Soru Sorarken Sıkça Düşülen Hatalar

Merhaba! Foruma hosgeldiniz! Buraya yonlendirilmis olma nedeniniz ozellikle yeni gelenlerin siklikla yaptigi hatalardan birini yapmis olmaniz. Sorun degil! Yaptiginiz hatanin aciklamasini ve cozumunu asagida bulabilirsiniz. Ilgili kismi okuduktan sonra yaziniza geri donup duzeltmekten cekinmeyin lutfen. Kolay gelsin!

1. Kodunuzu oldugu gibi yapistirmissiniz

Kullanmakta oldugunuz forum yazilimi, yazilari bicimlendirmek icin bir takim kurallara sahip. Kodunuzu yazi kutusuna oldugu gibi girdiginizde okumasi zor ve hatali bir sekilde cikiyor. Bunu onlemek icin asagidaki yontemlerden birini kullanmaniz gerekiyor:

• Kodu iki ``` satiri arasina almak
  • Kodu [code] ve [/code] satirlari arasina almak
  • Kodu secip </> butonunu (veya CTRL+E kisayolunu) kullanmak

Cumle icinde gecen/tek satirlik kod parcalari icin soyle bir yontem daha var:

• Kod parcasini iki ` arasina almak

Bu hataya dusmus olmaniz maalesef daha vahim bir duruma isaret edebiliyor:

2. Yazdiginizi geri okuma aliskanliginiz yok

Potansiyel onlarca insandan okumasini rica ettiginiz yaziyi, kendiniz vakit ayirip okumamissiniz. Bu buyuk bir bencillik ornegi. Lutfen sorunuza, en az baska insanlardan gostermelerini istediginiz ozeni gosterin.

3. Yazdiklariniz okunmuyor veya anlasilmiyor

Kimseden edebi saheser yaratmasini beklemiyoruz fakat arada bir noktalama isareti kullanmanizda fayda var. Birbiriyle alakasi olmayan konulari en azindan aralarina bosluk koyarak ayirirsaniz, bizi insan oldugunuza (ve bizi insan yerine koydugunuza) ikna edebilirsiniz belki.

4. Kodunuzu veya baska bir yaziyi resim (goruntu) olarak paylasmissiniz

Lutfen kodunuzu ve ilgili yazilari yazi olarak paylasin. (Sorun cikmamasi icin #1’i de okumak isteyebilirsiniz.) Bir sonraki paragraf bunun nedenini anlatacak, ilgilenmiyorsaniz atlayabilirsiniz.

Yazidan resme gecerken olusan bilgi kaybini bir kenara koydugumuzda bile uc buyuk problem kaliyor: Resimdeki yazinin fontunu, boyutunu ve rengini zevkimize ve okuma becerilerimize gore ayarlayamiyoruz, compiler, shell gibi yazi bekleyen yerlere kolayca aktaramiyoruz ve uzerinde degisiklik yapamiyoruz. Problemin cozumunun buyuk ihtimalle kodda degisiklik gerektirdigini goz onunde bulundurursak, kodun degistirilemeyen bir sekilde sunulmasi ayrica ironik.

5. Kodunuzu paylasmamissiniz

“Kodda bir hata olabilir” cevabi sizi tatmin ediyor mu? Cunku kodun kendisini gormeden probleminizle ilgili daha fazla bir sey soyleyemiyoruz. Lutfen kodunuzu paylasin. (Sorun cikmamasi icin #1’i de okumak isteyebilirsiniz.)

Bahsettiginiz sorunun ne oldugunu cok iyi bir sekilde anlamis olsak bile, buna yol acacak olasi kod parcalari sonsuz. Bu sonsuzluk uzayindaki problemleri ve cozumleri olasiliklarina gore siralayip begeninize sunmak yerine kodu paylasmanizi beklemeyi tercih ediyoruz.

Kodunu paylasamayan insanlarla cevaplarimizi paylasamayabiliyoruz.

6. Kodunuzun tamamini paylasmamissiniz (veya kodunuz calismiyor)

Kodunuzu paylasmissiniz, fakat paylastiginiz kisim eksik veya hatali. Kendi bilgisayarimizda calistiramiyor, cozmeye calistigimiz problemi olusturamiyoruz. (Veya problem paylastiginiz kodda yok.) Kodunuzun geri kalani hakkinda bir fikrimiz yok, varsa bile varsayimda bulunmak istemiyoruz. Yanlis varsayimda bulunursak yanlis (yani sorulmamis) bir soruyu cevaplayip bosa vakit harcamis olabiliriz.

Lutfen kodunuzun tamamini, kendi bilgisayarimizda calistirabilecegimiz sekilde paylasin. Yaninda, calistirmak icin gereken ekstra bilgileri (bkz: #7) vermeyi de unutmayin.

7. Kodunuzun nasil calistirilacagini soylememissiniz veya gereksinimlerini paylasmamissiniz

Kodunuz bir noktada disaridan bir girdi istiyor; bir dosyayi, vertitabanini veya baska kaynagi okuyor. Bizden bir sey bekliyor ve biz bu seyin ne oldugunu bilmiyoruz.

Kodunuza gereken kullanici girdilerinin ne oldugunu soylemeniz, kullandigi dosyalari, veritabanlarini paylasmaniz lazim. Veya daha da iyisi, kodu girdi beklemeyen bir hale getirebilirsiniz. Mesela kullanicidan girdi alip meyve degiskenine atayan kod kismini meyve = "elma" gibi bir satirla degistirirseniz size yardim etmek daha kolay olur. Ayni sekilde, sorunu cikartan bir database’i sifirdan yaratan kodu programinizin basina ekleyebilirsiniz.

8. Bahsettiginiz duruma (probleme) nasil vardiginizi soylememissiniz

Bulundugunuz yerdeki sikintiyi anlamak, bahsettiginiz problemi cozebilmek icin oraya nasil geldiginizi bilmeye ihtiyacimiz var. Varsa takip ettiginiz yazi, video, vs.'den baslayarak yaptiginiz adimlari ve sonuclari yazin lutfen. Bir terminalde calisiyorsaniz, girdiginiz komutlari ve ciktilarini paylasin. Bir soru veya odev uzerinde calisiyorsaniz, kendisini paylasin.

Bu arada ne yapmaya calistiginizi da bilsek fena olmaz. Sizi amacladiginiz sonuca yaklastirmayacak bir adim hakkinda soru soruyor olabilirsiniz. (“XY problemi”)

9. Soru sormamissiniz

Hatali bir kodu veya dersinizin odev metnini oldugu gibi paylasmissiniz. Tesekkurler, fakat bu bilgiyle ne yapacagimizi bilmiyoruz. Bir konuda yardima mi ihtiyaciniz var?

10. Veritabani semaniz eksik

Bir veritabani ile ilgili bir soru soruyorsunuz, belki bir query ile ilgili yardim istiyorsunuz. Size yardim edebilmemiz icin ilgili tablolarin neye benzedigini bilmemiz, hatta belki kendi database’imizde kopyalarini yaratmamiz lazim. Lutfen veritabanini bir kod yardimiyla yaratiyorsaniz o kodu paylasin, veya asagidaki yontemlerden birini kullanarak semayi veya tablo tanimlarini alin:

• SQLite kullaniyorsaniz .schema komutu
  • PostgreSQL kullaniyorsaniz \dt <tablo> komutu
  • MySQL kullaniyorsaniz SHOW CREATE TABLE <tablo> sorgusu

11. Kullandiginiz program, kutuphane, sunucu veya hizmetin ne oldugunu belirtmemissiniz

Sordugunuz sorunun cevabi –ozellikle arama motorlari tatmin edici bir cevap veremiyorlarsa– kullandiginiz seyin markasina veya modeline (versiyonuna, surumune) bagli olabilir.

Kullandiginiz programlarin, programlama dilinin, kutuphanelerin, uzerinde islem yapiyorsaniz isletim sisteminin, baglandiginiz sunucu ve hizmetlerin isimlerini ve versiyonlarini (surumlerini) belirtmeniz lazim.

12. Ne oldugu belirsiz bir aciliyet var

Durumunuzun “acil” oldugunu soyluyorsunuz fakat bu aciliyetin neden, nasil, ne kadar sureligine oldugunu belirtmemissiniz. Sorunuz on dakika icinde cevaplanmazsa bir sirket mi batacak, yoksa pazartesiye yetismezse kotu bir ogrenci sinifta mi kalacak bilemiyoruz.

Lutfen durumun niye ve ne kadar sureligine acil oldugunu, ve bu detayin bizi neden ilgilendirdigini aciklayin. Veya “acil” ifadesini, unlemlerini kaldirin.

