Java for döngüsü

Arkadaşlar java’ya yeni başladım da aklıma bir soru takıldı bilen arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olabilirler mi? Sorum: Javadaki While döngüsün mantığı Pythondakinin aynısı ama for döngüsü çok farklı… Pythondaki for döngüsüyle yaptığımız işlemleri java da nasıl yapıyoruz…

“”"

for(int i=0;i<test.length;i++);
system.out.println(i);

“”"

String türünde nasıl yapılıyor bu işlem
örneğin:
Pythondaki gibi
ii=“string”
for i in ii:
print(i)

Merhabalar, Java’da bu iş Python’a göre biraz zor. Python’u zevkli yapan faktörlerden birisi de zaten bu tarz şeyleri çok kolay hale getirmesi. Aşağıdaki linkte örnek mevcut, sadeleştirebilirsiniz.

Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar…
Açıkçası Python çok basitmiş javaya göre…

Size tavsiyem, bir dili öğrenirken başka bir dilin kurallarından bağımsız olarak öğrenmeniz. Java’da bunu yapmak kolay, bu kalıpları zamanla öğrenirsiniz. Kolaydır :slight_smile:

package test;

public class Test {
    public static void main(String[] args) {

String kelime = "Merhaba dünya";

for(char karakter:kelime.toCharArray()){
            System.out.println(karakter);
        }

}
}

bkz: foreach döngüleri

Javaya yalnızca videolardan çalışıyorum ama beni hiç tatmin etmedi çok yüzeysel işleniyor konular… Pythona yazbelldeki pdf den çalışmıştım oldukça detaylı ve anlaşılırdı… Java’yı da aynı şekilde öğrenebileceğim bir kaynak var mı… İngilizcem biraz zayıf Türkçe kaynak arıyorum… Önerebileceğiniz bir kaynak var mı?

Türkiye’de yazbel-istihza belgeleri kadar, başka hiç bir programlama dili için detaylı kaynak yok. Yani bu konuda yapacak bir şey yok. O yüzden ingilizce kaynakları okumaya çalışın.

Java konusunda size birkaç kaynak verebilirim. Onun dışında ingilizceniz zayıf olsa da bakmanızı tavsiye edeceğim çok güzel kaynaklar da var.

http://www.baskent.edu.tr/~tkaracay/etudio/ders/prg/java/java_ndx.html
http://www.turhancoban.com/kitap/JAVA%20BİLGİSAYAR%20DİLİYLE%20PROGRAMLAMA.pdf

Bir de merak ettiğim için soruyorum. Python kolay geldiği halde, neden Java öğrenmek istiyorsunuz?

Yeni bir dil öğrenmek amacıyla javaya başladım

Güzel. O zaman karşılaştığınız yeni metotları,yöntemleri bir zorluk değil de yeni bir şey öğrenmek olarak ele alırsanız faydasını görürsünüz. Mesela Java’daki for döngüsünü daha önce muhtemelen görmediniz. Burada yapmanız gereken şey, bu for döngüsünü Python’da gördüğünüz for döngüsüne benzetmek değil de, sorunun Java’daki for döngüsü ile nasıl çözülmesi gerektiğini düşünmek olmalıdır. Bu şekilde daha yararlı olacağını düşünüyorum. Zorluklarını unutursunuz.

İyi çalışmalar. Sorularınızı bu başlık altında da sormak isteyebilirsiniz.

1 Beğeni