Kendi İşletim Sistemini Yapmak

Hepinize Merhabalar YazBel forum Üyerleri!

Windows sabır istiyor,Mac para demek,Linux beyin istiyor :d

Ben bir öğrenciyim ve gerçekten bir şeyler üretmek istiyorum.Araştırma yaptım ve hep Linux üzerinden kendi dağıtımımı yapabileceğimi öğrendim.Fakat ben Linux istemiyorum.Bu yüzden Kernel’i dahi kendim yazacağım.Assembly öğrenmeye başladım.

Amacım para kazanmak veya Windows’u geçmek değil.%100 Yerli olmak ve üretmiş olmak.Bu yüzden başlıyorum.İkonlar hazır bile :slight_smile:

Siz ne yapmamı önerirsiniz?
Neler olsun istersiniz?

Merhaba,

Öncesinde bir siber güvenlik şirketi kurmayı düşünüyordunuz. Ne yaptınız, şirket kuruldu mu?
Şimdi de kendi işletim sisteminizi yazmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Üstüme vazife değil ama benim naçizane tavsiyem merdivenleri basamaklar şeklinde çıkmaya çalışmanız yönünde ve hedeflerinizi de bu çıkmış olduğunuz basamaklara göre tanımlayın. Eminim şu an yapamayacağınız bir işe hevesle yaklaşmaya çalışıyorsunuz. Yanlış anlamayın bu işi hiç bir şekilde yapamazsınız demiyorum, belki yanılıyorum ama hedeflerinizi belirlerken gerçekçi davranmadığınızı düşünüyorum. Amacım hevesinizi kırmak değil yanlış anlamayın lütfen.

1 Beğeni

90’larda assembly ogrenen her genc gibi isletim sistemi yazmaya soyunmus olmus biri olarak sunu soyleyebilirim: Linux’un alt seviyelerine dalmak da benzer sekilde keyifli, ve bonus olarak gunumuzde kullanim alanlari var.

Isletim sistemi yazmanin her parcasi kendi basina daha cok beyin istiyor :slight_smile:

Kernel’in isletim sisteminin en kucuk ve basit parcalarindan biri olabilecegini hatirlatmak isterim.

Kolay gelsin

1 Beğeni

Ilk okuyusta bu kismi es gecip soruyu ciddiye aldim, pardon.

benimde böyle bi fikrim vardı.
cevapları merak ediyorum rez.

Ekip olabiliriz istersen.Tek başıma mümkün yapamam

1 Beğeni

@dildeolupbiten

1. Siz, 12 yaşındaki bir çocuğun buraya yazdığı şekilde bir “siber güvenlik” ““şirketi”” kuramayacağını biliyorsunuz.Amacım onu ileride yapmak için bilgi birikimi yapmaktı.

2. Ayrıca algoritmadan başlayıp binary vb. şeyleri ilk önce öğrendim ve basamaklar hakkında bir eksiğim yok.

3. Bunu şimdi yapmaya başlarsam ve bir ekip toplayabilirsem gelecekteki “siber güvenlik” ““şirketini”” kurmama daha çok yardımcı olacak ve ürettiğim her şeyi burada para bile vermeden yayınlayabileceğim.Sanırım,çok yavaş olacak ve yorucu geçecek.Ama bu zor kısmı.Kernel’den sonrasını rahat geçeceğimi düşünüyorum.Bu,benim için en gerçekçi şey.Ayrıca “siber güvenlik” ““şirketini”” kurmak için Linux (burdan kastım ileri seviye terminal bilgisi vb. metaspolit uygulamaları )ya da Python 2.x sürümünü öğrenmek zorunda olduğum için bıraktım…

Lütfen iletişime geçin : e-posta : gencaybilir@hotmail.com

dostum bi ömür yetmez bence 2’miz tek 0’dan grafik arayüzlü işletim sistemi kodlamak için.
bi de benim üniversite sınavım var seneye ancak gelebilirim.

Siz kendiniz ciddiye almayabilirsiniz.Bunu kendinize saklamanız yararınıza olacaktır.Kendi görüşünüz hiçbir şey fark etmeyecek bilin.

Saygılarımla…

assembly tek bir dil mi yoksa işlemciye göre değişir mi?

Farklı işlemci grupları kendi assembly dillerini kullanıyorlar.Tamamen işlemciye bağımlılar

Her islemcinin, daha dogrusu islemci ailesinin kendi assembly dili var. O yuzden islemci/mimari/aile belirtmeden “assembly” demenin pek bir manasi yok.

5 Beğeni

Dediğiniz doğru.Cevabımı düzelteceğim.Teşekkürler

Reis Bende Üstünde Çalışıyorum Gel Beraber Yapalım discord ekle veya başka bi yolla ne dersin adı da TürkOS(Türk Operation System) olur ne dersin? discord:Thec_PRO_DEᵀᵁᴿᴬᴺ#7838

:smiley: :smiley: :smiley:

Ben TorOS’u geliştiriyorum. İsim konusunda değişikliğe gitmelisin. (@throwaway1 ile aynı kişiyim, uzun hikaye

yaşasın ırkımız çine bedel kırkımız (!)
:d
işletim sistemini sıfırdan geliştirmeye başlamadan önce neden linux distrolarının repolarını incelemiyorsunuz?
zamanında bir arkadaşımız da bir distroyu inceleyip kendi distrosunu yapmıştı sizde öyle bir şey veya oradan fikir edinip sıfırdan şeyler yapabilirsiniz.
(o arkadaş tabi distrosunu sanki sıfırdan o yapmış gibi tanıtmıştı.
buydu sanrm: Yerli işletim sistemi FegeyaOS Beta 1 - Fegeyake çekirdeği. | ShiftDelete.Net Forum - Türkiye'nin en iyi teknoloji forumu)

1 Beğeni

BENDE ÖYLE.Yapalım Adı: TostunKaşarı olsun

Açıkçası, şuanki durumda herkes işletim sistemi, programlama dili felan yazabilir.
Önemli olan ne kadar hızlı olacağı.
Her şeyden önce “günümüz klasiklerine”, dördüncü nesle yakın bir şey yapmak istiyorsan, MIPS çalışman, MIPS’ı çalışırken, graf teorilerini çalışman ve bir de brainfuck çalışman gerekiyor bence.
Anladığım kadarıyla, eğer gerçekten “bir şeyler yapmak” yani “üretmek” istiyorsan, günümüz Bilgisayar Bilimcileri için "enerji verimliliği"nden daha önemli bir şey yok.
Bunu dikkate alman gerekiyor.

He bir de, Alman Pasaportu olan sevgilin varsa, ona selam söyle.