13. Hata mesajini paylasmamissiniz

Bahsettiginiz seyin hata vermesine uzulduk, fakat hata mesajini bizimle paylasmadiginiz surece yapabilecegimiz cok bir sey yok. Daha dogrusu, yapabilecegimiz sonsuz sey var fakat hangisinin size yardimci olabilecegini tahmin etmemize imkan yok. Lutfen hata mesajinin tamamini, yazi olarak paylasin.

14. “Kodlar” degil, “kod”

"Kod"un eski anlami “kanun sistemi”, daha da eski anlami "kitap veya yazi"dir. (bkz: code - Wiktionary) Tekil bir nesnenin kodlarindan bahsedemeyiz, cunku birden fazla kodu varsa bile, bunlardan bahsederken, bunlar birlesip daha buyuk veya daha karmasik tek bir koda donuseceklerdir.

15. Paylastiginiz kodun alinti oldugunu soylememissiniz

Baskasinin kodunu paylasmanizin bizim icin hic bir sakincasi yok*, fakat bunu belirtmezseniz sizin en az paylastiginiz kodu yazabilecek kadar deneyimli/bilgili oldugunuz varsayilir. Bunun uzerine “if’i nasil yazacagim” gibi [temel] bir soru sordugunuzda bizimle dalga geciyor gibi durursunuz. Lutfen kodunuzu nereden aldiginizi ve ne kadarini anladiginizi belirtin.

16. Alintiyi nereden yaptiginizi soylememissiniz

Yaptiginiz alinti eksik, veya baglami disinda oldugu icin pek bir sey ifade etmiyor. Ozellikle, hakim olmadiginiz konularda dogru alinti yapma olasiliginiz cok dusuk. O yuzden iyisi mi siz kaynagini yazin, biz eksik bir sey bulursak kendimiz gidip bakalim.

Meta: Eklemek istediginiz bir seye sayi verirseniz 100’den buyuk olsun lutfen ve ayri cevapla ekleyin.

