Javascript ile Vücut kitle endeksi hesaplayamama sorunu

Merhaba arkadaşlar.
Bugünlerde bir proje üzerinde çalışıyorum. Tam projeyi bitirdim derken bir hata ile karşılaştım. Maalesef en alttaki buton çalışmıyor. Yardım ederseniz sevinirim.
kod :

<html>
<head>
	<title>Vücut Kitle Endeksi Hesaplama</title>

<script type="text/javascript">
		function tiklandiginda() 
		{
			var cinsiyet = document.getElementsByName("cinsiyet");
			var boy = document.getElementsByName("boy")
			var kilo = document.getElementsByName("kilo")

if (cinsiyet == "erkek") 
			{
				endeks = kilo/(boy*boy)
				window.alert("vücut kilo endeksiniz : "+endeks+" beyefendi")
			} if (cinsiyet == "kadın") {
				endeks = kilo/(boy*boy)
				window.alert("vücut kilo endeksiniz : "+ endeks+ " hanımefendi")
			}
		}
	</script>
</head>
<body>
	<div style="background: green; color: white; padding: 300">
		<center><font size="10">Vücut Kütle Endeksi Hesaplama</font></center>
	</div>

<noscript>
		<div style="background-color: red; padding: doldurulacak">
			<p align="right">
				<font size="10">Lütfen tarayıcı ayarlarınızdan javascripti açınız</font>
			</p>
		</div>
    </noscript>

<div style="background-color: darkorange; color: white; padding: 150">
		<p align="right">
		    <font size="7">Vücut Kütle Endeksi Nedir</font>
		    <br/>
		    <br/>
		    <br/>
		    <font size="5">
		    	Vücut kitle endeksi vücudunuzun boyunuza oranla ne kadar sağlıklı bir<br/>
		    	durumda olduğunun hesaplanmasıdır. Altta, yani sonuçlarda zaten vücut kitle<br/>
		    	endeksi ne durumda olduğunuzu belirten bir metin ile gelecek. Ama eğer vücut<br/>
		    	kitle endeksiniz 18 veya altında ise zayıfsınız, 18 ile 25 arası normal, 25<br/>
		    	ile 30 arası fazla kilolu, 30 ve üstü obez olarak tanımlanır.<br/>
		    </font>	
		</p>
	</div>

<div style="background-color: silver; padding: 70">
	    <p align="center">
		    <font size="8">Lütfen bütün alanları eksiksiz doldurunuz</font>
		</p>
	</div>

<div style="background-color: silver; padding: 50">
		<form>
			<font size="4">
				<p align="center">
					<font size="5"><strong>Cinsiyetiniz nedir?</strong></font><br/>
					<br/>
					<br/>
					Erkek
					<input type="radio" name="cinsiyet" value="erkek">
					Kadın
					<input type="radio" name="cinsiyet" value="kadın"><br>
					<br/>
					<br/>
					<br/>
					<input type="number" name="boy">&nbsp&nbsp&nbspBOYUNUZ<br>
					<br/>
					<br/>
					<br/>
					<input type="number" name="kilo">&nbsp&nbsp&nbspKİLONUZ<br>
					<br/>
					<br/>
					<input type="button" onclick="tiklandiginda()" value="Kontrol et">
			    </p>
		    </font>
		</form>
	</div>
</body>
</html>

String içerisine değişken kullanımını yanlış yapmışsın. İki yöntem var:

window.alert(`vücut kitle endeksiniz ${endeks} beyefendi`)
// ya da
window.alert("vücut kitle endeksiniz" + endeks + "beyefendi")
1 Beğeni

Ama zaten ben de ikincideki gibi yazmıştım. Ona rağmen olmadı. Eğer kodlara bakarsan anlarsın.

