Hangi İşletim Sistemini Kullanıyorsunuz?

• Windows
  • Linux
  • Ubuntu
  • Pardus
  • Mac OS
  • Solaris
  • Diğer

0 oylayanlar

Oylayan herkese teşekkürler, iyi çalışmalar :slight_smile:

Ayrıca bir anketim daha var :slight_smile:

Konu python olunca hangi işletim sistemini tercih ederdiniz?

• windows
  • linux
  • ubuntu
  • Mac OS
  • pardus

0 oylayanlar

ubuntu ve pardus bir işletim sistemi değildir bir dağıtımdır sadece linux yazarsanız tamam dır :slight_smile:

2 Beğeni

Yanlışınız var, ubuntu linux altyapılı bir işletim sistemi. Pardus da öyle. Bunlar işletim sistemi sayılıyor.
http://www.wikizeroo.net/wiki/tr/Ubuntu_(işletim_sistemi)

1 Beğeni

Dostum işletim sistemi dediğin sıfırdan yeni bir düzen kodlamaktır linux’un çekirdeği kullanılarak yeni bir dağıtım haline getirilmesine ubuntu deniyor ubuntu bir linux dağıtımıdır !

Is Ubuntu MATE an official Canonical project?
-No, it is an Ubuntu community project.

ubuntunun kendi forumunda sorulmuşki ubuntu resmi destekli bir dağıtımmı hayır değil denmiş resmi destekli bir işletim sistemimi dememiş dimi :slight_smile:

O ayrı mesele ama artık değiştirilemez, 5 dk geçti çünkü anketlerde böyle.

Sistem bilgilerinizi herkesle paylaşmayın, güvenlik için sonuçları gizleyin ya da kimlerin oy verdiğini gizleyin. Birisi gelir, sisteminize uygun bir exploit bulur ve bunu size karşı kullanırsa başınıza iş açabilir :wink:

1 Beğeni

Artık çok geç :frowning:
Ama moderatörler düzeltebilir. @dildeolupbiten @ismailarilik

https://www.ubuntu.com/

The leading operating system for PCs, IoT devices, servers and the cloud | Ubuntu
title da belirtildiği gibi ubuntu bir işletim sistemidir.hem de çok amaçlı bir işletim sistemidir.

Ayrıca bir sorum var.Anket hakkında.Linux derken neyi kastettiniz acaba ? @reo

Linux değil, GNU/Linux denmeli. Dağıtım ile işletim sistemi birbiri yerine kullanılabilir kavramlar.

1 Beğeni

Zaten ya Windows’tıur, ya Mac OS’tur ya da GNU/Linux’tır. Yani en fazla 3. denemede hackleme yapılabilir. Yani bu pek gizlenmesi gereken bir bilgi değil. :slight_smile:

Bir eksiklik yok anladığım kadarıyla, varsa ekleyeyim.

Diğer linux türevi işletim sistemleri.

1 Beğeni

bilgi bilgidir. önemli önemsiz her türlü bilgi işe yarardır. İşletim sistemi tespiti her zaman mümkün degil ama, biliyorsam eğer kendimi sadece buna odaklardım.

1 Beğeni

Birbiri yerine kullanılabilir değildir windows bir işletim sistemi iken windows 10 bir dağıtımdır :slight_smile:

İşletim sistemi değildir bakın anlamak istemiyorsunuz heralde Ubuntu linux’un çekirdeği ile yazılmış bir dağıtımdır o zaman kali linux da bir işletim sistemi o zaman windows 10 da bir işletim sistemi bakın windows derseniz işletim sistemi olur ama windows 10 bir işletim sistemi değil yapılmış olan bir dağıtım

Linux; işletim sistemi değildir, işletim sistemi çekirdeğidir. Linux çekirdeği, bu çekirdeği kullanan çeşitli “Linux dağıtımları” tarafından kullanıcıya tam teşekkülü bir işletim sistemi olarak sunulurlar. Bir Linux dağıtımı; Linux çekirdeği, GNU araçları, X pencere sistemi ve bir masaüstü ortamının bir araya gelmesiyle, bu birlikteliği sürdürülebilir şekilde yönetecek bir yapılandırma araçları seti, yazılım güncelleme araçları vb. ile oluşturulan bir tam teşekküllü bir işletim sistemini ifade eder.

Yani bu sözcükler anlamı tam olarak karşılamasalarda, bazı durumlarda birbirleri yerine kullanılabilir.

1 Beğeni

Böylesine bir tanımı da ilk defa gördüm. Dağıtım olması, o şeyi işletim sistemi olmaktan çıkarıyor mu? O zaman sizin mantığınıza göre bütün programlama dilleri bir dağıtımdır, ne de olsa hepsi makine dilinden türemiştir.

1 Beğeni

Peki linuxun python için daha iyi olduğunu düşünüp windows kullananlar daha neyi bekliyor?

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: gerçekten mantığınıza hayran kaldım o zaman işletim sistemide bir dağıtımdır onuda makine koduyla yazmadın mı :smiley: neden işletim sistemi diyoruz gerçekten bayağı mükemmel bir düşünce size diyorumki dağıtım ne demek araştırıp birde işletim sistemi ne demek bir araştırısanız olacak zaten ubuntuya bir işletim sistemi denmesinin sebebi linux alt yapılı olmasıdır onu işletim sistemi yapan linuxdur ubuntunun kendisine özel bir çekirdeği yoktur linux alt yapılıdır bu yüzden dağıtım denmesi gerekiyor :slight_smile:

Şimdi öncelikle o elinizdeki gülücük emojisini sakince yere bırakın öyle konuşalım. Laubaliliği sevmem ciddiyete bayılırım diye bir laf vardır. Anlamakta sıkıntı çekiyorsanız, bu konuyu bir de basit bir şekilde anlatalım.

Şimdi biz burada şunu konuşuyoruz. Ubuntu bir dağıtımdır, bunu kabul ediyoruz. Ama şimdi siz burada Linux çekirdeğine diyorsunuz ki işletim sistemidir. İşte burada yanılıyorsunuz. Linux bir işletim sistemi değildir, çekirdektir. Çekirdek ve işletim sistemi birbirinden farklıdır. Buradaki meseleyi anlamanın yolu, bu iki terimi iyi anlamaktan geçiyor. Çekirdek nedir peki? Donanım seviyesinde çalışan, giriş çıkışları yöneten, hafızayı kontrol eden sistemdir. Peki işletim sistemi nedir? Bu çekirdeği kullanarak kullanıcıya sunan, onu kullanılabilir hale getiren sistemdir. Şimdi size soruyorum, madem Linux bir işletim sistemidir, o zaman derleyip saf bir şekilde kullanın bakalım.

Çekirdeğin üzerine kat çıktığınızda, onu kullanılabilir hale getirdiğinizde tamamlanmış bir işletim sistemi oluşturmuş oluyorsunuz. Sorarım bugün işletim sistemi denildiği zaman kaç kişi çekirdeği kastettiğinizi anlıyor?

Tüm bunları geçtim, tüm wiki sayfalarında, kaynaklarda Ubuntu işletim sistemi’dir yazıldığı halde, hiç işletim sistemi yazmamış birilerinin, sıfırdan kendi fikrini ortaya atması ve bunu savunması da ayrı bir ironi.

9 Beğeni