Linux için C derleyici

Windows’da dev cpp kullanıyordum ancak baktım ki linuxda yok alternatiflerine biraz baktım CLion a denk geldim jetbrain adamdır deyip kurdum ancak kodu bir türlü runlıyamadım.

bu şekilde altta bir hata var ve run butonu aktif değil gördüğünüz üzere. Sorun nerde ne yapmam gerekiyor? Bu arada önerdiğiniz bir derleyici varsa ona da bakabilirim.

Ubuntu için;

Uçbirime sudo apt-get install build-essential yazarsanız; C, C++ dilleri için derleyicileri kurarsınız.

C için gcc,
C++ için g++

Uçbirime sudo apt-get install cmake veya sudo snap install cmake komutlarını yazarsanız, cmake paketini kurarsınız.

Yani ihtiyacınız olacak paketleri çoğunlukla uçbirimi kullanarak kurabilirsiniz.

Madem Linux dağıtımlarından birisini kullanmaya başladınız, uçbirimi öğrenmenizde yarar var.

Derleme işlemini de uçbirimi kullanarak yapabilirsiniz:

Örneğin:

gcc -o program_ismi test.c

gcc'yi veya g++flag ismiyle geçen bir takım seçeneklerle kullanabilirsiniz. -o, bu flag'lardan birisidir mesela. Bu flagların neler olduğunu araştırmak isterseniz, internette bir sürü kaynakla karşılabilirsiniz.

Örneğin:

https://www.spec.org/cpu2017/flags/gcc.html

6 Beğeni

Tamamdır çok teşekkürler, derleme işlemi bitti. Ancak derlenen dosyayı çalıştırmayıyorum çalıştıracak uygulama yok diyor nasıl bu dosyayı çalıştırabilirim

Ne yaptığınızı adım adım anlatabilir misiniz?

İlk öncelikle dediğiniz komutları terminale yapıştırdım ve kurulumu yaptım ardından deneme amaçlı basit bir c kodu yazdım ve terminale gcc -o deneme main.c'i yapıştrdım ve program bana deneme isimli bir dosya verdi
image
ancak dosyayı açmaya çalıştığımda hiç bir şey olmuyor birlikte aça bastığımda da birlikte açılacak hiçbir program yok diyor nerde yanlış yapıyorum?

Tamam olmuş işte. :slight_smile: Uçbirimi açın. ./deneme yazın çalışır.

1 Beğeni

Haa tamamdır :smile: ben direk deneme yazıp denemiştim demek dosya yolunu da vermem gerekiyormuş. Teşekkürler

1 Beğeni

Onu da yapabilirsiniz ama biraz uçbirime de çalışmanız gerekiyor.

1 Beğeni