Linux İşletim Sistemleri

Öncelikle herkese iyi forumlar forum üyeleri
öncelike size bazı sorularım olacak:
1)Genellikle(forum için) neden linux tercih ediliyor ?

2)Debian gibi topluluk tarafından yazılmış linux tabanlı bir işletim sistemini bu forumdaki kişiler yazamazmı ?

3)Mali olarak zorlamayacak ise neden yazmıyoruz ?

Adresinden geliştiricilere destek olma talebini iletebilirsin.

Genellikle forum kullanıcılarının Linux’u tercih ettiğini pek düşünmüyorum. Tahminim, Windows kullanıcılarının Linux kullanıcılarından daha fazla olduğu yönünde.

Kişisel görüşüm, kendim dahil olmak üzere bu forumdaki birçok kişinin bir işletim sistemi yazabilecek yeterliliğe sahip olmadığı yönünde.

Nedenlerden birisi ikinci soruya verdiğim cevap. Başka bir neden de şu olabilir; belki bazı kullanıcılar işletim sistemi tasarlayabilecek bilgi birikimine sahip olsa da, işletim sistemi tasarlamak için en az kendileri kadar donanımlı birilerini bulmakta zorluk çekiyor olabilirler. Veya başka bir neden şu olabilir; işletim sistemi yazabilecek donanıma sahip olduğu halde, kişi, böyle bir ihtiyaç hissetmiyor olabilir. Veya başka bir neden şu olabilir; işletim sistemi yazabilecek kişilerin, yaptıkları işlerden kaynaklanan yoğunluklarından ötürü bu iş için yeterli zamanları olmuyordur.

3 Beğeni

Eğer sizleri yanlış anlamadıysam bu link size yardımcı olacaktır.
İyi çalışmalar.

1 Beğeni

Sözlerini destekleyen bir video, öncelikle ekosistem olmalı

1 Beğeni

Cevap cok iyiymis. Veren aramizdan biri mi?

Yanlisligi konusunda @dildeolupbiten ile hemfikirim ama genel olarak yazilim gelistiren insanlarin Linux’u daha cok tercih ettigi acik.

Bunun bence en buyuk sebebi Linux’un yazilimcilar tarafindan gelistirilmesi.
Ikincisi yazilimcilarin islerini koyduklari sunucularin tamamina yakininin Linux tabanli olmasi.
Uc nispeten daha nesnel fakat cogu Linux dagitimi kullanilan bir browser, text editoru, terminal, C derleyicisi, Python yorumlayicisi ile beraber geliyor.

Bir de herhangi bir acik kaynakli ozgur yazilimi Windows’ta ve Linux’ta derlemeye calisirsan, aradaki farki gorebilirsin.

Debian’i debian yapan paket yonetim ve test stratejisi. Programlama yetenegine cok fazla ihtiyac duyduklarini zannetmiyorum.

Gereken programlama yetisi buradan cikar ama dokumentasyon yazma, komunite yonetme, test yapma… sanmiyorum.

Zorlayacak.

Zorlamasa bile: Niye?

1-2 yerde “yerli ve milli isletim sistemi!!!1” haberi olmaktan baska ne isimize yarayacak?

5 Beğeni

Elbette, benim söylediklerim bu forumun kullanıcılarına yönelikti.

1 Beğeni

Pardon, Windows u uzaylilar mi yapti? (Windows cu degilim)

@aib linux ’ un topluluk tarafından geliştirilmesinden bahsediyor
sonuçta windows ’ u sadece bir şirket geliştiriyor linuxu ise binlerce kişi…

Cok azi yazilimci olan insanlardan olusan karar komiteleri.

Bu arada ters yone cekecegin sey hatali oldugunu dusundugun kisim olmali. (Yapanlarin insan olduklari konusunda hemfikiriz.) “Windows’u marangozlar mi yapti?” daha uygun olabilirdi mesela :slight_smile:

3 Beğeni

Mesela senin gibi bir şeyler yapmak isteyip çeşitli projelerle katkı sunan kıymetli insanlar var. Böyle yerlerden başlamak lazım diye düşünüyorum.

Hocam ben sorunuzu niye yazalım diye değiştirerek tekrar sormak istiyorum.
Herşeye bir distro çıkmış neredeyse. Yeni birşey yazmak yerine eskisini geliştirmek daha mantıklı. Maliyeti yüksek olur benim fikirim.

1 Beğeni

Şadi Evren Şeker.
Forumda bulunduğunu sanmıyorum. Antalya Bilim Üniversitesinde eğitmenlik yapıyor. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri kitlesinde oldukça bilinen birisi. Ben de C dilinin temelini bu hocamızın videolarından öğrendim.