Linux kullanıcı hatası

E: Kilit dosyası /var/lib/dpkg/lock açılamadı - open (13: Erişim engellendi)
E: Yönetim dizini (/var/lib/dpkg/) kilitlenemiyor, root kullanıcımısınız?

Linüx debiandaki bu hatayı nasıl düzeltebilirim ? (Sanal Linüx Kullanıyorum)

debian sudo kulanmıyordu sanırım ben ubuntu kullanıcısıyım aynı sorunu şu dosyları silerek yapmıştım sen sudo yerine su kullanacaksın bir dene bakalım.
sudo rm /var/lib/apt/lists/lock

düzelmezse şunları da sil

sudo rm /var/cache/apt/archives/lock
sudo rm /var/lib/dpkg/lock

son olarak şu komutu çalıştırabilirisin, sen yine sudo yerine su kullancan.
sudo dpkg --configure -a

E: Kilit dosyası /var/lib/dpkg/lock açılamadı - open (13: Erişim engellendi)
E: Yönetim dizini (/var/lib/dpkg/) kilitlenemiyor, root kullanıcımısınız?

Eğer hatayı okursanız, çözümü bulabileceğinizi düşünüyorum. Sadece root yetkileri ile çalıştırmanız gerektiği belli oluyor.

r0ark root olunca da sistemi update ederken veya yükleme yaparken bu hatayı veriyor, ben zamanında anlattığım yöntemle çözebilmiştim ancak :smiley:

Bahsettiğiniz olayla root olmak arasında fark var, aldığım dediğiniz aşağıdaki gibi olmalı:

E: Could not get lock /var/lib/apt/lists/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock directory /var/lib/apt/lists/

evet haklı olabilirsin öyle de olabilir tam hatırlamıyorum, büyük ihtimal dediğin gibi bir hata da almış olabilirim.

r0ark evet kesinlikle senin dediğin hata imiş, yaşadığım sorunlara ait çözümler için belgelerim de kontrol ettim şimdi, dikkat etmeden yazmışım herkesi meşgul ettim çok özür diliyorum :wink:

1 Beğeni

Peki ben bu hatayı nasıl düzelticem :blush:

Ozelden bana teamviewer kodunu gonder bilgisayarina baglanarak sorunu cozmeye calisayim

Burdan söyliyebilirsin :slight_smile:

Ben Turkce bazi deyimlerde sorun yasiyorum o yuzden hata neden kaynaklaniyor tam analadim o yuzden baglanarak sozeyim dedim

Hangi kodu yazinca bu hatayi aliyorsunuz?

Sadece komutun başına “sudo” ekleyin…

hangi islem yapdiniz bilmiyorum ama qaliba izinlerle alakali sorun var sorunu cozmek icin root kullanici ile islemi yapin su komutunu verin sonra parolu girin sudo ile yapmak isterseniz debian kullaniyorsaniz ayarlari yapmaniz gerekli debianda sudo ayalari ubuntudaki gibi kurulu olmaz

sudo ekleyince böyle bir komut yok diyor.

sudo komut

Bu şekilde yazılması gerekiyor. Bununla o komutu yönetici yetkileri ile çalıştırmış oluyorsunuz.

arkadaşlar sudo olsada çözülmeyecek bir sorundur bu :slight_smile: lock sorunu hemen yardım edeyim

sudo apt clean
sudo apt autoremove
sudo dpkg --configure -a
sudo apt update
sudo apt install -f
sudo apt upgrade

1 Beğeni

Nereden vardınız bu kanıya?

dostum istiyosan dene lock sorunu root ile alakalı bir sorun değildir bizzat kendim yaşadım aynı sorunu :slight_smile: