Karakter dizilerinin metotlarında egzersizler

Merhaba arkadaşlar, ben Fırat Özgül’ün pdf kitabı üzerinden çalışıyorum da karakter dizilerinin metotlarını inceleyen bölümü bitirip 1 haftadır üzerinde çalışıyorum. İnternette bu konuda Türkçe olarak pek örnek yok, yabancı sitelerde güzel örnekler var fakat İngilizce’nizin belirli bir seviyeye ulaşması gerekiyor. Çeviri de pek işe yaramıyor. O yüzden kendim soru düşünüp çözmem gerekiyor. Eminim bu durumdan yakınan başkaları da vardır. Aklıma gelen birkaç soruyu burada paylaşayım dedim, belki birilerine faydası olur diye. Tecrübeli arkadaşlar, bu bölüm ile ilgili örnekleriniz varsa, paylaşırsanız güzel olur. Herkes faydalanır. Soruları aşağıya bırakıyorum, herkese iyi çalışmalar dilerim.

"""

1- "Doğa ile savaş halindeyiz. Kazanırsak, kaybedeceğiz." karakter dizisi içerisindeki küçük ve büyük harfleri ayır.
    Bunları 2 farklı değişkende tutup ekrana bastır.

2- Kullanıcıdan bir isim girmesini iste. Girilen isim büyük harf ile başlamalı. Aksi takdirde hata mesajı göster.

3- Kullanıcıdan bir parola girmesini iste. Bu parola içerisinde hiç bir karakter kesinlikle 1'den fazla kullanılmamalı. Aksi olursa programdan çık.

Bir dala konmuştu karga cenapları; Ağzında bir parça peynir vardı.
    Sayın tilki kokuyu almış olmalı, Ona nağme yapmaya başladı:
    > “-Ooo! Karga cenapları,merhaba! Ne kadar güzelsiniz,ne kadar şirinsiniz! Gözüm kör olsun yalanım varsa.
    > Tüyleriniz gibiyse sesiniz, Sultanı sayılırsınız bütün bu ormanın.”
    Keyfinden aklı başından gitti bay karganın. Göstermek için güzel sesini Açınca ağzını,düşürdü nevalesini.
    Tilki kapıp onu dedi ki:
    > “Efendiciğim, Size güzel bir ders vereceğim: Her dalkavuk bir alığın sırtından geçinir, Bu derse de fazla olmasa gerek bir peynir.”
    Karga şaşkın,mahcup,biraz da geç ama, Yemin etti gayrı faka basmayacağına.

( la fontaine )

Bu hikaye:
    4- Başlığını ve yazarın ismini her kelime büyük harfle başlayacak şekilde değiştirin.

5- Her "> " işaretini "-- " ile değiştirin.

6- Hikayede her bir karakterin kaç kez geçtiğini ekrana yazdırın.
    Örn:
        B harfi 10 kez geçiyor
        a harfi 15 kez geçiyor
        ü harfi 7 kez geçiyor

7- Kullanıcı bir parola girsin, bu parola sadece harflerden veya sadece sayılardan oluşuyorsa "Çok zayıf!",
   hem harf hem de sayı içeriyorsa "Güvenli, kullanılabilir" mesajını göster.

Şu çıktıları ayrı ayrı olarak elde edin:

8-
        yazbel
        yazbel
        yazbel
        yazbel
        yazbel
        yazbel
        yazbel-
        yazbel--
        yazbel---
        yazbel----
        yazbel-----
        yazbel------
        yazbel-------
        yazbel--------
        yazbel---------
        yazbel----------
        yazbel-----------
        yazbel------------
        yazbel-------------

9-
        yazbel
        yazbel
        yazbel
        yazbel
        yazbel
        yazbel
        -yazbel
        --yazbel
        ---yazbel
        ----yazbel
        -----yazbel
        ------yazbel
        -------yazbel
        --------yazbel
        ---------yazbel
        ----------yazbel
        -----------yazbel
        ------------yazbel
        -------------yazbel

10-
        yazbel
        yazbel
        yazbel
        yazbel
        yazbel
        yazbel
        -yazbel
        -yazbel-
        --yazbel-
        --yazbel--
        ---yazbel--
        ---yazbel---
        ----yazbel---
        ----yazbel----
        -----yazbel----
        -----yazbel-----
        ------yazbel-----
        ------yazbel------
        -------yazbel------

"""

Merhabalar,
Soruları önce kendiniz çözmeye çalışırsanız sizin için daha faydalı olacaktır. Eğer yapamazsanız kodlarınızla birlikte aldığınız hataları paylaşırsanız sorularınıza daha kısa sürede cevap alabilirsiniz, iyi çalışmalar

Tüm soruları daha önce çözdüm zaten. Cevapları eklemeyi gerek görmedim çünkü çok zor sorular değil.

Sorular cikti/kod blogunda olduklari icin okunmuyorlar.

Anlamadım, bende düzgün gözüküyor. Ne yapmalıyım?

Sorularin hepsi boyle bir blok icinde ya. Uzadikca (en azindan bende) asagi satira gitmek yerine saga dogru kayiyor yazilar. Kod veya cikti gibi /oldugu sekilde algilanacak/ *literal*ler icin iyi, ama duz yazi okurken baya zorluyor.

Belki boyle bir sey yapilabilir: Soru burada.

ornek cikti burada