Kivy pencere sorunu

Kivy kodlarını çalıştırdıgım da açılan pencere tam ekran oluyor ve küçülmüyor nasıl küçültebilirim.(?)

Bu link gayet ideal bence,denemedim,deneme fırsatım bundan sonra pek olmayabilir,cunku denemeleri tahtada yapmak zorundayım ve benim bilgisayarın opengl versiyonu Kivy icin yetersiz.Kivy nin boyle bir sorunu da var iste,

!!!
Ogrenebiliyorsanız kivy degil, java,kotlin ogreniiiiin
!!!

1 Beğeni

linki kontrol ettim şu şekliyle harika çalışıyor, python varken şimdi, kotlin de kimmiş :smiley:

import kivy
kivy.require('1.10.0')

from kivy.app import App
from kivy.uix.button import Button
from kivy.config import Config
Config.set('graphics', 'width', '200')
Config.set('graphics', 'height', '200')
Config.write()

class TestApp(App):

def build(self):
        # return a Button() as a root widget
        return Button(text='hello world')

if __name__ == '__main__':
    TestApp().run()

Hocam siz isi biraz uzatmıssınız sanırım.Bi

from kivy.core.window import Window
Window.size = (200,200)

İs iki satırda bitiyor zaten.

Yanlıs algı.Kotlin bunca yılın javasını bile sollamaya baslamısken su anlık pythona yer yok.Pythonun mobil alanda da sozu olması,mobil programlama icin uygun bir dil oldugunu gostermez.

Arti ilk mobil uygulamalar,hatta zamanın ilk dokunmatık ekran teknolojisine yazılım yapan ekip java kullanmıstır.telefonların isletim sistemi java kullanır,python degil.Her platforma ona uygun dil kullanılmalı.Ve bundan hic gocunmaz,hatta gurur duyarım.

Ayriyeten java ve kotlinin bize sundugu imkanlar:

• java ve kotlin dokunmatiklerin dogusundan beri,kivy daha gec olustugu icindir ki javadaki kullanacagın metod pythondan daha fazladır.Kısaca java sana burada daha fazla imkan saglıyor.

• Material design dilini kv diline tek gecerim.Material design dili xml dosyası ve xml formatı kullanır.xml kullanması yonuyle daha evrensel sanki material design.Hem material design dili daha cok ic acıyor.

• java da uygulamanı direkt build edip apk yapabiliyorsun,pythonda yazdıgın uygulamayı bir de paketlemekle uyrasıyorsun, hatta onu da yapamayıp hata icinde bogulabiliyorsun.

Sahsen kivy ile kıytırıktan bir wallpaper uygulaması yapacaktım,okulda aylarca da ugrastım,yeri geldi tıkandım,kaynak bile bulamadım.Galiba salacagım bu isi.Cunku kivy nin pc de calısması icin opengl versiyonu 2 olması gerekiyor.Benimki 1 ve ben kivy yi belki kendi pc mde kullanma fırsatı elde edemeyecegim.(yazara sormustum buna benzer bir sey dedi.yukseltemiyormusum opengl yi)

Java olsaydı boyle bir sorunum da kalmayacaktı, yok bilmem opengl versiyonu kac,su uygun mu,bu ne yapar…

Aklı olan varsa ve pc si yeterliyse java,hatta kotlin girsin kotliiiiiiiin!! Benim pc yetersiz,yoksa kivy gibi bir seyi mi ogrenirim ben.Tahtada android studio biraz sıkıntı(performansı kaldırmaz tahtanın),ben de kivy girdim ama hem iyiki girmisim(%1),hem de keske girmeseydim(%99)

Kivy nin bana sadece tek yararı oldu,o da sıkışık durumlarda nasıl arastırma yapacagımı ogretti,hem de sınıfları daha iyi anlamamı sagladı.

Bu arada kivy yi yazanların emegine ve basarısına saygı duyarım ve severim.

Merhabalar,
Aşağıdaki kod istenilen sonucu vermiyor, deneyince göreceksiniz(Büyük açılır sonra küçülür)
Kotlin, Ruby, Crystal, c++, Python vs. hepsi güzeldir, yazım şekli python’ın çok kolay ve hızlı ondan öyle yazdım.Mobil de artık neredeyse dil bağımsız hale geliyor, birini öğren kodla gitsin :smiley:Librem 5!

from kivy.core.window import Window
Window.size = (200,200)
1 Beğeni

Kullanıcı pencere boyutu ayarlayamıyorsa haklısınız,dusunemedim bunu.

Haklısınız,zaten yapacak olan her programlama diliyle yapar.Kolay gelsin😊.

1 Beğeni

Window.size = (500,500) dedim ama ya ben yapdıgım programın telefonda çalışıyorsa ve tam ekran olması gerekiyorsa veya laptop da bunu nasıl çözebilirim.? :smile:

Bu biraz sacma,cunku mobilde kalkıp da pencere boyutu ayarlamıyorsun.Uygulama acıldıgında tam ekran olur.

Pc de is degisir.

Pc de kivy calıstırabilme imkanım olsaydı deneyip söylerdim sonucu ama su anda deneyemiyorum.Deneyebilmem icin tahta basına gecmeliyim ama gecemem.Yukarıda belirttigim linklere bakın,anlayamadıgınız yerde yardım edelim.

Kolay gelsin:)

1 Beğeni

Material design bir dil değil bir tasarım desenidir. Material design XML’den ve herhangi bir programlama dilinden de bağımsızdır.

Kusura bakmayın,kastım o degildi.Ama yine de kavramı yanlıs kullandıgım icin uzgunum.

.

material design in xml dosyasından baska bir dosya kullandıgını bilmiyordum.

Material design bir tasarım çeşididir. Arayüzdeki öğeleri gerçek dünyadaki nesnelere benzetme üzerine kuruludur. Bir de birçok programlama dilinde bu tasarımı gerçekleyen kütüphaneler vardır. Bu kütüphaneler bu tasarımı gerçeklerken herhangi bir kısımda XML ya da başka bir işaretleme dili kullanabilir ya da kullanmayabilir. Material design diyince aklınıza sadece Android’deki XML’ler gelmesin. İsterseniz internette bu konuda bir araştırma yapın, herhangi bir şeyden bağımsız olarak material design’ı öğrenmeye çalışın; ne demek istediğimi o zaman anlayacaksınız.

1 Beğeni