Kodumun doğruluğundan emin değilim. C++ dilinde bir kod. Bakarsanız sevinirim edit: Okulda defterime yazdım c++ olmayadabilir

#include <studio.h>

void setup () {
int sifre; // Girilecek şifreyi gösterir
int <<saniye sayaci<<=10; // 10 saniye sayar
int sure ;// 10 sn belirtir
}

void loop () {
if sifre = 4607 {
write.ln “Sifre dogru. Hosgeldiniz.”;
}
else {
write.ln “Sifre yanlis. <<saniye sayacı<< sonra tekrar deneyiniz.”;
}
if {
sure= 0;
return 0;
}

Yazmaya çalıştığınız programın bir parçası herhalde

Değişken isimleri sorunlu. Örneğin saniye sayacı

Edit: her satır yanlış neredeyse…

Edit 2: şimdiye kadar gördüğüm en yanlış c++ kodu

Dogru degil; hemen her satirda hata var. (Yapistirilmasinda da: Soru Sorarken Sıkça Düşülen Hatalar #1)

C++ ogreten bir kaynak bulmanizi tavsiye ederim.

Çok bilmiyorum. Online ders ile öğrendim. Kaynak olarak ne önerirsiniz?

Tahmin etmistim. Dersten ogrendigim yarım yamalak seylerle yazdığım için…
Bu arada kaynak olarak ne önerirsiniz?

İnternette kaynak çok. Pdf Türkçe, İngilizce kitapları aratıp ulaşabilirsiniz. Konu anlatımlı internet siteleri de var

Peki ya bu doğru mu? Biraz yardım alarak düzelttim

void setup () {
int sifre; // Girilecek şifreyi gösterir
int saniye_sayaci = 10; // 10 saniye sayar
int sure ;// 10 sn belirtir
}

void loop () {
if (sifre == 4607) {
std::cout << "Sifre dogru. Hosgeldiniz." << std::endl;
}
else {
std::cout << "Sifre yanlis. " << saniye_sayaci << " saniye sonra tekrar deneyiniz." << std::endl;
}
if (sure == 0) {
return 0;
}
} ```

Yok. Yarım yamalak öğrendiğim bilgiler ile yazdım. O yüzden çok fazla yanlış var…

Kodumun doğruluğundan emin değilim

Bu insani olağan bir durum.

Okulda defterime yazdım c++ olmayadabilir

Ne olabilir acaba.

Okulda defterinize online ders ile öğrendiğiniz kodu mu yazdınız?

Tamam bu garip bilgiler ışığında bize ne sormuş olabilirsiniz?

Şimdi okulda öğrenmek için mi? Online eğitim için mi kaynak önerisi istersiniz?

Şimdi biz bu paylaştığınız kodu mu düzeltelim kaynak mı önerelim bilemedim.

Sanırım önce çocukluğunuza inelim.

Amacınız, gayeniz nedir?

Ne yapmaya çalışıyorsunuz, programlama öğrenmekten beklentiniz nedir?

Biraz açıklarsanız sağlıklı önerilerde bulunabiliriz.

Kod mu?

Kodu anladık, 5 dk da düzeltiriz sorun değil de önceliğiniz ne onu henüz anlayamadım. Kolay gelsin.

Şimdi şöyle, sadece çalışmak ve kendimi geliştirmek için kaynak istemistim.
Okulda canım sıkılmıştı ve daha yeni teknoloji dersinde kod yazacaktık fakat bilgisayarıma uygulama inmeyince saçma sapan bir kod zırvaladım.
C++ olmayabilir kısmını ise belki c++ ile alakası olmayan yanlış bir kod yazmış olabilirim diye öylesine yazdım.
Programlama öğrenmekte ki gayem ise bu alana ilgi duyuyorum ve mesleğimin bununla alakalı olmasını istiyorum.
Vee asıl olarak benim kim, ne olduğuma gelirsek, daha ortaokul seviyesinde olan, deneyap teknoloji atolyelerinde kendi bilek hakkım ile programlama ve bunun gibi eğitimler alan bir öğrenciyim.
Her ihtimalle siz benim büyüğümsünüz ve bu konuda sizden yardım istiyorum.
Çünkü yanımda yardım alabileceğim kimse yok…

1 Beğeni

Ayrıca şunu da söylemek isterim ki, Kaynak önerme olayını bir kişiye yanıt olarak sormuştum. Yani konu ile çokta alakalı değil. Tabi önerebileceğiniz kaynak varsa söyleyin. Çünkü her ne kadar internette birçok c++ kaynağı olsa da bazıları seviyeme uygun değil. Asıl konu ise kodun düzeltilmesi.

Tabi ki, ilgilendiğiniz dil c ve c++ gibi bir dil ise,

GitHub - CSD-1993/KursNotlari: C ve Sistem Programcıları Derneği Kurs Notları

Kaynakları inceleyin.

