Kivy Renk Sorunu

Arkadaşlar kivy’i yazbel’in sayfasından bitirdim lakin şöyle bir sorunum var kivy bildiğim kadarıyla rgba olarak renkleri alıyor. HTML Color diye bir sayfa var ordan renk kodunu rgb olarak aldım yapıştırdım [69,69,69] bu şekilde lakin olmadı beyaz bir şey oluştu, sonra şu şekilde denedim [69,69,69,1] ne yaparsam yapayım beyaz çıkıyor ekran

Red.Green.Blue. RGBA Yani kırmızı yeşil ve mavi
Bu renkleri karıştırırsan istediğin rengi elde edersin .A ise saydamlığı ayarlarsın.
(2,4,5,0) kodu böyle yaz.Sonrki 0 A. yani saydamlığı ayarlarsın.

Yok kardeş yok olmuyo denedim şimdi self.buton.bind(on_press = self.clicked) diyorum clicked fonksiyonunun içine de bunu yazdım self.buton.backroundcolor = (2,4,5,0) aynı şekilde köşelki parantez olarak ta denedim yok olmuyo butonun oluduğu yer beyaz oluyor

backgroundcolor yaz.

background_color diye yazılmıyor muydu?

Arkadas backcolor yazmışta onu düzelttim

Dikkat etmemişim, şimdi gördüm. :slight_smile:

Naptın yaptınmı uygulama

Şuanlık sevebileceğim şeyler yapmadım. Şuana kadar yaptıgım ilk programda soru ekliyorsun cevapları kendin belirliyorsun sonra başka biri cevaplıyor. Digeride onu tam yapmadım yarıda kaldı. Oda bizim hesaplarınızın şifresini tutması için bir program vardı bitirmedim. Bide oyun var, kart oyunu onada çok ugraşmadım. Grafik olarak berbat yani :slight_smile: 3 tane lvl yaptım şekiller var ilk levelde 4 kart ve eşleştiriyosun 2. De 8 o şekilde gidiyor. Bu şekilde son olarak köstebek gibi bir oyun yapmaya çalışdım iki delik var köstebek kafasını çıkartıyor sen vuruyorsun bu oyunuda kivy bilmediğim bir yere gelince ugraşmadım bırakdım. Farklı şeyler yapıyorum arada sırada işde :slight_smile:

Senin yaptıgın uygulamar varmı?

Ben daha cok öğrenme odaklı olduğu için Birkaçtane yaptım.
Basit uygulamalar yaptım.
İngilizce konuları hakkında .Birtanede kart eşleştirme oyunu yaptım.Ama ses ve zamanlama konusunda sıkıntı var.Handlerde karta tıklanınca süre geriye hızlı geliyor.Ama geriye baktığımda baya yol katettiğimi görmüşüm.

Kivy sevmediğin şeyler varmı? Mesala ben bir türlü pc deki boyutla telefondaki boyutu ayarlayamıyorum. Belki kolay bir yolu vardır ama bulamadım. Birde kaynak olarak ben uygulama yapmakdan çok oyun tarzı şeyler istedigim için türkçe bir ders yok. Yani oyunda çarpma,animasyon,spritlar,obje oluşturma ve yön verme daha bilmediğim diger konular yüzünde kivy ile çok uğraşmıyorum.

Bu söylediğim konularla ilgili bilgin varmı şuanda

Pc deki boyut farklı oluyor.
Ben bu sorunu tlfona pydroid 3 yükledim .Pc den telefona dosyayı kopyaladım.Telefonda çalıştırdım.ve telefon üzerinden size ayarlarını yaptım.En uygunu bu.
Tekrar pcye attığımda text yazısının boyutu baya büyük olduğunu gördüm.Son kontrolleri telefon üzerinden yapmalısın.
Diğer konular hakkında bilgim yok.

Zaten bende bu şekilde yapıyorum. Benim telde yada pc de bir sorun var galiba. :smile: şuan aklıma geldi kivynin sitesinde text için ayrı parametreler var onları not almıştım denemiştim işe yarıyor.
https://kivy.org/doc/stable/api-kivy.core.text.html sayfanın alt kısımlarını deneyerek buldum. Kullanmadıysan kullan bence. :slight_smile:

Bu kodları yaz dene .Tek bir harfin yanlış yazımı bile hataya yol açar.
Tab tuşu kullanma.
Grintileme ye dilkat et.Boşluk tuşuna 4 defa tıklayarak girintile.

Allah razı olsun burada benim sorunum çözüleceğine arkadaşlar burada sohbet etmişler olsun…