Js yardım combobox seçimi

Merhaba linkteki örnek sitede

Tarayıcı ı konsoluna nasıl bir js kod yazarsam seçimleri otomatik yaptırmış olurum.

Yani ilk usa seçilsin sonra otomatik newyork gibi
Böyle birşey mümkünse bu js kodu android ile kullacam yani android uygulamada arka planda webviever açıkken bu js kod çalışacak ve ilgili alanlar otomatik seçilmiş olacak.

Tarayıcıda jspath aldığımda value değerini ilk usa diye yoladığımda sadece o değer geliyor diğer alttaki seçim kutusu yüklenmiyor…

Örnek site. Webslesson Tutorial | JSON - Dynamic Dependent Dropdown List using Jquery and Ajax

Konuyla ilgili bilgisi olan yardım ederse ilgilenenlere şimdiden çok teşekkür ederim…

internetten araştırırsan ülkelerin json listesini bulabilirsin veya bu fazla olur diyorsan bir api kullan.
ardından örneğin ülke select elementinin onchange sinyali ile diğer select lerin optionlarını düzenle

Malesef json uzun iş zaten e devlet sitesi üzerinden çalışıyorum bulmam imkansız bütün projeyi tamamladım son aşama kaldı il ilçe seçimi bir türlü js ile seçtiremedim birçok fonksiyon den3dim olmafı ks çok hakim değilim o yüzdem burdan yardım bekliyorum…

sorun şehirleri bulamamanızda mı yoksa listeyi aktarmada mı

json için il-ilce-json/il-ilce.json at master · snrylmz/il-ilce-json · GitHub sitesini göz ardı bakarken buldum ama önemli bi şeyse sizin araştırmanız daha iyi olacaktır bunu bir db’ye kaydedip serverda sql yürüterek il, ilçe alışverişini yaparsınız. veya başka bir json bulup(çünkü bu json nufüs fln büssürü bilgi içeryo) doğrudan programın içine liste olarak koyabilirsiniz

sevgili furkan yaptığım iş basit sıradan kodlarla web sayfasında bulunan formaları doldurmak örneğin
document.querySelector("#tasimaBedeli").value=“0 TL”;
bu kodla valueleri değiştirerek formaları otomatik doldurtuyorum…

şimid aynısını tek combobox ile deniyorum onuda seçiyorum… BUNDADA SORUN YOK

fakat dinamik combobox var il ilçe seçilen : document.querySelector("#yuklemeYeriIlId").value=“6”; yapıyorum sadece ŞEHİR İSMİ GELİYOR AMA ilçe seçimi olan liste kutusu yüklenmiyor

kod bloğu

ayrıca değim gibi bu küçük js kodları android programlama sitesi var orada webviever e atadığım sayfa açıldığında bu yazdığım js kodlar çalışıyor ve formlar doluyor …

yanlış anlamadıysam elementi onchange sinyali bağladınız ve bu elementin değerini kendiniz değiştirmeye çalışıyorsunuz onchange sinyali sadece kullanıcının değeri değiştirmesi durumunda çalışıır bunu bir fonksiyona bağlamanız ve element değerini çağırdıktan sonra bu fonsksiyonu çağırmanız daha iyi olur diye düşünüyorum

siteyi atsanız buna bir örnek kod da belki yazabilirim

edevlet sitesinin yazmış olduğu sistem müdahale edilmiyor :slight_smile: onlar ne yazdıysa onlara uygun kodlar arıyorum açıkçası bu fonksiyon hakkında 2 gündür araştırma yapıyorum fakat işime yaraya hiçbir şey bulamadım nekadar uğraşsamda onlarca farklı kod ama sişlevleri aynı sadece il kısmını seçtirebiliyorum fonksiyon konusunda yardımcı olabilirmisin yukarıda örnek sitede çalışırsa e devlet üzerine id ler flan uyarlarım ben

Webslesson Tutorial | JSON - Dynamic Dependent Dropdown List using Jquery and Ajax
bu sitede deneme yapyorum sade anlaşılır demo buldum burdaki mantıkla aynı çalışıyor e devlet üzerindeki il ilçe seçimi

peki sorun nerde …

öğeyi incele yapıp consoldan deniyorum eğer çalıştıra bilirsen çok minnettar olurm.

demoda js ile sayfaya müdehale etmeden önce atıyorum usa altındada state kısmından farketmez ilk değer seçili olsun

sana hemen bir video atayım

1 Beğeni

video paylaştım yapmak istediğimi umarım anlatabilmişimdir…

1 Beğeni

onchange sinyalleri senin kodla içeriği değiştirmen durumunda çalışmaz.
ama eğer kodlarını
$(document).on(‘change’, ‘#country’, function(){

şeklinde yapmak yerine;
function f(){

}
$(document).on(‘change’, ‘#country’, f)

şeklinde yazmayı ve

element.value = "Şehir";
f()

şeklinde bu sinyali kendin yazmayı denersen işe yarayabilir

videoyu izledinizmi yada demo verdiğim sitede çalıştırabildiizmi

1 Beğeni

örneğin o sitede napmamı istersiniz

1 Beğeni

consolda fonksiyonlar ile sitede comboboxlara dokunmadan ülke ve şehir şeçmek tek istediğim bu

YANİ HER DURUMDA BUNU SADECE MOUSE İLE TIKLATARAK YAPABİLİRİM DOĞRUMU

proje iptal oldu desenize :frowning: çok teşekkür ederim ilginiz için

ŞUAN YAZDIKLARINI DA DENİYORUM YAPAMADIM HALEN :frowning: SEN ANLAT SABAHA KADAR DİNLERİM BEN ESTAĞFİRULLAH NE RAHATSIZLIĞI…

:frowning: yapamadım delirecem sürekli değişik kodlar deniyorum verdiklerinide benceremedim ya sadece ülke seçiliyor yada underfield diyip işiten sıyrılıyor tarayıcı :slight_smile:

bu işi videoda anlatsanız benim gibi çok gariban sevinecek :slight_smile:

1 Beğeni

işte ben de diyorum ki kodlar bunu yapınca change sinyali çalışmaz

1 Beğeni