CSD - C ve Sistem programcıları Derneği (csystem.org)

Derneğin github linkinden kitaplara ulaşabilirsiniz.

Önceliğiniz biraz bilişim teknolojisi öğrenmek olursa çözüm bulunur.

İndirmeniz gerekmeyen online c++ editörleri bulabilirsiniz.

Size iki tane örnekleyelim.

Online C++ Compiler (tutorialspoint.com)

C++ Shell (cpp.sh)

Bir kaçı, siz de google a online c++ editor yazarak size uyan istediğiniz kadar bulabilirsiniz.

Programlama öğrenmek için belirli bir sırada eğitim almanız gerekir, öğrenmek için seçtiğiniz dil yani c++ hem dili öğrenmek hem de programlamayı öğrenmek için ilk elden seçilecek dillerden değil. Daha basit yapısı olan dili öğrenmek yerine programlamanın temellerini öğrenebilecieğiniz dilleri tercih ederek başlayın. Sonra bu tür dilleri öğrenmeye başlayın.

Kodunuzu düzeltmek bir yana, önce nasıl bir program yazılır onu öğrenmekle, o dile ait editörleri kullanmayı öğrenmekle başlayın. Yani önce geliştirme araçlarını iyi kullanmayı öğrenin. Dilleri zaten dil referansları ile öğrenebilirsiniz.

Kodun düzeltilmesi için ise önce öğrenme aşamalarının bazılarını geçmiş olmanız gerekmekte. Kod yazmak böyle bir şey değil, hadi bir kod yazayom sonra hataları düzelteyim.

Yani bir roman yazacaksanız önce alfabeyi öğrenmeniz gerekir. Sonra okuma yazmayı, sonra roman yazmaya başlarsınız.

Böyle hadi deyip olmaz.

Zaten hem mantık hem yazım hataları bir arada kodunuzu açıklarız basit bir kod olsa da asıl öğrenmeniz gerekenleri öğrenememiş olursunuz.

#include <studio.h>

Mesela kodunuza iclude ettiğiniz/dahil ettiğiniz/eklediğiniz studio.h diye bir kütüphane yok.

Bunun neden eklendiğini, nasıl eklendiğini, nereden eklendiğini anlamakla başlayın.

stdio.h

Kütüphanesidir o. Yalnız bu kütüphane bir C kütüphanesidir C++ kütüphanesi değil.

Öncelikle C ve C++ arasındaki yazım farklarını iyi öğrenmeye çalışın.

#include <iostream>

c++ da kullanmak isteyeceğiniz kütüphanedir.

Yani sıfırdan ileri seviyeye adım adım bir dil eğitimine ihtiyacınız var.

Asıl bomba kısım bu. Yaşınız eğitim seviyeniz ayrı bir konu olmakla beraber. Tüm ülke kodlama eğitimi atölye teknoloji vs diye dolandırılıyor sanıyorum.

Bilgisayar programlama öğrenmek böyle bir şey değil. Bu yöntemlerle sadece elektronik modül ve batarya tüketicisi saadet zincirinin bir parçası olursunuz.

Temel elektronik eğitimi, temel ve ileri matematik eğitimi, bir çok temel eğitim almadan c++ öğreneyim demekle zaten c++ öğrenilmez.

Ha ben arduiono kullanacak kadar c++ öğreneyim derseniz, zaten iki loop döngüsü hepsi o.

Yani programlama size öğrettikleri, anlattıkları gibi bir şey değil. Her yazı yazabilen makale yazamaz. Ki siz daha okuma yazma aşamasına yeni başlamışsınız.

Size tavsiyem, bu işe yatırım yapın. Yaşınıza uygun bir eğitim kurumundan ki bu ülkede bunu doğru yapcak kurum var mdır bilmiyorum, ücretli bir eğitim alın.

Sonra kodlarınıza bakalım. Kolay gelsin.

2 Beğeni

Benim öğrencilerim de var deneyap’a giden. Eğitim sistemleri çok saçma ve boş geliyor bana anlattıklarına göre. Ortaokul öğrencisi çoğu evet. Çocuk atıyorum daha asal sayıları bulan program yazamıyor, yapay zeka ile veri analizi falan anlatıyorlar. (onu da doğru anlattıklarını düşünmüyorum) Tabi hiç biri anlamıyor.

2 Beğeni

Ya hocalar güzel anlatmasına anlatıyor da hiç odaklanamıyorum. Bir çok arkadaşımda böyle. Elektronik Programlama karışık geldi çoğumuza. Elimizle kod yazmaya başlayınca karıştı normalde bloklar ile yazıyorduk.

Ha birde Yazılım Teknolojileri var online ders olarak. Online dersler bence başlı başına saçma çünkü odaklanmak çok zor oluyor. Kaynaklarımız düzgün değil hatta hoca bile söyledi bunu.

Yazdigin programi burada duzeltmeye calisabilirsin:

1 Beğeni