Linux paket yükleme sorunu

Python belgelerinde, pythonu linux’a kurarken diyorki öncelikle şu paketleri yükleyin.

1. tcl-dev
  2. tk-dev
  3. zlib1g-dev
  4. ncurses-dev
  5. libreadline-dev
  6. libdb-dev
  7. libgdbm-dev
  8. libzip-dev
  9. libssl-dev
  10. libsqlite3-dev
  11. libbz2-dev
  12. liblzma-dev

ben Debianda idim uyumluluk sağlama için ubuntuya geçtim sanal makinede, dediği gibi paket yüklemeye çalışıyorum kodu kabul ediyor ama paketler bulunamadı diyor ben bu paketleri nasıl indirebilirim, kurabilirim, yükleyebilirim ? yardımcı olursanız sevinirim. kodlar doğru çalışıyor fakat paketi bulamıyor paketleri nereden indirebilirim.

forumda yeniyim, hatalı bir şey yaparsam uyarın lütfen. bu değerli forumu boşa kirletmeyelim.

https://belgeler.yazbel.com/python-istihza/kurulum.html#python-nasil-kurulur suradan bahsettigini varsayiyorum.

Aslinda Python’in hazir kurulu oldugunu, kurulu degilse (veya kurulu versiyon 2 ise) Python 3’un tek bir komutla kurulabildigini yaziyor. Bunun Ubuntu icin gecerli oldugunu biliyorum; hatta son versiyonlarda Python 3’un hazir kurulu geldigini bile okudum—ama denemedim.

Senin alinti yaptigin kisim Python’in kaynaktan derlenmesi ile alakali. Sorunda bunu yapmak istedigine dair bir sey belirtmedigin icin, yanlis yonlendirildigini varsayiyorum. Python’i ogrenmek veya kullanmak icin kaynaktan derleyip kurmaya gerek yok.

Nereden biliyorsun?

Bir takim kodlarin dogru calistigini ama dogru calismadigini yazmissin. Internette boyle bir durumda yardim almaya calisirken, mevcut kodlarin ne oldugunu ve calisip calismadiklarini nasil anladigini (ciktilari, sisteme olan etkileri) paylasman gerekir.

doğru yeri var saymışsınız.

çalışıp çalışmadığını şöyle anlıyorum tabi öncelikle haklısınız kodları paylaşarak sorun bildirmem gerek foruma yeni alışıyorum mazur görün bir süreliğine.

zlib-dev var mesela “make alt install” komutunu ver diyor bana tabi öncesinde bazı paketler eksikse kurman gerek diyor. komutu veriyorum en sonda bu zlib paketinin kurulu olmadığını söylüyor.

linkini verdiğiniz sayfada sudo apt-get … paketler yazılı sonrasında bana bu kodu yaz bu paketler kaynaktan kurulucak diyor.

yazıyorum hepsinin karşısında bulunamadı diyor. yani sorun şu oluyor kodun çalıştığını anlıyorum ama paketin olmadığını görüyorum.

dediğiniz gibi gerekmiyorsa ben devam edicem sizin kadar bilgili değilim, sadece neden bulunamadı diyor buldurmak için ne yapabilirim bunu sormak istedim.

buarada python 3.5.y kuruluydu ben 3.7.0 a yükseltmek istedim sadece

Butun bunlar terminalden copy-paste edilmis 2 satir kadar bilgilendirici degil. Hakikaten cozulmesi lazimsa, terminal loglarini alalim.

Kaynaktan kurmak bir opsiyon (ve hala yardim edebiliriz, yukarida dedigim gibi). Hazir apt (.deb) paketlerini kurmak da baska bir opsiyon. Ubuntu’da apt reposu eklemeyi kolaylastiran PPA mekanizmasi var: New Python Versions : “deadsnakes” team

3.7’de olup 3.5’te olmayan hakikaten kritik ve sinir bozucu 1-2 sey var. Ama denk gelmeyebilirsin. Ogrenme icin cok onemleri de olmayan seylerdi diye hatirliyorum, simdi tekrar bakacagim.

• İlk resimde görüyorsunuz ben root hakkına sahibim(işaretleme yaptım orada manas@kali yazıyor terminalde ve komut sudo ile girilmis.), bana 12 maddelik paket sunuyor ve kur diyor tamam sorun yok ne yapacağımı anlıyorum. python sürümümü de gösterdim 3.5.1-4 diyor 2. resimde de var. 3.7.0 ı kurmam için bu paketler lazım. benim dediğim şey 2. resimde hemen geçelim 2. resime.(1 resim yükleme hakkım var atıcam ayrıca)

• yine işaretlemeyi yaptım ubuntu için diyor ben ubuntuyum problem yok.
    komutu yazdım ve sonuç olarak ban 12 paketin tümünün karşısında bulunamadı diyor.

• python 3.7.0 ı kurabiliyorum problem yok ama paket eksikliği hatası veriyor. ve sorun şu işaretlediğim “bulunamadı” diye sonuç veren yerde sorumda basit

bu paketleri nasıl buldurabilirim. bulup kurduğumda zaten python3.7.tar dosyasının indirip yeni sürüm pythonu kurmak kolay olacak.

umarım bu sefer anlatabilmişimdir. bu konu nekadar önemli bilmiyorum sizi de sıkmak istemem bu paketler lazımmı lazımsa nasıl kurabilirim veya lazım değilse eksikliklerinde ne gibi problemler çıkar.

tekrar diyorum python 3.7 yani yeni sürümü kurabiliyorum sorun yok sorun bu paketlerin yüklenmesinde.

