Linux'da .sh dosyası nasıl açılır?

Cmd’den nasıl .sh adlı dosya açabilirim linuxda

Benim bildiğim linuxda cmd yok :smile: . Yanlış yazmış olabilirmisin.
Başlığına bakarak çözüm:
kabuku sh dosyasının olduğu konuma getir ve ./install.sh yap örneğin tabi install değişebilir.

Yazına bakarak çözüm:
Bende bunu uzun süre araştırdım ancak sanal makina veya wsl dışında çözüm yok galiba.

• Terminali açın,
  • .sh uzantılı dosyanın bulunduğu dizine gidin.
  • dosyanızın çalıştırma iznini chmod komutunu kullanarak ayarlayın:
    chmod +x script-name-here.sh
  • Komut dosyanızı şu şekilde çalıştırın:
    ./dosya_adi.sh
    Kabuk betiğini çalıştırmak için başka bir seçenek:
    sh dosya_adi.sh
    ya da
    bash dosya_adi.sh

kaynak: https://www.cyberciti.biz/faq/run-execute-sh-shell-script/

2 Beğeni

Ek olarak başına shebang eklemek gerekebilir:

#!/bin/bash
1 Beğeni

Cmd command kelimesinin kısaltmasıdır. Windows işletim sisteminde komut çalıştırmak için kullandığımız bir komut satırı aracıdır. Linux ta komut yazmamızı sağlayan araç ise terminaldir.

Soruya gelirsek. “Cmd’den nasıl .sh adlı dosya açabilirim linuxda”. Bunu gerçekten sorduğunu düşünmüyorum ama anlatayım belki delinin biri yapmak ister. Linux dağıtımınıza wine adlı aracı kurduğunuzda cmd.exe komut satırı aracını kullanabilirsiniz.

Bash script dosyalarını çalıştırmak için dosya uzantısının .sh olması çoğu zaman gerekmez. test adında bir dosyayı chmod +x test komutu ile yetkisini yükseltip ./test şeklinde çalıştırabilirsiniz.

yok mu :smiley:

Windows işletim sistemine git teknolojisini kurduğunuzda git bash adında bir araç kurulacaktır. Windows üzerinde bash script dosyasını git bash üzerinden açabilirsiniz. Giti bunun için kullanmıyorum ama ek bilgi olsun istedim.

Evet kurmuştum git ancak sh dosyalarını çalıştırabileceğini bilmiyodum.