İlk C# Kodu - Hello World!

Merhabalar,

İlk C# kodunu buraya yazıp açıklamak istiyorum.Bu sayede dili öğrenmeye başlamadan neyin nasıl olduğunu anlayabileceksiniz.

using System;

namespace Türler_ve_Değişkenler
{
    class Program
    {
        static void Main(string[] args)
        {
            Console.WriteLine("Hello World!");
        }
    }
}

Bir konsol projesi oluşturduğunuz zaman böyle bir çıktı ile karşı karşıya kalacaksınız :smile:

using System;

Bu kod sayesinde System kütüphanesini yani olmazsa olmaz kütüphaneyi projemize dahil ediyoruz.Eğer bu kod olmasaydı yazacağımız hiçbir kod çalışamazdı.

Bu kod aynı şeyi amaçlayan sınıf,fonksiyon vb. şeyleri bir çatı altında toplar.

{
    class Program
    {
        {
        }
    }
}

Bu kodlarda gördüğünüz gibi } ve ; var.Bu iki şey olmadığı sürece hata alırız.Python’da böyle bir şey yoktur.Cümle yazar gibi kod yazarsınız.class Program ile bir sınıf oluşturduk.Bu sınıfın altına olmazsa olmaz “Main” fonksiyonunu yazdık.Program çalıştığı anda Main fonksiyonu çalışmaya başlar ve altındaki kod bloklarını çalıştırır.Console.WriteLine("Hello World!"); ile ekrana Hello World!'u yazdırdık.Ancak projeyi çalıştırırsanız siyah bir konsol ekranı açılıp kapanacak.Siz bir şeylerin ters gittiğini düşünebilirsiniz.Ancak,biraz düşününce öyle olmadığını anlayacaksınız.

Biz ekrana “Hello World!” cümlesini yazdırdık ve aslında program hatasız çalıştı.Ancak,başka bir şey yapmayacağı için kapandı.Eğer bir tuşa basmamızı beklerse hemen kapanmaz,biz tuşa basıp Enter’ladığımız zaman kapanır.Bunu şu şekilde yapıyoruz : Console.ReadLine();.Tam kod şu şekilde oluyor :

using System;

{
    class Program
    {
        {
            Console.ReadLine();
        }
    }
}

Forumu rahatsız etmemek amacıyla bunu ve devamını fırsat buldukça gbcybertr.blogspot.com adresinde paylaşacağım.Ben de yeniyim.Hatamın olmadığını düşünüyorum ama varsa lütfen uyarın.C#'a başlayacaklara bu adresi verirseniz mutlu olurum :slight_smile:

1 Beğeni

Python da da { } bloklari olmasa da girintileme zorunlulugu var bence girintileme daha okunaklı :slight_smile: