Kaynak Okurken Sıkılıyorum

Merhaba Arkadaşlar Ve Hocalarım Öncelikle Sebebini Anlamadığım Bir Şey Yüzünden Kaynak Okurken Sıkılıyorum Müzik Dinleyesim Falan Geliyor Özellikle Müzik Dinlemek Geliyor İçimden Fakat Dinleyincede Okurken Busefer Okuduğumdan Birşey Anlamıyorum Mesela İstihza python 3 Kaynağı Çok Mükemmel Fakat 1 Sayfanın Yarısına Gelince Sıkılıyorum Ne Yapmamı Önerirsiniz Sıkılmamam İçin Elbet Bir Kaç Taktiği Olan Vardır Lütfen Paylaşın Benimle…

Merhaba,

İngilizceniz varsa online kurslara başvurabilirsiniz veya codewars gibi siteler de temel bilgileri pekiştirmenize ve ayrıca bu bilgileri uygun şekilde bir araya getirmenize yardımcı olabilir. En son hangi konuya geldiniz bilmiyorum ama, şu ana kadar öğrendiğiniz konuları uygun bir şekilde bir araya getirmeye çalışabilirsiniz. Benim tavsiyem bol bol örnek yapın. Yazdığınız kod parçacığının özelliğini ve başka satırlarla nasıl etkileşime girdiğini böyle öğrenebileceğinizi düşünüyorum. Merakınız doğrultusunda bu parçalarda ufak değişiklikler yapın ve oluşan yeni sonucu gözlemleyin; bu sonucun neden oluştuğunu araştırmaya çalışın. Kitabı roman gibi okumak gerekmiyor. Okuduğunuz konuyla ilgili hemen örnekler yapıp, sonuçları inceleyebilirsiniz. Benim öğrenme yöntemim bu şekildeydi, siz belki daha farklı bir yol izleyebilirsiniz. Belki dinlediğiniz müziği bile değiştirebilirsiniz. Belki başka tarz bir müzik sizin odaklanmanızı arttırabilir.

Hocam Sorun Orada Çabucak Sıkılıyorum…

Peki o zaman şöyle sorayım, illa programlama öğrenmeniz mi gerekiyor? Sıkıldığınız birşeyi neden devam ettirmek istiyorsunuz?

Yok Hocam Yanlış Anladınız Program Yazmak Zevkli Çok Seviyorum Fakat Kaynakları Okurken Falan Sıkılıyorum…

Peki, online eğitim kurslarına başvurdunuz mu hiç?

Maddi Sıkıntılardan Dolayı Başvuramadım Hocam.

Ücretsiz kurslar da var.

Hiç Denk Gelmedim Hocam Bildiğiniz Siteler Varmı ? Ve İngilizcem Okadar İyi Değil Türkçe Bulmakta zorlanıyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Bence bir yandan da İngilizcenizi ilerletmeye çalışın. Kaynakların çoğu İngilizce yazılmış ve siz eğer programlama bilginizi geliştirmek istiyorsanız, İngilizce yazılmış belgeler okumak zorunda kalacaksınız.

google’a learn python yazarsanız, karşınıza birçok online eğitim veren site çıkar.

Şöyleki Mesela Bir Modülü Okurken Tamamiyle Çoğu Şeyi Anlayabiliyorum Fakat Kaynak Okurken İngilizcem Pek Yetmiyor Bazı Yerlerde Tıkanıyorum… İngilizcemi Zaten İlerletmeye Çalışıyorum Fakat Pekte İlerlemiyor :smiley:

Dil, onunla ilgilendiğiniz sürece gelişir düşüncesindeyim. Biliyorsunuz “Dil nankördür” diye bir söz var. Siz bilinçli bir şekilde İngilizcenin hayatınızda daha çok yer almasını sağlayabilirsiniz. Zamanla aşama kaydetmemeniz için bir neden göremiyorum.

Kaydediyorum Tabii ki Kaydetmiyorum Değil Fakat Yinede Tıkanabiliyorum… Hocam Birde Şimdi Python Forumundayız Çok Saçma Gelicek Ama Hep Sordum Kendime Neden Python Diye Misal C#'ta Güçlü Bir Dil Ama Neden Onu Öğrenmek Yerine Bunu Öğreniyorum Diye Bu Arada Python Canım Benim Çok Severim Fakat Aklımdaki Sorular İşte :slight_smile: Sizede Sormak İsterim Neden C# Perl Falan Değilde Python ?

Bence en temel sebebi söz dizimi diğer dillere göre daha sade.

Ne Yalan Söyleyeyim Benimde Python’a Hep Yaklaşımım O Yöndeydi Hocam… C# Gibi Dillerde Hem Uzun Uzun Hemde Karmaşık Kodlar Yazmak Yerine Python Daha Cazip En Basiti
Consolo.WriteLine();
Yerine
print() İle İş Bitiyor Ve Teşekkür Ederim İlgilendiğiniz İçin…

Rica ederim, bu online eğitimleri bir düşünün isterseniz belki size yardımı dokunur. İyi çalışmalar dilerim.

1. Hocam ODTU’ e ait böyle ücretsiz bir online eğitimi var:

https://bilgeis.net/moodle/mod/scorm/player.php?a=82&currentorg=ITEM_ORG_10588&scoid=185

1. Youtube da “ yazılım bilimi” diye yazarsanız odtü mezunu mustafa murat çoşkun’a ait çok güzel ücretsiz python dersleri var.

2. Son olarak aynı kişiye ait, daha kapsamlı olarak udemy adlı sitede ve uygulamasında, 30 lira karşılığında eğitim videoları var.

Merhaba.

Eğer kod yazmaktan zevk alıyorsanız kod yazarak öğrenin. Zaten öğrenmenin en iyi yolu hiç şüphesiz deneyimleyerek öğrenmek. Örneğin; bir projeniz olsun ve bunu sürekli geliştirin. Yol boyunca zaten bir sürü şey öğreneceksiniz.

Müzik konusunda ben de aynı şeyleri yaşamıştım. Size sözsüz müzikleri önerebilirim; kafanızı karıştırmazlar.

İyi çalışmalar.

1 Beğeni

Scode diye bir uygulama var androidde. Pythonu(şimdilik sadece python) hikayeleştirerek anlatıyor. Ama istihza ya göre çok basit bir kaynak.