Linux ile ilgili Herşeyi Türkçe Öğrenmek ?

Arkadaşlar Merhabalar;
Linux ile ilgili neredeyse A’dan Z’ye herşeyi öğrenebileceğiniz bir kaynak paylaşmak istedim. İlgilenen arkadaşlara duyurulur.
http://www.belgeler.org/

5 Beğeni

Burada sadece linux anlatılmıyor bildiğim üzere. Farklı konular da mevcut.

2 Beğeni

kim korkar linuxtan bu kaynak daha güzel bence linux işletim sistemleri hakkında derine iniyor baya

@hasser ve @Muhammed_Torun katkılarınız için teşekkürler.

@trdjango Bu belgelerin PDF`leri varmı? Çiktisini almak mumkun mu?

aşağıdaki linkte nasıl indirileceği güzelce anlatılmış, deneyecektim şu an aşırı bir yüklenmeden dolayı site erişime kapatılmış, açılınca ben de deneyeceğim
http://tebrik.kampanya.org.tr/Linux/belgeler.org/

Sitenin Sloganını çok seviyorum :slight_smile:
"Türk demek Türkçe demektir; ne mutlu Türküm diyene." M. K. Atatürk

Bilgisayarla uğraşmak ve güncel kalmak istiyorsan ingilizce olmazsa olmaz. İngilizce eksiğinizi kapatın derim ben

Bilimi takip etmek için söylediğiniz sözde son derece haklılık payınız var, ancak bilim yaratmak ve bilime yön veren bir toplum olmak için önce olabildiğince yerel dil ile bu işin yapılması şarttır. Örnek ülke Çin’dir. Herşeyi Çince’ye çevirip bilim toplumu yaratmaya çalışıyorlar, yoksa bu belgeler.org’un kurucusu Nilgün Belma Bugüner İngilizce üzerinden öğrendiklerini yine İngilizce aktarsa bugün birçok insan için Linux karanlık ve bilinmeyen bir dünya olarak kalacaktı, aynı şekilde istihza Fırat ÖZGÜL için de geçerli.İngilizce yola devam etme karalılığı devam ederse hiç bir şey yapamayan translate ile Türkçe’leştirip o şekilde yarım yamalak bilgilerle de olsa öğrenilsin anlayışı benimsenecekse; kapatalım yazbel.com’u belgeler.org’u yazılımbilimi.com’u youtube kanallarını; bakalım stackoverflow’a codingentreplaneurs 'a , olsun bitsin, ama amaç dünya bilimini kendi dilimizde anlatmak olduğu için bu kanalların açık olduğunu düşünüyorum ve ekliyorum ana dilde eğitim bir haktır; İngilizce dilinde öğrenebilirsin ama Türkçe anlatmak durumundasın, yoksa Türkçe cevabın yerin burası değil ingilizce dilde yardım sunan kanallar olmalı. Ulu önder bir şey demiş ise o kesinlikle boşa değildir !

3 Beğeni

Türkçe olarak öğrenmenin bir hak olduğu konusunda haklısınız, eğer türkçeye çevirilirse kendi milletimiz arasında çok daha fazla öğrenme şansına sahip olanlar olacaktır, fakat teknoloji dünyası çok hızlı gelişen değişen bir dünya olduğu için çevirilen kaynaklar da kısa bir süre sonra kullanılmaz hale gelecektir.Türkçe kaynaklara bel bağlamak sağlıklı değil. Bu açıdan birey eğer kendini geliştirmek istiyorsa ingilizce bilmesi şart. Ha türkçeye çevirmeleri yanlış bir şey mi diye sorarsan asla değil, ülke yararı düşünülerek yapılmış bir haraket sonuçta bu yüzden takdir edilesidir

Linux ile ilgili her şeyi zaten öğreten bir kaynak olamaz, internetten araştırırsan bir sürü Türkçe kaynak var.