17 Beğeni
Öğrenciler ve notları ile ilgili bir proje hakkında
Slider'da aynı JavaScript kodunu kullanamıyorum
'str' object cannot be interpreted as an integer hatası
Label() got an unexpected keyword argument ‘image’ hatası
Python venv pip komutları çalışmıyor
Sunucuya bağlantı kurulurken ağ ile ilgili bir hata oluştu
Net. Frameework. Asp net
Bağlantı kurulamadı Hatası
Input kısmını seleniuma tanıtamama sorunu
Döngü kullanarak aldığımız verileri sıralı listelere ayırmak
Döngü kullanarak aldığımız verileri sıralı listelere ayırmak
Tkinter dijital saat hatası
Sil butonu çalışmıyor
Python, daha pratik bir csv oluşturma yöntemi
Tıkladığım bir şeyin id'sini alma ve bu id üzerinden style'ı ile oynama
Python Discord bot venv terminal hatası
Belirli pozisyonlara yerleştirme
Yolo görüntü işleme
Cv2 kodum neden hata veriyor anlamadim
QThread'in veri göndermemesi
Döngüye if eklemek
Etiketler arası nasıl istediğim kadar boşluk koyarım?
Websocket ile 2 farklı zaman dilimine ait mum verilerini aynı anda almak
Veritabanı Update Sorgusu
İmport keyboard, threading, os, webbrowser, ctypes hatası alıyorum
Matris çarpımı kodunda hata
Tavlama Benzetimi (Simulated Annealing)
Bir niteliğin `super()` ile değil de `self` ile tanımlanmasının nedeni
Fonksiyonlarda Değişkenler
* ile şekil yazma
* ile şekil yazma
Çekmek istediğim yazı bulunamazsa
Çekmek istediğim yazı bulunamazsa
Kullanıcıdan gelen girdiye göre programı başa almak
Python Requests ile Doğru Link'i Hedeflemek ve Click Attırmak
Flask aplikasyonu çalışmıyor
Combobox events ile pandas Dataframei global degiskene atama
Liste İçerisinden Belirli Aralıklarla Liste Oluşturma Sorunu
Python ile çoktan aza sıralama
Yorum yapma botu ve XPath sorunu
Not enough values to unpack (expected 3, got 2) bu hatayı alıyorum
Linux ext dosyası oluşturma
Kodum Çalışmıyor, Sorun Nedir?
Python veri çekmede yardımcı olabilen?
Python ile QR Kod Oluşturmak
Ekstra pencereye görsel ekleme
Ekstra pencereye görsel ekleme
PyQt5 Başka bir class'ta self.close kullanma
Python selenium headless mode ile ilgili tıklama sorunu
Not alma fonksiyonu hatayı bulamıyorum
Requests, Yanıt alamama
C# 1 kere kod girme
Django endblock görmüyor
Forms Uygulamamda Nesne referansı bir nesnenin örneğine atanmadı. Hatası Alıyorum // Açıklama Dosyada
Pyinsteller ile oluşturdugum exe dosyam(sqlite3) bağlantılı işlem yapmak istedigimde kapanıyor
Pyinsteller ile oluşturdugum exe dosyam(sqlite3) bağlantılı işlem yapmak istedigimde kapanıyor
C++ cin ile input alamıyorum
Sözlüğün içeriği nasıl büyükten küçüğe sıralanır?
Python socket modülü client-client ilişkisi nasıl yapabilirim?
VsCode {% block %} {% endblock%} tek satırda buluşmaları
Pyc uzantılı dosya nasıl açılır
Dinamik bir başlık oluşturacağım fakat blok tanımıyor
Sürekli gelen veri
Selenium Dialog formu açma sırasında neden donar?
Python koduma başka bir .py dosyasını nasıl çağırabilirim?
Fonksiyonun girdisi ve çıktısı hakkında
TypeError: 'str' object is not callable
JSON dosyasını ayıklama
İç içe fonksiyon
Exe dosyası FileNotFoundError diyerek çalışmıyor
Hava durumu api
`lower` metodu sonrası karşılaştırma hakkında
Program kutucuklar işaretlendiğinde kapanıyor
Kişisel kasa uygulaması
Bu kodun açıklaması nedir?
Hazırladığım Program Başka Bilgisayarda Açılmıyor
Python ile matris çarpımı
C dilinde fonksiyon tanımı ve kullanımı
Python bot ekleme
Mssql bilenler yardımcı olabilir mi
Kimlik Oluşturma Programımda Syntax Error Alıyorum
Win32 programlama
Requests kütüphanesinde bytes-like object required not str hatası
Canvas kodumda objeler açılıyor ama animasyonlar ve diğer komutlar çalışmıyor
C kodumdaki hata nedir?
Python Tkinter Arayüze Fotoğraf Eklemek
Entry'ye text eklemede sorun yaşıyorum
Print çıktısını bir değişkene atamak
Sıkça Sorulan Sorular (SSS)
Colab'de yükleyebildiğim kütüphaneleri yerelde yükleyemiyorum: Could not find a version that satisfies the requirement torch==1.0
Bot Sistemini Projeme Nasıl Ekleyebilirim?
Sınıftan ürettiğim kişilerin sayısını bulma
Kullanıcının yanıtı doğru olsa da program ilgili if'in içerisine ilerlemiyor
No such table hatası
Değerlerle işlem yapma sorunu
Rastgele çıktıdan çift ya da üçlü bulmak
Listede yer alan elemanları harf sayısına göre kategorize etme
Python byte indices must be integers or slices, not str hatası
Python Modül aktifleştirmek
Sqlite inner join meselesi
Merhaba.ben burda devam etisnmi kısmında hayır(h) komutunu yapamadım ve kısaca bu komuttan bahsedersek;h komutu programı ana menü kısmına sarıp kodu tekrar çalıştıracak.benim kodumdada yazdığı gibi fonksiyonlar kullnılmyck kodu aşağıda bulabilirsiniz
Tinydb Document Hatası
Kodu Çalıştıramıyorum

101. Gönderi başlık bölümü içeriğe uygun değil

Sıkça yapılan hatalardan birisi de budur. Gönderi başlığınız aramalarda benzer sorunları yaşayanlara kılavuz olacak şekilde konuya uygun olmalıdır. “Yardım lütfen”, “takıldım”, “kodumda hata nerede” ve benzeri başlıklar içeriğiniz hakkında en ufak bir ipucu vermez ve ne google aramalarda ne de site içi aramalarda çıkar. Bu da benzer sorunların ve problemlerin defalarca yazılmasına sebep olur.

7 Beğeni

102. Google kullanmayı denememişsiniz

Çok sık yapılan hatalardan birisi ise google'dan önce bize gelmeniz ve “Bu uygulama ne yapar”,“Bu uygulamayı nerde kullanabilirim” gibi soruları bize sormanız.Bu hareketiniz hem enerji hem zaman kaybı olur.Lütfen bize sormadan önce google'a sorun.

4 Beğeni