Kivy buildozer apk yapma hakkında

forum da paylasilan kivy apk yapma konulariji ve google amca ne kadar kivy buildozer apk yapma konusu varsa hepsini denedim bir turlu apk yapamadim bana yardimci olacak bir arkadas varmi bire bir wp den.
denedigim isletim sistemleri windows7 ubuntu18.4 debian perdus. sonuc 0
python konusunda program yazabilecek kadar tecrubem var

Bu zamanınızı Java ile android programlama öğrenmek için harcasaydınız sonuç 0 olmazdı muhtemelen :frowning:

1 Beğeni

Her bilgisayarda Java olmak zorunda degilmi yani exe haline getirilebilir mi mesela Minecraft oynamak için çocukken javayi güncellemek zorunda kalırdık veya indirmek neden oyle

Soruda özellikle “kivy buildozer ile apk yapma” denmiş. Java, Android tarafından desteklenen dillerden biri.

Python da Java da bir yorumlayıcıya ihtiyaç duyan diller ama ikisini de .exe haline getirebiliyoruz.

Normal bir python kodunu çalıştırmak için de bilgisayarımızda CPython yüklü olması gerekiyor.

1 Beğeni

İnternette okuduğum kaynaklarda havanın exe haline getirilmesi amacına aykırı falan diyorlardi

Birde pythonu exe haline getirip cpython olmadan calistirabiliyoruz

Evet, çünkü amaç işletim sisteminden bağımsız olması.

Ben de dedim?

1 Beğeni

Madem öyle exe halindeki Minecraft neden Java gerektiriyor

O kadar ayrıntılı bilgim yok.

1 Beğeni

Java programları, tıpkı Python programları gibi bir yorumlayıcı program tarafından çalıştırılır. Hatta bu programı bilgisayarınızdaki Java klasörü altında java(w).exe olarak bulabilirsiniz. Java ile geliştirilen bazı programlar, kullanıcı bilgisayarında Java kurulu olmadığını varsayarak Java yorumlayıcısını kendisiyle beraber dağıtır. Minecraft dağıtmıyor olabilir, ama programlarını exe haline getirmediklerine göre vardır bir bildikleri :slight_smile:

exe haline getirilebiliyor değil mi peki bu javanın bu kadar sevilmesinin sebebi nedir javayı sizin neden bu kadar sevdiğinizide ayrıca merak ediyorum eğer ben oyun yapmak isteseydim cpp öğrenirdm veya python ki onu biliyorum(pythonu söyleme sebebim blenderin python desteklemesi ve python ile 2d oyunlar yaparken eğleniyorum)

Benim Java’yı çok sevdiğimi nerden çıkardınız, o kadar mı belli ediyorum :smiley: Evet çoğunlukla Java ve Python kullanıyorum. Java’nın sevdiğim özelliği taşınabilirliği konusunda Python’a göre daha kolay olması, jar dosyaları mesela. Python ile enterprise uygulama geliştiren şirketleri görmedim. Java ile geliştirilen onlarca uygulama gösterebilirim, hepsi de büyük ölçekli projeler. Tamam, elbette Python ile geliştirilen büyük ölçekli projeler vardır ama Java gibi standartları yok veya ben göremedim. Maven gibi, Jenkins gibi bir yönetim aracı var mıdır Python’da?

Oyun konusuna gelirsek, masaüstü oyun sektöründe zaten Java kullanılmıyor. Minecraft bence sadece oyun tasarımı için değil, proje geliştirmede kolaylık sağladığı için de tercih etmiştir Java’yı(çapraz platform olması, geniş kütüphane desteği vs). Java kullanmaları, asla C/C++ kullanmadıkları anlamına gelmiyor çünkü Java ile JNI sayesinde C/C++ kodlarını/kütüphanelerini çalıştırabiliyorsunuz.

1 Beğeni

evet profilinizden bende pythonu seviyorum profilimden anlaşılıyor :smile:

büyük proje arıyorsan blender gösterebilirim render kısmı opengl yani cpp ama diğer kısımlar python ve tasarım için krita gene open source ve python ile yazılıdı

ben javaya nedense fazla ön yargılıyım sebebini bende anlamış değilim ben pythonu daha basit ve kullanışlı buluyorum

Python sadece %6 kısmını kaplıyor burada ama. O da script dosyalarıdır.

yani genelde javayı mobil üzerinde geliştirme yapmak için kullanıyorlarmış ama sırf mobil içinde prog dili öğrenilmez diye düşünüyorum

Dil yarıştırmayı pek doğru bulmuyorum. Hepsinin yerine göre kullanımı vardır.

1 Beğeni

evet haklısınız ama genede blenderide seviyorum python tabanlı oyun yapma sunuyor

evet haklısınız bu benim düşüncelerim