Konsol uzerinde çalisan bir python programini kapatmak icin x kutusuna basildiginda durumu kontrol etme

Selamun aleykum.Tkinter modulunde bulunan protocol('WM_DELETE_WINDOW,command=)
metodunun isini konsol uzerinde calisan bir uygulama icin uygulayan bir metot,fonksiyon vb.
nitelikler var midir,Varsa bunlar nelerdir?Imkani varsa bunlari bana basit bir kodla aciklayabilirseniz hem bu
sordugum soruyu daha iyi anlamama vesile olabilirsiniz hem de gelistirebilirsem kendi kafamda bu gondereceginiz kodlarin farki kombinasyonlarini olusturarak en azindan az da olsa bir seyler ogrenebilirim.Kusura bakmayin.Tekrar belirtmek uzere sizden ornek kod yazmanizi istememin nedeni hazircilik degil,en azindan bu kafamdaki sorunu uygulamali olarak daha iyi kavramaktir.Eger meramimi anlatamadiysam asagidaki anlatimlara bakabilirseniz beni cok hosnut edersiniz.

------------------------------------------------------------------|x|

print(“Merhaba”)

Bir kullanicinin sag ust kosede gorulen x butonuna bastiginda "bu programi kapatmak istiyor musunuz?"
Sorusunu nasil sordurabilirim.
{Hatta biz pythonda bir programi yorumlattigtan sonra calisan bu uygulamayi x butonuna basarak kapatmak istedigimizde "this program still is running. Do you want to kill running …?"sorusunu goruruz[Kusura bakmayin ingilizcem elverdigi miktarda yazabildim]Bunu saglayan sey nedir acaba?}

Merhaba.

Şu örneğe bakar mısınız: https://stackoverflow.com/a/31464349/1583714

İyi çalışmalar.

1 Beğeni

Kusura bakmayin.Tekrar dile getiriyorum bu konuyu. Ama ne yazik ki kodlari ne kadar incelesem de mantigini kavrayamadim.Atexit diye bir modul var.Ama onla da istedigimi yapamadim.Cünkü
atexit.register(fonksiyon_adi)(yani registere verecegim bir fonksiyonda inputli bir ifadede hata veriyor sanirim.(sanirim diyorum.cunku yine de emin olamadım maalesef.)Biraz daha yardimci olmanizini istesem kabalik etmis olur muyum acaba?

Estağfirullah. O zaman şuna bakar mısınız: python - Intercept Tkinter "Exit" command? - Stack Overflow :slight_smile:

Sizin gonderdiginiz link tkinterden bahsediyor sadece.Ama benim aradigim o degildi.Benim istedigim asagıdaki gibidir:(ama yine de ilgilendiginiz icin tesekkurler😁,

print("giris menusu")
cevap = input("baslayalım mı?")

Bu programi calistiralim.Bu programı kapatmak istedigimiz zaman cross isaretine basariz.(kısaca penceredeki x isareti.)Ama bu islevden hemen sonra programın kapatılmasını degil,“cıkmak istiyor musunuz?” sorusunu sordurmak istiyorum.Ne yapmaliyim?(tkinter’de protocol ile yapmak istedigim seyi yapıyorum zaten.)

Anladigim kadariyla bir script yazdin windows yada linux terminal/cmd de acti programin calisiyor sen terminal/cmd ekraninda cross isatetini nasil kontrol edecegini( biraz sacma oldu ama anladin herhalde) mi soruyorsun?

Eger onu soruyorsan bu pek mumkun degil cunku bu terminal yani python ile alakasi yok onu kontrol edemessin basilip basilmadigini kontrol edemessin. Belki cok dusuk bir ihtimal birileri xterm yada baska terminal cesitleri icin bir API felan yazmis olabilir ama dusuk bir ihtimal

Umarim sorunu dogru anlamisimdir :slight_smile: iyi calismalar…

Aynen bunu sormak istemistim.Yardimci olmaya calistiginiz icin tesekkurler😊.

Merhaba.

Python’a ilk başladığım zamanlar bunu ben de merak etmiştim. Araştırınca curses kütüphanesi çıkmıştı karşıma. Bu kütüphane ile konsolun görünüm ve davranışlarını değiştirebiliyoruz; incelemenizi tavsiye ederim.

İyi çalışmalar.

Tesekkur ederim.Arastiracagim😁.

1 Beğeni