Kivy penecere ayarı

Kivy de yapılan programın çerçevesini pencereyi kücültüp veya büyütunce icindeki widgetlerde bazı yerleri gözükmüyor. Bunun ayarlamak için nasıl bir kod yazmamam gerekiyor.?

aşşagıdaki kodları denedim ama widgetleri küçülmeye veye büyümeye göre ayarlayamıyorum.

from kivy.core.window import Window
from kivy.config import Config
Config.set('graphics', 'width', '200')
Config.set('graphics', 'height', '200')
Window.size = (300, 100)

Bu uygulamayı hangisi için yapıyorsun? Tefon? Pc?

Pc için yapıyorum. Bunun çözümünü bulamazsam büyük sorun olur.

Neden tam ekran değil de, ekranı kırpıyorsun?

Ekranı kırpmıyorum. Fare ile pencereyi küçültüp veya büyütünce pencerenin içindeki widgetler gözükmüyor. Yani mesala bir button kendinin ekrana göre ayarlamıyor. Birde programı .exe yaptığımda her ekranın boyutu aynı olmayacağı için kayma olucak, bu yüzden. :slight_smile:

Bu kullandığınız boyutlandırma metoduna göre değişir. Mesela size_hint_y gibi orantılı boyutlandırma niteliği yerine kendiniz deger vererek widget boyutunu değiştirdiyseniz otomatik boyutlandırma olmayacak, dolayısıyla pencerenin boyutunun değişmesine duyarsız kalacaktır.

3 Beğeni

Her ekranda fullscreen olması için şunu kullan

Config.set('graphics', 'fullscreen', 'True')

Sana önerim küçük boyutlu iconlarda icon şekillerinin ekran boyutuna göre esneyip şeklinin bozulmaması icin dp ölçü birimini kullan, geriye kalan tüm grafikler için size_hint ölçü birimini kullan. Mesela üstte bir bar mı olacak, size_hint kullan. Bar üstünde üç çizgili bir menü iconu mu olacak, dp kullan.

3 Beğeni