Javacı arkdaşlardan Kotlin üzerine bir soru (ilgili kategoriyi bulamadım)

Merhabalar, kotlin dilini öğrenmek istiyorum bunun içinde jetbrains’in intellij kullanıyorum. Lakin yazdığım bir programı run yaptığımda çok uzun süre alıyo oynatması. Ram vermeyi denedim 700MB idi ram vermeden önce 2000MB yaptım yine kafi gelmedi gerçekten çok yavaş bunu nasıl çözerim.

Not: Böyle olursa Java’dan devam edicem.

Baktim, bende Hello World’u compile etmesi 6 saniye suruyor. Saka gibi. Java’dan devam et.

1 Beğeni

Bende IntelliJ Idea’da iki dilin de derlenme süresi aynı.

Hatta kod buyudukce Kotlin Java’dan daha hizli oluyor diyen de var.

Ama tek satirlik aplikasyonu derleyip calistirmak birinde 6, digerinde .6 saniye bende.

İlginç, kod büyüdükçe hızlanıyor demek :confused:

Sen ne önerirsin şuan için bir ara Java öğrenmiştim şuan az çok hatırlıyorum Kotlinden mi devam mantıklı olur Java’dan mı

Ne yapmak istiyorsun?

Kotlin’le gecenlerde tanistim (ilk kodumu da bu vesileyle compile ettim ama 6 saniye hayattan bezdirdi) modern Java’dan cok bir eksigi varmis gibi gelmedi. (Gerci sirf non-nullable type’lar kullanmak icin basli basina sebep ama dandik tooling’le yarisiyorlar.)

Dili ogrenmek icin dil ogrenmek bir ise yaramiyor:

O yuzden yapmak istedigin bir sey bulup ona uygun dili ogren derim.

Haklısın dostum belki cahilce bir söylem olacak ama olabildiğince her platformda bir şeyler yapmak istiyorum. Bu yüzden çok gidip geliyorum diller arasında hangisi olsun diye aklımda C++,(Html,Css,Javascript),Kotlin, Java dilleri vardı. Anlayacağın karar veremiyorum. PC ve android de birşeyler yapmak istiyorum. Önerin nedir?

Karar vermene gerek yok, hepsini birden de ogrenebilirsin. 3-4 tane dil bildikten sonra gerisini ogrenmek daha da kolaylasiyo.

Diller arasinda gidip gelmektense dillerde basladigin projeler arasinda gidip gelmen daha iyi olur.

—Teşekkürler :slight_smile:

Burada da karşılaştırma sonuçlarına göre Java hızlı

https://benchmarksgame-team.pages.debian.net/benchmarksgame/fastest/java-kotlin.html

Biz bos/hello world programlarinin compile suresine bakiyorduk, ogrenirken degistir-derle-calistir sureci cok (yuzlerce, binlerce kez) tekrar ediyor diye. Baskasinin yazdigi random programlarin calismalarini bitirme hizlari bizi ilgilendirmiyor :slight_smile:

1 Beğeni