Html css ve Html5 css3

Merhaba.sizlere bir sorum olucak.html ve html5 ayni seymi ve ya css ve css3 ayni seymi?ilk once hangisini ogrenmeliyim?html ve css i ogrenmeden html5 ve css3u ogrene bilirmiyim?bu sorularimi cevaplarsaniz sevinirim.

Üstatlar yorum yapar mutlaka ama bana sorarsanız hiçbir şeyin eskisini öğrenmeyin :smiley: Tabikide güncel olanı neyse onu öğrenin derim. Soruna gelirsek evet öğrenebilirsin zaten aynı şey ikiside, gelişe gelişe html5 olmuş vb.

HTML5,HTML’ın son sürümüdür.Aynı şekilde CSS3’de CSS’in son sürümüdür.Genellikle HTML5’e HTML denir.CSS3’e de CSS denir.Kısaltmak için.

CSS bilseniz bile HTML bilmeden pek işe yaramaz.Dinamik sayfalarda HTML’in yanında CSS ve JavaScript(JS) kullanılır.Aklınızda soru işareti kaldı mı?

1 Beğeni

Üstatlar yorum yapar mutlaka ama bana sorarsanız hiçbir şeyin eskisini öğrenmeyin :smiley:

Her konuda aynı şey söylenemez.Tabii ki sizin fikriniz ama,her konu için değil.

1 Beğeni

Cevabiniz icin tesekkurler.ben web sitesi yapmak icin pythonun temellerini ogrendim ama pythonun yalniz basina birsey yapamayacagini anladim.ve bu gun html css js uclusunu ogrenmeye basladim.ilk once html css sonra ise js.daha sonra bu bilgilerimi birlestirerek bir web sitesi kurma hayalim var.bu konuda bana ne onerirsiniz?sizce dogru yoldamiyim?ve size bir soru daha:html css js uclusunu ogrenmek ne kadar zaman alir?simdiden tesekkurler

1 Beğeni

Python her işinizi görür.Neden araştırmadan HTML ,CSS ve JS’ye geçtiniz?

Django ve Flask kütüphaneleri ile rahatça web sayfası yapabilirsiniz

Arastirdim.zannediyorum ki pythonla dinamik web siteleri yapilamiyir.yoksa yanlismi dusunuyorum?sizce ne yapmalyim pythona devammi etmeliyim?

Python ile yapabileceksiniz.Framework’ları mevcut.Python biliyorsanız web sitesini daha rahat yaparsınız.Ama HTML - CSS - JS daha uzun sürecektir.3’ünüde ayrı bir dil gibi öğreneceksin.Bu kadar uğraşmak istiyor musun?

dogru soyluyorsunuz belkide pythona devam etmeliyim.size bir soru soruyum:html css js ile yapila bilecek her turlu web sitesini her turlu efekti python ile yapmak mumkunmu?yoksa degilmi

Her türlü efekt şu an mevcut değil(bildiğim kadarıyla).O efektleri siz yazabilirsiniz.Sürekli güncellenen bu kütüphaneler çok büyük kitlelere sahip ve her an güncelleniyor.Yinede web sitesi yapmaya başlarken her türlü efekti yapmak ne kadar mantıklı bilmiyorum…

Mesela soyle soyluyeyim genel olarak pythonun yapa bildigi html css js in yapamadigi seyler daha fazla yoksa html css js in yapa bildigi pythonun yapamadigi seyler daha fazla?

Python değil,flask ve django demek daha doğru olur.HTML - CSS - JS’nin yapabileceği şeyler ile Flask ve Django arasında farklar var.Çünkü django bir framework.En başından beri HTML var olduğu için HTML daha fazla şey yapabilecekdir diye tahmin ediyorum.Web alanıyla pek ilgilenmedim ve bu modülleri pek kullanmadım.Arama motorlarına sormanızı daha doğru buluyorum.Yinede çekinmeden sorularınızı sorabilirsiniz :slight_smile:

Sorularima sabirla yanit verdiginiz icin tesekkurler.web konusunda html pythondan(flask,django)daha yetenekli tamam kabul ediyorum.peki diger alanlarda mesela diyelim oyun gelistirme alaninda pythonmu html css jsmi?(herhalde html css js)yada baska konularda.sonuc olarak html css jsi ogrenmek daha mantikli geliyor bana.birde sizin fikrinizi almak isterdim.16 yasindayim ve bir programa dili ogrenerek gelecegime yatirim yapmak istiyorum sizce hagisi pythonmu yoksa html css jsmi?

Bu arada yanlis anlamazsaniz siz ne is yapiyorsunuz?veya hangi proglama dillerini biliyorsunuz?

HTML5 vs CSS3, birer HTML ve CSS sürümü. Bu sürümlerde yeni özellikler eklendiği için ayırt etme amaçlı böyle söylenebiliyor.

Bunlar eski sürümleri kapsayıcı durumda, benim rastladığım Türkçe kaynaklarda bu yüzden HTML5’i sıfırdan almak yerine sadece yeniliklerinden bahsetmişler.

Python sunucu tarafında kullanılıyor, istemcide çalışan dil ise javascript. HTML ve CSS de arayüzü şekillendiren işaretleme ve style dilleri.

Amacımız her istemciye boş bir sayfa yollamak mı?

“dinamik” ile ne kastettiğinize bağlı, ama benim anladığım kadarı ile bu sorunun cevabı “yapılmıyor” olacak. Bunun için javascript var. Python sadece sunucuda çalışıyor, istemcide değil.

Bu üçünü bilmeden nasıl web sitesi tasarlıyoruz merak ediyorum.

Kullanılma amaçları farklı, böyle karşılaştıramayız. HTML vs CSS yazılım dili değil zaten.

CSS oyunlarda da arayüz geliştirme amaçlı kullanılıyor, javascript yazılım dili olduğu için oyun yapılabilir. Ama HTML vs CSS’nin ne işe yaradığını tam anlamamışsınız sanırım, internette araştırın.

Niye bir seçim yapmaya çalışıyorsunuz, ikisini de öğrenebilirsiniz.

1 Beğeni

Zamaninizi ayirarak cevap verdiginiz icin tesekkur ederim.kafamdaki sorularin yuzde doksani giderildi:)ben pythonu oopye kadar(oop dahil)detayli bir sekilde ogrendim(oopde eksiklik var biraz ama gidericem insaallah)sizce html css jsye baslayayimmi?yoksa flaski ogreniyim sonrami baslayim?

Önce basit seviyede de olsa HTML vs CSS öğrenin.

Javascripte gerek yok simdilik diyorsunuz?

İster şimdi öğrenin ister Flask’da biraz ilerledikten sonra.

Bir soru daha css ve htmlyi pythonla birlikte kullanmak oluyormu?yani js yerine python kullanmak olurmu?