IDE vs Text Editor?

Merhabalar, Python öğrenmeye başlıyacağım daha önce small basic ile biraz uğraşmışlığım var.
Sorum basit Python öğrenirken text editor mü yoksa ide mi kullanmalıyım internetten birkaç video seyrettim eğer yanlış anlamadıysam yeni başlayanlar için text editor kullanmak daha iyi olabilir gibi duruyor.
Python3 yükledim text editor olarakta Atom indirdim ama nasıl Python için nasıl düzenleyeceğim bilemedim. Birkaç eklenti yükledim Python scriptlerini çalıştırması için tam verimli çalışmıyor ayrıca TR karakterlerde de sorun var.
Tek tek cevap verebilecek varsa çok memnun olurum defalarca başlayıp yarıda bıraktım bu defa yarım kalsın istemiyorum üniversitedeyim boş zamanım oluyor, kendimi geliştirmek istiyorum.

Atomy bilmiyorum. Ancak öğrenirken IDLE ın yeterli olacağını düşünüyorum. IDLE python ile beraber geliyor. Yani ek bir dosya indirmenize gerek yok. Python3 için Türkçe karakterleri varsayılan olarak destekliyor.

Zaman zaman Python öğtenmeye çalışıp bırakan birisi olarak derdinizi çok iyi anlıyorum. Daha önceleri IDLE ve Notepad++ kullanarak çalışmıştım fakat bu seferki başlamamda bir araştırma yaptım. PyCharm kullandım fakat programın kendisi yavaştı. Bense küçük örneklerle çalışmak istediğim için hızlı bir şey arıyordum. Daha sonra Sublime Text ve Atom denedim fakat ikisi de integrated terminal ile gelmiyor. Siz kendiniz ayarlamanız gerek. Son olarak @ismailarilik beyin bu forumdaki bir konuda Visual Studio Code’dan bahsettiğini gördüm. Benim fikrimce yeni başlayan birisi için biçilmiş kaftan.

Program öncelikle Türkçe, ayrıca uzantı desteği ile istediğiniz şekle de giriyor. Herhangi bir .py dosyası açmaya çalıştığınızda otomatik olarak size Python uzantısını entegre etmek ister misiniz diyerek indirip hazır hale getiriyor. Syntax’ları otomatik tamamlayabilme özelliği, renklendirmenin özelleştirilebilmesi (örneğin ben bir uzantıyla iç içe geçen her parantezi farklı renklendirdim) modüllerin import edildiği anda otomatik tamamlamaya dahil edilmesi, hızlı ve hafif olması (sanıyorum ki kurulum sadece 40 küsür mb) ve bunlar gibi daha pek çok şey beni cezbetti diyebilirim.

Aslına bakarsanız Microsoft denince hep para peşinde koşan aç bir şirket gelirdi gözümün önüne ama VSCode’la gerçekten başarmışlar.

Ayrıca şunu da eklememe izin verin Atom ücretsiz, PyCharm’ın tam sürümü değil de Community Edition’u yani biraz daha kısıtlı olan sürümü ücretsiz, Sublime Text aslında ücretli fakat lisans almadan kullanabiliyorsunuz ve VSCode da ücretsiz. Yani hepsine de ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Siz de kendiniz deneyerek kendinize en uygun olanı seçin. Kolay gelsin :slight_smile:

3 Beğeni

@equinox haklı. Vs code çok güzel ama tek bir sıkıntısı var. Pylint çalışırken kalıtımı algılamıyor. Yani kalıtılan bir değişken gördüğünde böyle bir değişken yok tarzında bir uyarı veriyor.

1 Beğeni

Bunun Pylint ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. Başka bir düzenleyicide böyle bir sorun olmuyor mu?

Çok teşekkür ederim,hemen bakacağım.

1 Beğeni

İde ve text editör arasındaki fark ne?

Pycharm kalıtımı otomatik algılıyor.
(Kalıtım derken miras almaktan bahsediyoruz değil mi?)