Java ile JavaScript arasındaki fark nedir

Java ile Javascript arasında ne fark vardır, ikiside aynı şekilde mi yazılır, görevleri aynı mıdır, vb. bilgiler verirmisiniz?

bu tarz sorulari internette arastirirsaniz daha hizli cevap alirsiniz.ama yinede kisaca cevap vereyim:java ile javascript bir birinden cok farkli seylerdir.ister kullanim alanlari ister baska seyleri olsun bir birlerinden tamamen farklilar.sadece isimleri ve syntaxlari biraz benzer o kadar.daha detayli:
https://www.quora.com/What-is-the-difference-between-Java-and-JavaScript

ikisinide öğreneceğim , önce hangisini öğrenmeliyim.

hangi alanda ilerlemek istediginize bagli.eger web alaniysa javascript olmazsa olmaz(webde javanin kullanildigi alanlar var).androidse kesinlikle java.sahsen ben javascript biliyordum.gecen biraz javada ogreniyim dedim.ama cokda sevemedim acikcasi.tabi bu sahsi fikrim.her kes boyle dusunmeye bilir.

bu arada sizi ikisinide ogrenmeye iten sey nedir?

Bir ara stackowerflowda görmüştüm aynı soruyu ve birisi basitce şunun gibi bir şey yazmıştı

Youre questions look like what is differance between car and carped
3 Beğeni

birşey yüzünden değil yani, ben sadece bu ikisini değil tüm dilleri öğrenmek istiyorum ama önceliğime karar vermeye çalışıyorum.
bi ara c,c++,c#, bunlara baktım ama pythona göre yazım hızını etkiliyor yani bunları yazarken yavaşlıyorum. sonra html’ye başladım acayip derecede kolaymış yani sadece ezber. sonra bu ikisine geldi sıra.

python’dan daha hızlı yazabildiğim dil ise ruby’di, resmen hiç parantez kullanmıyorum.

HTML bir programlama dili değil, işaretleme dili.

bu iyiymis:)

size sahsi tavsiyem oncelikle kendinize bir alan belirleyin.daha sonra o alan icin gerekli olan dillere kendiniz atayin.sizi anliyorum meraklisiniz hersyi ogrenmek istiyorsunuz,bu iyi bir sey ama boyle yaparsaniz bir sure sonra “bu kadar sey ogreniyorum ama hic bir sey yapamiyorum” degip yazilimdan soguyacaksiniz.ama eger bir alana kendinizi atarsaniz hem motivasyonunuz hep yuksek kalicak.hemde bir dilde profosyenellesdikden sonra diger dilleri ogrenmek (abartisiz soyluyorum) 1 gunden fazlasini almaz.(deneyimlemesem soylemezdim.)hemde diger alanlara adapte olmak daha kolay ve hizli olur.basarilar

2 Beğeni

evet öğrenirken onu da duydum, ama sadece kolay olduğu için işime yaradı.

peki sağolun, python’dan devam edeceğim o zaman…

@Muhammet_EMIN once ilk dili iyice öğrenin sonra diğer dilleri öğrenmek kolay gelir zaten.Ben sahsen ruby erken öğrendiğimden dolayı pekçok sorun yaşadım.

Sanırım doğrusu şu olacaktı:

Java and Javascript are similar like Car and Carpet are similar.

heh işte buydu, ben biraz farklı hatırlamışım :slightly_smiling_face:

Cevabi 3 kelimelik google aramasi olan sorulari forumda konu olarak acmayiniz.

4 Beğeni