdür bana göre. Eğer yanıldığımı düşünüyorsanız, bunu aşağılayarak değil de, ispatlayarak bildirebilirdiniz.

1 Beğeni

Aynen öyle. Ama tabii ki bir yazılımcı oyun oynamamalıdır, onu incelemelidir, nasıl yazılmış, mantığı ne, çalışma biçimi nasıl, hepsini incelemeli, imrenmeli “Ben neden böyle bir oyun yazamıyorum / ekipte çalışmıyorum.” demelidir. Oyun oynayacağına kendini geliştirmelidir. Hiç durmadan çalışmalıdır. O yüzden bizler oyun oynamamalıyız, değil mi?

Olaya sadece bir bakış açısından bakıyorsunuz :slight_smile: insanlar sosyal varlıklardır. Böyle bir şey mümkün değil. Öyle olanlar da zaten kafayı sıyırıyor. Sanırım genç birisiniz umarım anlarsınız demek istediğimi ::

2 Beğeni

Açıkçası genç değil çok gencim :slight_smile:

Şimdi bunun oyunla ne ilgisi var?

Biraz dolaylı düşündüm yazdığınız yorum bende şu düşünceyi uyandırdı “kodlama her şey”. Bunu kast ettiniz mi bilmiyorum ama bazıları bu şekilde düşünmeyen ama bu düşünceye göre yaşayan. Yaşınız en az 7 en fazla 15 olduğunu düşünerek yazıyorum. Bir amaç uğruna elbette feda etmeniz gereken şeyler var. Ama bu her şeyinizi feda etmeniz gerekiyor anlamına gelmiyor. Oyun mu oynayacaksınız? Oynayın. Gidin dışarıda gezin, varsa arkadaşlarınız ile top oynayın.ya da yaşıtlarınız neler yapıyorsa onlardan yapın(örn : 10 yaşında iseniz gidin sokakta top oynayın ya da 15 yaşında iseniz gidin gezin gibi gibi)

1 Beğeni

Ve yazılımcı deyince aklınıza işte her şeyi bilen her konuda uzman biri gelmesin aklınıza. Mesela biri bankada çalışır java da dölümantasyon yönetimi üzerinde gelişim yapar kimisi sunucu tabanlı projelerde ağ kısmında iyi işler yapar kimisi de siber güvenlikte Red team de iyi işler yapar. Herkes her konuda her şeyi bilecek diye bir şey yok. Yani ben oyun oynarken onun nasıl kodlandığını tabi merak ederim. Ama nasıl kodlandığını bulmak zorunda değilim çünkü bir oyun kodlamak sadece programlama değil bir çok alan içeren bir bilgi birikimidir. Ben böyle düşünüyorum :slight_smile: tabi sizin hayatınız sizin kararlarınız. İstediğiniz gibi hareket edebilirsiniz. Sadece 3-4 sene sonra benim gibi bazı konularda ah vah etmeyin isterim :slight_smile:

2 Beğeni

Haklısınız. Ben oyun programlamayla ilgilenmiyorsam oyunun nasıl programlandığını düşünmeme gerek yok. Beni bu konuda aydınlattığınız için size teşekkür ederim. :slight_smile:

1 Beğeni

Evet dünyaları feda ediyorsunuz.

“Cehalet, mutluluktur.”

1 Beğeni

erdem1 introver kavramını internetten incelediniz mi? ben de introverım.introverlar sosyal olmayacak diye bir kaide yok.hatta çok sosyal gözüküp introver olan insanlar vardır.ayırt edemezsiniz bile.
eğer yalnızlık tercih edilmeden zorunluluktan oluşan bir durumsa ortada gerçekte yalnız bir insan değil;acı çeken bir insan vardır.yalnızlık tercih sebebi ise mutlulukta getiriyor.Lakin toplumda introverlar genelde yanlış anlaşıldığı için acınılası vs… gibi düşünceler akla geliyor.tercih edilmiş yalnızlığında dozunda olursa güzel.Uzatıldığı zaman insan daha bir bencilleşip toplumdan da kopabiliyor.Her şeyi dozunda yapmak lazım.
Enneagram konusunu ve tip 5 i araştırmanızı tavsiye ederim.
Linkini verdiğim tedx konuşmasıda çok iyi.
https://www.ted.com/talks/susan_cain_the_power_of_introverts?language=tr#t-11372

İşte aynı bilgisayardaki farklı işletim sistemlerinde aynı işlemlerin işlem zamanlarını karşılaştırmak için bir test.

Test edilen kod aşağıdadır:

#!/usr/bin/env python3
# -*- coding: utf-8 -*-

import timeit

def test(row: int, column: int, number: int):
    code = f"""import random
matrix = [[random.randrange(1, 100, 1) for j in range({column})] for i in range({row})]"""
    return f"{number} loops took {timeit.timeit(code, number=number)} seconds."

print(test(row=100, column=10, number=10000))

code değişkeninin değeri, 1 ile 100 arasında rastgele oluşturulmuş sayılar içeren 100 satır x 10 sütunluk bir matristir.

Bu code değişkeni, 10000 kez çalışan bir döngüye yerleştirilmiştir.

Aşağıda farklı işletim sistemlerinin sonuçları verilmiştir. İşlem 5 kez tekrar edilmiştir.

Ubuntu 18.04:

Windows 7:

Sonuç: Program Ubuntu’da Windows’a göre 5 saniye erken sonlanmıştır.

3 Beğeni

AutoCAD, ArcGIS gibi grafik kartına daha çok ihtiyaç duyan programlar kullanmam gerektiğinde Windows 7’yi, geri kalan her şey için Ubuntu’yu tercih ediyorum.

1 Beğeni

Başlık hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz?

Cevap, üzerinde koşturmam gereken yazılım hangisine ihtiyaç duyuyorsa.

Bu durumda, windows, Linux dağıtımları ve tabi ki Mac OS.

Linux dağıtımlarına gelince, çekirdek aynı olmakla beraber, shell (kabuk) ve window manager (pencere yöneticisi) seçimleriyle beraber tümü farklılaşmış Linux dağıtımları…

Devamında konu python hangi işletim sisteminde daha hızlıdır. Cevap kodda değil.

Kodu aynı kullanmak koşulları eşitlemek anlamına gelmez. Python yorumlayıcınızın işletim sistemiyle nasıl iletişimde olduğuna göre değişir.

Linux için optimize bir yorumlayıcı ve dili doğrudan bu şekilde windowsla kıyaslamak yanıltabilir. sadece ramdom sayı üretmek için dahi, Linux un ve windows un yaklaşımı farklı olabilir, bazısı sistem saati, bazısı rastgele bellek yada sabit disk verisi, bazısı ise bunun kombinasyonunu kullanır. Bu durumda işin içine disk okuma zamanları, bellek erişim zamanları, sistem saati gibi farklı konular da dahil olur.

Yani rastgele sayı üretmek dahi sanattır.

Karşılaştırmak için optimize eşdeğer kodlara bakmak lazım.

Gücü aynı olan iki aracın birinin tork hız oranı ile diğerinin aynı çıkmayabilir. Birinden tork birinden hız beklemeniz gerekebilir.

Bu nedenle böyle bir kaç satırlık karşılaştırmaları bilimsel veri olarak kabul edemeyiz.

2 Beğeni

Bahsettiğiniz bu optimize eşdeğer kodu nasıl oluştururdunuz? Biraz daha bilgi verebilir misiniz?

Benimde yaşım 15 fakat bu tarz sorunlarla karşılaşmıyorum psikolojik sorunlarınız varsa psikoloğa görünmek en doğrusudur .