Java kategorisine hoşgeldiniz!

Java kategorisine hoşgeldiniz! Spring gibi Java teknolojileri de burada alt kategoriler olarak yer almaktalar. Bir sorunuz mu var? Hemen kaydolun ve sorun, birileri mutlaka cevap verecektir. Daha çok cevap veren tarafta mısınız? Kaydolun ve soruları cevaplayın, her zaman birilerinin yardıma ihtiyacı vardır. :wink:

simdi bir makale var java ile ilgili ve inanıyorumki hangi programı biliyor olalım yada olmayalım sanırım Python icinde söylemek gerekirse her şey bir sınıftan oluşmakta yani parçaların toplamını bir araya getirerek yaratılan programlardan bahsediyorum simdi su makaleyi tartışmaya acmak istiyorum sizce nedir class ve burdaki anlatılan şey?

Java programları sınıf (class) lardan oluşur. Bütün sınıflar aynı yapıya sahiptirler. Aralarındaki farkı yaratan şey, içerdikleri değişkenler ve metotlardır. Bazıları hiç değişken ve/veya metot içermez, bazıları az, bazıları çok değişken ve metot içerebilir.

Uyarı: Bir sınıftaki değişkenler o sınıfın niteliklerini, metotlar ise o sınıfın davranışlarını belirler. Bu nedenle, Sun da dahil olmak üzere bazı kaynaklarda değişken terimi yerine nitelem (attribute), fonksiyon ve procedure yerine de metot terimi kullanılır. Biz de bu derslerde genellikle bu geleneğe uyacağız. Ancak, özellikle alışkanlıklara hitap etmek gerektiğnde, nitelem yerine değişken terimini ve metot yerine fonksiyon terimini kullanarak gelenekten biraz sapabileceğiz.

su soruyu sorsam her oluşturulan class,in bir davranış sekli var ve bu davranışi belirleyen seyler ise fonksiyorlardir. acaba dogrumu anlıyorum arkadaslar lütfen bu konuyu detaylı konuşalım

diler ilgi çeken şey ise bu yazıda şöyle
değişkenler o sinifin niteliklerini belirliyor ama burda nitelik ne anlamda kullanıliyor metodun yani fonksiyon sinifin davranisini belirliyor ya peki değişkenlerin nitelik belirlemesi ne anlama geliyor?

yine yanlış yere yazdım ya kusura bakmayın lütfen