Kivy nasıl kurulur?

Merhaba arkadaşlar 2 saattir uğraşıyorum bununla ilgili okumadığım sayfa izlemediğim video kalmadı bi türlü başaramadım. Komut satırına yazılması gerekenleri yazıyorum olmuyor. Windows 7 de kivy kurmam için neler indirmem gerekiyor nasıl kuruluyor?

Merhaba, kivy’yi kendi sayfasındaki kurulum rehberine göre kurmayı denediniz mi?
https://kivy.org/docs/installation/installation-windows.html#installation
Installation etiketinden What are wheels, pip and wheel etiketine kadar olan kısımda 4 maddelik bir kurulum tarifi var. Bu 4 maddedeki açıklamaları okuyup, bu maddelerde verilen komutların aynısını komut satırına yazıp çalıştırdınız mı?

Nasıl bir sonuçla karşılaşıyorsunuz, biraz bilgi verebilir misiniz?

Öncelikle bu işlerde acemiyim. Okumadığım kaynak kalmadı sonunda pes ettim. Bahsettiğiniz gibi önce pip ve wheeli indirdim. Bu dosyaları ‘indilenlerden’ başka konuma kopyalamam gerekiyor mu bilemedim? Komut satırına yazılması gerekenleri hem python hem windows komut satırında denedim. İkisi de dosya mevcut değil gibi bi hata verdi. Hangi komut satırını kullanmam lazım. windows mu python mu?

Pip ve wheel’i internetten bir dosya indirir gibi indirmemeniz gerekiyor.

İsterseniz bu yükleme rehberini beraber okuyalım.

Python’ı yüklediyseniz, komut satırını açınız, komut satırına “python --version” yazarak onun kullanılabilir olduğundan emin olunuz.

NOT: Komut satırından Python’ı kullanabilmek için yükleme esnasında Add Python 3.5 to PATH seçeneğini seçmelisiniz. Aşağıdaki resimde bu seçeneğin nerede olduğunu görebilirsiniz.

Python’ı PATH’e ekleyerek yüklediyseniz, kivy’nin kurulum aşamalarını okumaya devam edelim.

1.

pip’in ve wheel’in son sürümlerine sahip olduğunuzdan emin olun.

Yani yukarıda belirtilen komutu windows’un komut satırına yazın:

python -m pip install --upgrade pip wheel setuptools

2.

Kivy’nin bağımlılıklarını da kurunuz. (İhtiyacınız yoksa gstreamer’ı kurmayın. Ayrıntılı bilgi için kivy’nin bağımlıkları başlığına bakın.)

python -m pip install docutils pygments pypiwin32 kivy.deps.sdl2 kivy.deps.glew
python -m pip install kivy.deps.gstreamer

Hemen altına bir not düşülmüş:

Burada da diyor ki, kurulum esnasında bir MemoryError hatası alırsanız. pip install <herhangi bir seçenek> ifadesinden sonra -no-cache-dir’i ekleyiniz.

Devam edelim, ayrıca da 2. maddede şunlar yazılmış:

Python 3.5 ve daha sonraki sürümler için, glew yerine angle backend yazılımını kullanabilirsiniz. Bu yazılım şu şekilde kurulabilir:

python -m pip install kivy.deps.angle

3.

Kivy’yi kurun: Kurulum şekli aşağıdaki gibidir.

python -m pip install kivy

Bu tariflerden anlaşıldığı üzere sizin internetten Python haricinde birşey indirmenize gerek yok. Kurma işlemi için gerekli olan yazılımlar pip ile indirilecek. pip ile indirme işlemini yapmak için Windows komut satırını açacaksınız ve burada yazılan komutları sırayla çalıştıracaksınız.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim python 2.7 kullandığım için Add path çıkmıyordu. 3.5 yükleyince yazdıklarınızı denedim. Oldu gibi. Gstreameri kurmadım söylediğiniz gibi. Bu şekilde oldu hata var mı acaba?

Bir hata görmedim ben.

1 Beğeni

Teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz. Emeğinize sağlık

Rica ederim, iyi çalışmalar.

1 Beğeni

Son satıra kadar herhangi bir sorun olmuyor ama
Son satırı yazınca birçok kırmızı yazı geliyor
Acaba bu normalmi

Rica etsem aldığınız çıktıyı paylaşabilir misiniz?

Bu tarz bişey hepsini çekmedim ama

Hangi cython sürümünü yüklediniz ve hangi kivy sürümünü yüklemeye çalışıyorsunuz?

Cython yüklemedim python 8.0 yüklü zaten kivy i de sitesindeki kuruluma göre yüklemeye çalıştım

Kivy’nin önceden derlenmiş dosyalarını indirmeyi deneyin. Ama Python 3.8 ile uyumlu bir sürüm çıkardılar mı emin değilim.

Note

For Python < 3.5 we use the MinGW compiler. However, for Python 3.5+ on Windows we currently only support the MSVC compiler because of the following Python issue 4709 about MinGW. Generally this should make no difference when using precompiled wheels.

https://kivy.org/doc/stable/installation/installation-windows.html#nightly-wheel-installation

1 Beğeni

Merhaba,

Söylediğiniz gibi Kivy şuan 3.8 desteklemiyor, 3.7.5 kullanmak daha doğru olur sanırım.

1 Beğeni

arkadaşlar pip ile windows 7’ye olan destek sona erdiği için kurulum yapamıyorum başka bir yöntem söz konusu değil mi