İngilizce-Döküman Çeviri :)

Evet Arkadaşlar Selamun Aleyküm bugün size Yazmış olduğum bir tooldan bahsedeceğim
tool’un işlevi siz bir kelimeyi kopyaladığınız zaman anında o kelimenin ingilizcesi sağ altta notifiction
çıkarak onun türkçesini veriyor ve pyttsx3 modülü ile seslendirmede ekledim seslendirmeyi ise başka bir dosyada fonksiyon oluşturup ekledim ki siz ugraşmayın diye yinede siz o modülü indirmeniz gerekiyor tabi :slight_smile:

import time
import pyperclip
from googletrans import Translator
from win10toast import ToastNotifier
import Hello

print("""
CREATOR BY;
    ASOSYAL FUTBOLCU
""")

time.sleep(3)

son_deger = ""

while True:
    translates = Translator()
    kopyalanan_deger = pyperclip.paste()
    if kopyalanan_deger != son_deger:
        son_deger = kopyalanan_deger
        print ("Değer Değişti: %s" % str(son_deger))
        c = translates.translate(son_deger,dest="tr").text
        print("""
         [>] {0} == {1}
        ----------------------------------------------------
        """.format(son_deger.upper(),c.upper()))

Hello.seslendir(son_deger)        
        toast = ToastNotifier()
        toast.show_toast("CEVİRİ {0}".format(pyperclip.paste()).lower(),msg=c)

import pyttsx3

def seslendir(self):
    a = pyttsx3.Engine()
    a.say(self)
    a.runAndWait()

tabiikide siz burada kullandığım modülleri download etmeniz gerekmekte
pyttsx3
pyperclip
googletrans
win10toast
bunları yükledikten sonra dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz programın bir kaç görüntüsünü yollayım
resim
notifiction’un fotoğrafını çekmedim ama sağaltta notifiction çıkıp türkçesini söylüyor yani terminale bakmak zorunda değilsiniz .pyw şeklinde kaydedip sadece sağ altta çıkan bildirim ile bakabilrisiniz

Yararlı olduğunu düşündüğümden burda paylaşmak istedim umarım beğenmişsinizdir :slight_smile:

7 Beğeni

Ellerinize sağlık. Ama sadece bu bildirim olayını linux için de bulmalısınız. Linux kullanan birçok kişi var. Ayrıca programınızı GitHub’a koymanızı da tavsiye ediyorum. Bu arada neden söyleme işlevine ayrı modül oluşturdunuz?

1 Beğeni

şu yüzden ayrı bir modül oluşturdum ya işte runandwait v.s onları oraya eklemek istemedim direk seslendirme diye türkçe olsun diye yaptım belki orada ne yaptığımı anlayamayacak olanlar vardır diye :slight_smile: teşekkürler linux içinde uyarlıyacağım

1 Beğeni

İndirmemiz gereken paketler pip ile kurulabiliyor mu?

Elinize sağlık baya hoşuma gitti :slight_smile:

pip ile kurulamayan paket mi var? :smile:

Bilmem. :smile: Eğer öyleyse requirements.txt içine bu bağımlılıklar yazılıp otomatik olarak bunların kurulması sağlanabilir. Sanırım şöyle bir komutlaydı:

pip install -r requirements.txt
3 Beğeni

Sl4a kullnarak android de toast bildirimi verebilirsiniz. Ayrica Sl4a clipboard da dinliyor. Clipboardan cektiginiz verileri isleme alip donen degeri bildirim olarak verebilirsiniz. Scriptde arkada calisir.

Hatta daha once translate edilen verileri zaman ve internet tasarufu acisinda local bir databasede saklarsaniz. Eger gelen kelime databasenizde varsa intenretten veri cekmenize gerek kalmaz. Bence oldukca guzel bir proje olur.

1 Beğeni

Merhaba;
Sizin programı geliştirdim. Programı çalıştırdıktan sonra çevirmek istediğiniz metni panoya kopyalıyorsunuz ve pencere açılıyor. Pencereden hangi dile çevirilmesini istediğinizi girip çevire basıyorsunuz. Programı görünce daha iyi anlayacaksınız:

Kolay gelsin :slight_smile:

Teşekkürler elinize sağlık eğer sürekli kopyaladığım şeyleri çevire basıcaksam o yandan kötü olmuş amaç zaten sadece sağ altta bildirim çıkması gui eklemekde pek sorun yok zaten eklenmesinede gerek yok sadece sağ altta bildirim vericek program :slight_smile:

Adam belki ingilizce’ye çevirecek GUI amacı o.

Linux bildirim için bkz.

anladım demek istediğinizi fakat onuda yapabiliriz fazla zor değil dediğim gibi otomatik algılaması biraz daha önemli şuanda

Sizinki şu projeye çok benziyor. İncelemenizi öneririm:

Linux için bildirim fonksiyonu:

import os
cmd = '/usr/bin/notify-send "{title}" "{message}" -t {timeout} -i "{icon}"'

def notify(title, msg, duration=3, icon=None):
    os.popen(cmd.format(title=title, message=msg, timeout=duration * 1000, icon=icon)).read()

Alıntıdır: @r0ark

1 Beğeni

Sıkıntı yok linux için attığınız döküman üzerinden yazdım zaten :slight_smile:

Bunu zaten pip ile yükleyin diye ekledim :slight_smile:

os modülünün name niteliği posix ise linux’tur os. Buna göre düzeltin programınız. Windows ise nt niteliğidir. if ile değerlendirin, bildirim fonksiyonunu ona göre tanımlayın.

Kardeşim iyi niyetini anlıyorum fakat bunların hepsini biliyorum ya :slight_smile: yani anladım anlatmaya çalışıyorsun ama yeni başlamadım bilmeni isterim bunları heralde bi 1 sene önceden biliyordum :slight_smile: programı linux bazında değerlendirmediğim için eklemedim zaten

Siz bilirsiniz ama basit bir program da olsa programınızı platformlararası olarak yazmalısınız. Herkes windows kullanmıyor ki. Mac os’u bile düşünmelisiniz. Bir yazılımcı, programını her yerde çalışabilir yapmalıdır, bu onun müşterileri/kullanıcıları üzerinde neredeyse en önemli sorumluluğudur.

Yok yok çok doğru bir şey söylüyorsunuz zaten ve yardımlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim sadece bildiğimi söylemek istedim yani aslına buralar başlangıç daha büyük işler yapabiliriz program üzerinde ondan bahsediyorum yoksa haklısınız tabii :slight_smile:

1 Beğeni