• bu arada belki lazım olur elimdeki iso dosyası “kalilinux 2016.iso”
  • sanal makineyi sildim yine enbaştan bu resimleri çekmek için kurulum yaptım.
  • dağıtım: ubuntu
  • silmeden önce sanal makineyi yine root haklarına sahiptim hem root haklarıya kurulum hem de “yetkisiz kullanıcı” olarak kurulum yaptım ikisinde de bu paket eksikliği hatası verdi.

yanlışım varsa bukadar yazıda affola.

• ISO dosyasindan kastin ne? Linux’u kurdugun diskin imaji ise acaba Kali Linux 2016 kurmus olabilir misin?
  • Dagitimin Ubuntu oldugunu soylemissin, bunu nereden biliyorsun?
  • lsb_release -a komutunun ciktisini rica ediyorum.

Eger Kali kullaniyorsan, kendisi guvenlik denetimi ve pentesting icin tasarlanmis bir dagitim. Kullanicilarinin paket yukleme veya kaynaktan program derleme gibi basit seyleri bilmelerini beklemek yanlis olmaz.

• yani ben baska nasıl anlatabilirim bilmiyorum en basit haliyle anlatmaya çalıştım kendimce.

• iso dan kastım hani vm ware sanal makine kurucu progamında kurulum yapmak için bir cd dosyası gibi birsey biliyorsun zaten. Kali linux 2016 iso dosyası aynen. ubuntu dediğim yerde iste şundan bahsettim linux iso dosyasını vmware ye tanıttıktan sonra bana hangi sürümü istiyorsun diyor debian var ubuntu var , red hat var vs vs. ben ubuntuyu seçtim.

resimde dediğin kodu yazdım çıktı bu şekilde.

eğer benden göstermemi istediğin şeyler varsa lütfen bir liste halinde hepsini sırala tek seferde hepsini tekrardan anlatayım. çünkü her yeni cevabında yeni bir şey yapıyorum hani cevaba ulaşıcam umuduyla şuan linux tarafını kullanmıyor windowsta ilerliyorum :slight_smile:

Anladim. Boyle adim adim ilerlemenin yarattigi husrani/sinir bozuklugunu da anlayabiliyorum fakat daha yolun cok basindasin, mecburen olacak.

VMWare sana orada sanal makineye hangi dagitimi kurmayi amacladigini soruyor. Orada yaptigin secenek, makinenin bir takim ayarlarini degistiriyor. (Debian istersen 4096 GiB, Ubuntu istersen 8192 GiB RAM secili geliyor gibi.) Makineye aslinda kurdugun dagitimla herhangi bir alakasi yok. Windows da kurabilirsin.

Senin kullandigin dagitim Kali. Ubuntu gibi Debian temelli ama benzerlikler orada bitiyor. Kali, guvenlik sektorundeki profosyonellerin bir takim spesifik isleri icin tasarlanmis bir dagitim. Su anki duruslarini bilmiyorum, ama en son “biz gunluk kullanim icin degiliz, lutfen alakasiz sorularinizi alip daha kullanici dostu bir dagitima gidin” diye cigiriyorlardi. (Sanirim bir suru insan dagitimin kendisinin guvenli olmasini bekliyor, oysa bir kullanici dagitimindan daha guvensiz olmayi goze alabilecek bir dagitim kendisi. Sunucu dagitimlariyla kiyaslamiyorum bile.)

Ubuntu kullandigini zannettigin icin, Kali’ye “super muhtesem hacker olucam” diye girenlerden olmadigini dusunuyorum. O halde Ubuntu kurabilirsin: https://ubuntu.com/#download Kali’ye oranla hem daha hizli ogrenebilecegin, hem de daha kolay yardim alabilecegin bir dagitim bu.

Orijinal probleme donecek olursak da, mevcut paketler Ubuntu’nun standart universe repository’sinde mevcutlar. Kurulurken hangi repository’lerin kullanilacagi soruluyor, universe de hazir secili geliyor diye hatirliyorum. Olmali, bir takim sistem ayarlarini kurcalayabilir veya software-properties-gtk paketini yukleyip ayni isimli programdan da yapabilirsin.

anladım teşekkürler tabi bu işler sabır gerektirir. ayrıca yazılım ve mekanik ile ilgileniyorum merak etmeyin amacım lamerlik falan değil öğrenmek için öğreniyorum.

ben ubuntuyu indiriyim öyle deniyim bir daha eğer orada böyle bir problem yaşamazsam bu konu zaten yanlış kullanımla alakalı olduğundan silerim.

tekrardan teşekkürler :slight_smile:

Estagfirillah. Bence konuyu da silme, belki ileride refere etmek isteriz. (Bi sekilde, Kali, Linux ogrenmeye veya “hacker” olmaya calisanlar arasinda baya populer. Son yanlis yonlendirmeyi gordugumuzu dusunmuyorum.)

Ubuntu’yu ~10 senedir profosyonel olarak kullaniyorum, gunluk kullanim icin de ayrica tavsiye ederim.

Python 3.7 mevzusu gibi isler icin bir PPA mekanizmasi var (yukarida yazmisim.) Mesela https://launchpad.net/~deadsnakes/+archive/ubuntu/ppa repository’sinde resmi Ubuntu surumlerinde olmayan Python versiyonlari mevcut.

Simdiye kadar bizzat kodunda degisiklik yapmadigim sadece tek bir paketi kaynaktan derlemek zorunda kaldim. O da fork sonrasinda, merge arifesinde, Debian upstream’den ayri politikalarla yonetilen libav/ffmpeg idi ve ilgilendigim ozellik gunluk commit’lerle bozulup duzeltilebiliyordu.

1 Beğeni