Merhaba, elinize sağlık, sorun şuradan kaynaklanıyor:

getElementsByName birden fazla element döndürmeye meyilli bir fonksiyon (Elements olduğundan). Dolayısıyla hep bir liste döndürüyor (NodeList [IE ve Edge hariç diyor…]). name’i "cinsiyet" olan iki eleman var: radiobutton’lar. İkisi de seçiliyor ve 2 elemanlı bir NodeList döndürülüyor size. Bu noktada yapmamız gereken, bu NodeList’teki iki elemana da ayrı ayrı erişip hangisinin checked özelliğinin true olduğuna bakmaktır; öylelikle cinsiyet değişkenine uygun değeri atayabiliriz.

Gelin görün ki bu işlem querySelector ile çok, çok daha kolaylaşıyor. Bu fonksiyon, getElementsByName’den daha genel; herhangi (kompleks) bir query ile eleman seçebiliyoruz. Öyle ki, “radiobuttonlar’dan seçili olanı bul” bile diyebiliyoruz:

document.querySelector('input[name="cinsiyet"]:checked')

İlk olarak elemanın bir input olduğunu söyledik ((radio)butonlar, entry’ler, checkbox’lar felan oraya girer). Sonra [ ile bir niteliğini de sorguluyoruz: name’i "cinsiyet" olsun. Dahası, :checked ile “seçilmiş” olması gerektiğini de söylüyoruz. Artık .value diyerek seçilen cinsiyetin değerine ulaşırız:

const cinsiyet = document.querySelector('input[name="cinsiyet"]:checked').value

(not: hiçbir şey seçmedilerse, querySelector null döndürür; bunu kontrol etmek size kalmış :d)

boy ve kilo için de döndürülenin bir NodeList olduğunu görüyoruz getElementsByName’den dolayı. Bunlar radiobutton’lardan daha “basit” input elemanları olduğundan, querySelector’a gitmeden de yolumuzu bulabiliriz. name’i "boy" olan 1 tek eleman var, o yüzden döndürülen NodeList’te de 1 eleman olacaktır. O zaman [0] ile indeksleyip o elemana ulaşabiliriz; .value da değerini verir. Aynı mevzu "kilo" için de geçerli.

Yani

const boy = document.getElementsByName("boy")[0].value;

Son olarak, JavaScript için çok fark etmeyecek olsa da, bu .value’ların döndürdükleri string tipindedir; "72" * "72"'yi 5184 olarak hesaplıyor JavaScript ama, siz işi daha sağlama almak isterseniz, değerleri tam sayılara veya küsurlu sayılara çevirebilirsiniz (cast edebilirsiniz).

En son olarak, if-if yerine if-else if’i tercih edebilirsiniz; if-if’te ikisi de her zaman kontrol edilirken, if-else if’te en fazla ikisi kontrol edilir, değil mi. Bir de, endeks = kilo / (boy * boy) ikisinde de ortak olduğundan belki if’lere girmeden dışarıda hesaplayabilirsiniz.

1 Beğeni

Teşekkür ederim detaylı olarak yazmışsınız ama ben bu sorunu çözmek için ne yapmam gerektiğini anlayamadım. Lütfen daha basit bir şekilde anlatabilir misiniz ? Zaten javascriptte çok yeniyim. Yani söylediğiniz bir çok şeyi anlayamıyorum.

Tamamdır,

yerine

const cinsiyet = document.querySelector('input[name="cinsiyet"]:checked').value;
const boy = document.getElementsByName("boy")[0].value;
const kilo = document.getElementsByName("kilo")[0].value;
  • hangi radiobutton’un seçildiğini öğrenmek için querySelector’ı getElementsByName’e tercih ediyoruz.
  • boy ve kilo için, getElementsByName her zaman bir liste döndürdüğünden, ve bu durumda liste 1 elemanlı olduğundan [0] ile o elemana erişip değerini alıyoruz.
  • var yerine const kullanıyoruz, artık var eskide kalıyor. const "constant"ın kısaltılmışı gibi oluyor, sabit manasında. (sabit olmayacak değişkenler için ise let var.)
2 Beğeni