Kivy Hakkında Sorum

Merhabalar. Kivy kullanarak android için whatsapp tarzı sadece yazışma özelliği olan bir uygulama yapmak mümkün mü?

Kullanıcılar girişte bir nick belirleyecek ve tek odada hepsi konuşacak. Özel mesaj olayı vs yok. En basit şekliyle mesaj gelsin ve gitsin yeterli. Bir whatsapp grubu gibi :slight_smile:

Tabiki de mümkün. Bunun için kivy yanında socket modülünü kullanmanız da gerekir mesajları gönderip almak için. Fakat arayüzü yazmak için kivymd’yi kullanmanızı öneririm.

1 Beğeni

Socket’i tam olarak ne için kullanacağım. Yani aslında biliyorum nerelerde kullanıldığını ama kullanmak şart mıdır? Firebase Vs ile bağlayıp sadece mesaj yollama ve alma özelliği şeklinde düşünmüştüm. Bilmiyorum belki de gereklidir düşüncemde yanlışlık vardır.

Amacım en basit ve hızlı şekilde bunu gerçekleştirmek.

KivyMD için teşekkürler :slight_smile:

Farklı çözümler de olabilir tabiki. Ama ben dediğiniz gibi bi oda içersinde herkesin mesajlaştığı bi uygulamayı socket modülü ile yazmıştım. O yüzden söyledim.

1 Beğeni

Uzaktan birileri de bağlanabiliyor değil mi? Mesajları nerede ve ne şekilde depoladınız peki?

Mesajları depolamadım. O kadar uğraşmak istemedim. Bi de mantıksız geldi sonuç olarak tek oda var ve bu odaya hep aynı kişiler girmeyebilir.

socket’in amacı bu zaten.

TCP baglantisi kurmak icin. Yapmak istedigine yardimci olabilecek yuzbinlerce protokol/kutuphane varken bu kadar dusuk seviyeye inmeni tavsiye etmiyorum.

Protokol stack’inde birilerinin kullanmasi, neredeyse evet. Aplikasyonun kullanmasi, hayir.

Firebase provides a real-time database and back-end as a service. The service provides application developers an API that allows application data to be synchronized across clients and stored on Firebase’s cloud.

Mis gibi.

1 Beğeni